Te psy potrafią rozpoznawać choroby. "Przyniosą leki, zabezpieczą głowę"

Pies asystujący pomoże nie tylko osobie z niepełnosprawnością. Jak wygląda jego szkolenie?
Psy wyczuwają atak padaczki i spadek cukru we krwi
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Doskonale wiedzą o tym osoby, które z racji choroby lub niepełnosprawności korzystają z pomocy czworonoga. O tym jak wygląda szkolenie psa asystującego, opowiedziały trenerki Joanna Wolak i Agnieszka Wróblewska, którym towarzyszyły psiaki Tashi oraz Budda. Jak to możliwe, że zwierzak jest w stanie "przewidzieć" chorobę?

Jak wygląda praca psa asystującego?

Choć powszechnie uważa się, że szkolony pupil potrafi pomóc głównie niewidomym, prawda jest taka, że to tylko część umiejętności odpowiednio przygotowanego zwierzęcia. Okazuje się bowiem, że psy potrafią być świetnymi kompanami także tych z nas, którzy cierpią na choroby przewlekłe tj. cukrzyca.

- Pies przewodnik jest jedną czwartą zbioru "pies asystujący". [...] Budda jest akurat szkolony do wózka dla osoby z niepełnosprawnością ruchu. [...] Pies asystujący musi być oznaczony - tłumaczyła gościni programu.

Co ważne, osoby postronne nie powinny zaczepiać czworonoga, który asystuje opiekunowi. Nie należy więc go głaskać czy do niego mówić.

- Jeśli pies jest w pracy, w kamizelce, to jest w czuwaniu, jest maksymalnie skupiony na opiekunie. Gdy je rozpraszamy, szczególnie szczeniaki, mogą wtedy popełnić błąd - wytłumaczyła Agnieszka Wróblewska.

Jak pies rozpoznaje chorobę?

Według trenerki Joanny Wolak część psów ma naturalne predyspozycje związane z wyczuwaniem chorób. Odpowiednio szkolone potrafią m.in. alarmować o pogarszającym się stanie zdrowia, podawać opiekunom leki, czy zabezpieczać głowę. Jej pies sygnalizuje jej, kiedy nadchodzi atak epilepsji, z którą się zmaga. Liże wówczas jej ręce i domaga się uwagi.

- To jest znak ewidentny, że coś się będzie dziać - że ja mam usiąść. Generalnie chodzi o to, żeby nie upaść. Usiądź - będziesz bezpieczna - to jest sygnał - wyjaśniła Joanna Wolak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości