12-latek został "Łasuchem Bibliotecznym"
Konkurs "Łasuch Biblioteczny" jest organizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku od wielu lat i cieszy się ogromną popularnością.
- W zeszłym roku Franek zajął pierwsze miejsce, zdobył największą liczbę wypożyczeń. Naprawdę w tym roku wymiótł wszystkich. 730 wypożyczeń, a książek ponad 300 - powiedziała Marcelina Prengel, bibliotekarka.
Franek z przyjemnością odwiedza bibliotekę. - Zazwyczaj biorę 10 książek. Najchętniej wypożyczam książki detektywistyczne, survivalowe i o zwierzętach - przyznał 12-latek.
- Do biblioteki zawsze przychodzimy z koszykiem, bo jakoś trzeba to wziąć do domu - stwierdziła Natalia Majewska, mama Franka.
Jak to się stało, że Franek zainteresował się czytaniem książek?
- Zaczęło się, jak odkrył swoją pierwszą ulubioną serię książek detektywistycznych - wspomniała Majewska.
- Podoba mi się w nich to, że jest zagadka do rozwiązania. Trzeba iść za tropem, trochę pogłówkować i odkryć, kto mógł być winny. Do lektur zazwyczaj nie podchodzę tak chętnie, jak do zwykłych książek, które wypożyczam z biblioteki - podkreślił chłopiec.
Czytanie pomaga osobom z niepełnosprawnościami
U brata Franka zdiagnozowano autyzm, ADHD i zespół Kabuki. Ma również zaburzony rozwój mowy, więc jego słownictwo nie jest na takim poziomie, na jakim powinno być w jego wieku.
- Codzienne czytanie książek, zwłaszcza wieczorami, kiedy kładziemy się razem, najpierw Franek czyta Stasiowi, potem ja czytam. Widzę, że to bardzo rozwija jego mowę i wyobraźnię - wskazała mama. - Staś trochę papuguje po starszym bracie, wiadomo. Wybiera sobie książki, pokazuje Frankowi i Franek mu czyta, bo sam nie umie. To dla mnie bardzo ważne, żeby oni spędzali razem czas i budowali tę więź braterską - przyznała Natalia Majewska.
Cały reportaż można zobaczyć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy Twoje dziecko otworzy drzwi nieznajomemu? "Sami się do tego często nie stosujemy"
- Aktywne i darmowe ferie zimowe. Co miasta oferują uczniom?
- Nie był akceptowany przez rówieśników. Dziś uczy empatii. "Zostałem odizolowany"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Łukasz Kowalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN