ABC empatii
Eryk Czepczyński był bezpośrednią inspiracją do stworzenia książki edukacyjnej o empatii. Jego misją jest odwiedzanie szkół w całej Polsce.
- Generalnie z dzieciakami spotykam się po to, żeby uświadomić je, że osoba niedosłysząca, niewidząca, posiadająca chorobę Aspergera, pompę insulinową czy różne inne schorzenia, to to jest ta sama osoba, co my - przyznał Czepczyński.
Eryk uczy o empatii, choć sam, gdy był dzieckiem, jej nie otrzymał zarówno od rówieśników, jak i od dorosłych w szkole.
- Nie pamiętam siebie przed czasem aparatu słuchowego. (...) Problemy ze słuchem mam mniej więcej od czwartego, piątego roku życia i było to efektem wielu operacji, które przeszedłem. Dwie operacje na otwartym sercu i operację na przełyku, gdyż nie miałem przegrody sercowej. Z czasów szkoły pamiętam dużo. Ja przez całą podstawówkę i całe gimnazjum nie miałem w ogóle kolegów. Zero. W klasie piątej, w podstawówce, przez pół roku nie ćwiczyłem w ogóle na WF-ie, gdyż pewnego razu moi koledzy, po rozebraniu się i po pokazaniu blizny, którą mam na klatce piersiowej, spytali mnie, po co wracam do domu, bo "wyglądasz tak, jakby cię ojciec pociął nożem i cię w tym domu nie chciał" - wspominał bohater reportażu Dzień Dobry TVN. - Reakcja szkoły na to była taka, że zamiast porozmawiać z dziećmi, to ja zostałem od tej klasy odizolowany i dostałem własne pomieszczenie do przybierania - dodał.
Nauka empatii
Eryk ma 22 lata i pracuje w Fundacji Rodziny Czepczyńskich, czyli fundacji swojego ojca. Książkę o empatii przetłumaczono już na kilka języków.
Czym według dzieci jest empatia? Poruszające odpowiedzi można znaleźć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Koniec prac domowych. Ministerstwo edukacji podało konkretny termin
- "Należy zaufać nauczycielom" czy "odebranie czasu"? Prace domowe oczami uczniów, pedagogów i rodziców
- Mama i córką tworzą książki dla dzieci. "Ciągle miałam poczucie braku spełnienia"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Radosław Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN