uczniowie

  uczniowie

  Nadszedł długo wyczekiwany przez uczniów koniec roku szkolnego. Najlepsi wrócą do domu dzierżąc świadectwo Czerwony pasek na świadectwie - hit czy kit?

  Dorośli po latach rozliczają się z systemem edukacji. Wskazali, czego nie nauczyli się w szkole. Jakiej wiedzy im zabrakło w dorosłym życiu?

  Egzamin ósmoklasisty już zaraz, w związku z tym rośnie również stres z nim związany. Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła specjalny informator, w którym podaje, jak radzić sobie ze stresem. Co znalazło się w dokumencie?

  Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Około 7 tys. ukraińskich uczniów zadeklarowało chęć jego zdawania. Problem polega na tym, że nie wszyscy władają językiem polskim. O skomplikowanej sytuacji edukacyjnej dzieci uciekających przed wojną porozmawialiśmy z dziennikarką Justyną Suchecką.

  Naukę rozpoczęło ponad 200 uczniów.

  Skąd tak niska frekwencja? Rodzice znają powód.

  Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs edukacyjny. Uczestnicy otrzymują zadania, do których muszą wymyślić nieszablonowe i kreatywne rozwiązania w formie spektaklu. Konstruują, malują i śpiewają, łącząc różne dziedziny nauki i sztuki. Najlepsi z całego świata mają szansę zaprezentować swoje umiejętności podczas wielkiego finału w USA.

  Sytuacji uczniów szkoły w Kobyłce przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.

  Sprawą zajmie się Prokuratura Rejonowa na Ochocie.

  "Dla nich miesiąc życia to znacznie dłuższa perspektywa".

  Mają ważny powód.

  Jak sobie radzą dzieci i placówki?

  W położonym 25 km od granicy z Ukrainą Tomaszowie Lubelskim młodzi inżynierowie pracują nad wyjątkowym projektem. Dzięki niemu mają szansę wygrać ogólnoświatowy konkurs, ale także odmienić życie kierowców. W jaki sposób? O tym opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

  "Żyjemy w świecie, w którym wszyscy jesteśmy zestresowani i przemęczeni"

  Rosyjska agresja na Ukrainę zmusiła do ucieczki wiele osób. W naszym kraju znalazło schronienie już ponad 2 mln uchodźców, w większości są to kobiety z dziećmi. W związku z tym w polskich szkołach i oddziałach przedszkolnych zostaną wprowadzone istotne zmiany.

  "Zdjęliśmy krzyże i powiesiliśmy prezerwatywy".

  Coraz więcej ukraińskich uczniów ze względu na rosyjską inwazję uczęszcza do szkół w Polsce. Jak pomóc im się zaaklimatyzować? Gdzie szukać wsparcia? O tym porozmawialiśmy z Joanną Pankowską z Polskiej Akcji Humanitarnej.

  "Nie zawsze jesteśmy w stanie posiąść takie umiejętności, będąc w szkole".

  "Nie zmienię się tylko dlatego, że ktoś tak chce".

  Już w poniedziałek do szkoły pójdą uczniowie pięciu województw, którzy jako ostatni rozpoczęli przerwę od zajęć.

  Szef MEiN podpisał rozporządzenie. Które powiaty i na jakich zasadach będą mogły z niego skorzystać od poniedziałku?

  To był nerwowy dzień dla uczniów jednej z warszawskich podstawówek. W szkole w Białołęce odnaleziony został niewybuch. Na miejscu zdarzenia służby i saperzy zabezpieczyli teren. Co z uczniami?

  Uczniowie z 11 województw wracają do nauki w trybie stacjonarnym.

  Jarosław Makarewicz jest nauczycielem matematyki i informatyki, który stworzył robota Franka o cechach zbliżonych do człowieka. Do projektu zaprosił swoich uczniów. Jak wyglądała ta współpraca? Co potrafi maszyna?

  Minister edukacji wskazuje pięć województw.

  Dni wolne od szkoły w 2022 roku to emocjonujący temat dla uczniów i rodziców. Dzieci chętnie korzystają z dni bez zajęć, z kolei rodzice często zastanawiają się co zrobić z pociechą. Kiedy uczniowie nie mają zajęć? Kiedy odbywają się ważne wydarzenia w szkole i kogo dotyczą?

  "To pokolenie pokrzywdzone Covidem i nauką zdalną".

  "Problemy mają i młodsi, i starsi uczniowie. Nawet ci najlepsi".

  Czy 10 stycznia nastąpi powrót do szkół?

  Do kiedy wystawianie ocen w 2021 roku? To ważne przede wszystkim dla tych uczniów, którzy planują jeszcze poprawić swoje noty przed końcem pierwszego semestru roku szkolnego 2021/2022. Zostało jeszcze kilka tygodni, z czego aż 11 dni długiej, świątecznej przerwy od lekcji w szkole.