autyzm

  autyzm

  Osoby, które zmagają się ze spektrum autyzmu, często mają duże problemy z nawiązywaniem kontaktów i budowaniem relacji z ludźmi. W znalezieniu przyjaciół pomóc im może Wolontariat Koleżeński "Mary i Max". Co to za inicjatywa i na czym polega? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Szewczyk, wolontariuszką oraz Łukaszem Majkiem, osobą w spektrum autyzmu.

  Agnieszka Chylińska jest wszechstronną artystką - nasze serca podbiła hitem "Królowa łez", przez lata poprawiała humor żartami jako jurorka "Mam Talent", a od niedawna możemy zachwycać się jej talentem pisarskim. Jest autorką książek o niezwykłych maluchach. Co ją inspiruje? Macierzyństwo. Agnieszka Chylińska to mama, dla której autyzm jest codziennością. Dziś w szczególny sposób wyraziła solidarność z osobami z tym spektrum.

  Na temat autyzmu wciąż krąży wiele mitów, przekłamań i niedomówień. Dlatego Paweł i Olimpia Burczykowie od lat starają się przekazywać rzetelną wiedzę o tym spektrum zaburzeń. Teraz postanowili pójść o krok dalej i chcą nakręcić film o życiu swojej córki, która się z nim zmaga. O szczegółach cała rodzina opowiadała w naszym programie.

  25-27 września odbywa się pierwszy w Polsce festiwal kobiet ze spektrum autyzmu pod nazwą "Pasjonatki". W związku z tym w programie odwiedziły nas - Ewa Furgał, aktywistka społeczna, autorka bloga "Dziewczyna w spektrum", a także dr Joanna Ławicka, doktor nauk społecznych i pedagog specjalna. Opowiedziały o warsztatach dla kobiet i długiej drodze ku diagnozie.

  Keith Stuart pisze o grach video i najnowszych technologiach. Jest ojcem 12-letniego chłopca - autystycznego Zaca. W Polsce ukazała się książka Keith zatytułowana "Chłopiec z klocków", w której opowiada o relacjach z własnym synem. Czy Zac wie, że był inspiracją do napisania książki? Kiedy rodzice chłopca zorientowali się, że chłopiec może być autystyczny? Jak gry komputerowe pomagają Zacowi w rozwoju? Stuartów odwiedziła reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  To dopiero piąty rok Macieja Oksztulskiego na Uniwersytecie w Białymstoku. Większość studentów w tym czasie kończy studia magisterskie. Ale nie on. Maciej za chwilę będzie bronił doktorat z prawa międzynarodowego. Z powodu autyzmu, który zdiagnozowano u niego dopiero w wieku 6 lat, aż do 2000 roku nie było z nim żadnego kontaktu. "Największym problemem jest to, żeby zrozumieć, że on ma do powiedzenia znacznie więcej" - powiedział gospodyni cyklu "Zielone Drzwi" Annie Maruszeczko jeden z wykładowców Maćka prof. dr hab. Maciej Perkowski. Jak doktorant wyobraża sobie przyszłość?

  Piotr Wróbel, filmowiec i muzyk, a przede wszystkim ojciec autystycznego Iana, postanowił pokonać na piechotę ponad 500 kilometrów, by zbierać pieniądze na chorego syna i rozpropagować ideę przekazania 1 proc. podatku na jego rehabilitację. O trasie, którą pokonał, projekcie i swoim poświęceniu dla chorego syna opowiedział w Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył mu oczywiście syn Ian. Ile czasu zajęło mu pokonanie tej trasy? Czy czuje się bohaterem? I co może powiedzieć rodzicom autystycznych dzieci?

  Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma on zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Co powinniśmy wiedzieć o autyzmie? Czy jest możliwe, aby osoby dotknięte autyzmem żyły normalne? Jak możemy im pomóc? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem i terapeutką Joanną Grochowską z Fundacji Synapsis, Izabelą Mingą - mamą chłopca z autyzmem oraz psychologiem i dyrektorką przedszkola dla dzieci z autyzmem Magdaleną Pytel.

  W Polsce jest około 40 tys. dzieci z zespołem Aspergera i autyzmem. Czy nasz system edukacji przewiduje dla nich miejsce w szkołach? Czym różni się nauka dziecka z zaburzeniami od edukacji zwykłego ucznia? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko rozmawiała o tym z nauczycielką Żanetą Rajtak oraz psycholog Iwanną Olesiejuk.

  Anna Maruszeczko w swoim cyklu "Zielone Drzwi" po raz kolejny poruszyła temat autyzmu. Tym razem do studia zaprosiła aktora Bartłomieja Topę i psycholog Joannę Grochowską, by porozmawiać o tym, jak wygląda życie dorosłych z tym zaburzeniem rozwojowym. Czy potrafią normalnie funkcjonować? Jak dotrzeć do osób z autyzmem?

  Coraz częściej w wielu, często zwyczajnych zachowaniach naszych dzieci dopatrujemy się symptomów ADHD, autyzmu, choroby dwubiegunowej i innych zaburzeń. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychologa dziecięcego Justynę Korzeniewską z Centrum Zdrowia Dziecka.

  Raz na 300 urodzeń rodzi się dziecko autystyczne. Cztery razy częściej jest to chłopiec niż dziewczynka. Gośc Dzień Dobry TVN, Raun Kaufman, jako dziecko, miał zdiagnozowany głęboki autyzm, a mimo to jest dziś zdrowy i pomaga innym cierpiącym na autyzm. Jak to możliwe? Poznajcie człowieka, który wyszedł z autyzmu. Jakie Raun Kaufman ma rady dla rodziców autystycznych dzieci?

  "Jednym z największych mitów (dotyczących autyzmu) jest ten, że każda osoba z autyzmem jest genialna". Dziś wieczorem wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko. To akcja związana ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, mająca na celu uświadomienie nam, że codziennie możemy się spotkać z osobami dotkniętymi autyzmem. O autyzmie i dzisiejszej akcji opowiedzieli nam, nasi goście, Bartłomiej Topa i Joanna Grochowska.

  Beata Olek zwróciła się do pewnej drukarni z prośbą o zniżkę na druk ulotek dla jej niepełnosprawnej córki cierpiącej na autyzm. Odpowiedź prezesa drukarni bardzo zaskoczyła i osobiście dotknęła Panią Beatę. Upokorzona matka chorego dziecka nagłośniła sprawę w sieci. Z jakim odbiorem spotkał się jej apel? Panią Beatę Olek gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. Dlaczego? Gościem Dzień Dobry TVN była Izabela Filc- Redlińska, dziennikarka, która uważa, że szczepionki nie są dla wszystkich. Kogo nie powinno się szczepić? I czy to prawda, że szczepionki mogą powodować autyzm u dzieci?

  Gdy synek Anny Chwałek miał dwa lata, zdiagnozowano u niego autyzm. Kobiecie udało się stworzyć przedszkole i szkołę dla dzieci z autyzmem. Teraz Pani Anna chce zbudować pierwszy w Polsce ośrodek, gdzie chore dzieci od samego początku diagnozy, będą miały zapewnioną pomoc terapeutyczną, medyczną i edukacyjną.

  Zapewne wielu Polaków, zapytanych o Rumunię, kojarzyłoby ją z biedą, sierotami, opuszczonymi osiedlami i brudnymi ulicami. W Dzień Dobry TVN gościliśmy Bogumiła Lufta, polskiego publicystę i dyplomatę, który w latach 1993–1999 był ambasadorem RP w Rumunii. Jaka jest dzisiejsza Rumunia? Czy coś się w niej zmieniło po obaleniu Nicolae Ceaușescu? Jak dyktator traktował obywateli Rumunii?

  Dzieci niepełnosprawne często spotykają się z przykrymi uwagami rówieśników i litością. Jak je wychować, by były silne psychicznie, szczęśliwe i miały takie same szanse jak dzieci pełnosprawne? Zapytaliśmy o to goszczących w Dzień Dobry TVN: paraolimpijkę Katarzynę Rogowiec, Krzysztofa Hajdę - tatę dziewczynki chorej na autyzm i Martę Całkowską - mamę chłopca z zespołem Downa.

  Franek jest wcześniakiem z autyzmem i z innymi przyległymi schorzeniami. Jego mama prowadzi bloga o nim i o jego schorzeniu. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi Anny Maruszeczko były: Agnieszka Kossowska – mama 4-letniego Franka, autorka bloga o swoim synku, oraz jej koleżanka - Monika Laszczyńska.