Czy nauczyciel może zakazać uczniowi wyjścia do toalety? "To jest dla niego często poniżające"
Korzystanie z toalety w trakcie lekcji to kwestia dyskusyjna. Z jednej strony nie powinno się ograniczać swobody do załatwiania potrzeb fizjologicznych, z drugiej strony nauczyciele mogą obawiać się o bezpieczeństwo dzieci, kiedy opuszczają klasę
Nauczyciel uderzył ucznia w twarz? Dyrektorka nie zawiadomiła kuratorium. "Akurat byłeś pod ręką"
Uczeń jednej z dolnośląskich szkół miał zostać uderzony w twarz przez nauczyciela po tym, jak wpadł na niego na korytarzu. Dyrektorka szkoły nie zawiadomiła kuratorium ani nie zawiesiła wuefisty w obowiązkach.
Rankingoza bolączką polskiej szkoły. Dlaczego pośrednio odpowiadają za to rodzice?
Od lat przygotowywane są rankingi najlepszych liceów i techników w Polsce. Nieraz uczniowie i ich rodzice sugerują się nimi przy wyborze szkoły. Ale czy to na pewno dobry pomysł? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dziennikarką Justyną Suchecką, psycholożką Aleksandrą Piotrowską oraz dyrektorką i coachem edukacyjnym Anną Kozicką.
By dostać się do szkoły, muszą przejść nad kanałem po drabinie. "Dalsze wydeptywanie brzegu grozi zawaleniem"
Do szkoły można dotrzeć na różne sposoby - pieszo, autobusem czy tramwajem. Jednak część uczniów placówki przy ul. Kruszyny w Starej Miłośnie, by stawić się na lekcje, pokonuje każdego dnia Kanał Wawerski.
Studniówka 2023. Ceny szokują. "W życiu bym tyle nie dała"
Każdego roku jednym z najprzyjemniejszych i wyczekiwanych przez maturzystów momentów są studniówki. Niestety w 2023 spędzają sen z powiek uczniów i rodziców. Jak się okazuje, w dobie inflacji cena za uczestnictwo w balu sięga nawet tysiąca złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze kreację, dodatki czy fryzjera.
Uczniowie planują zrobić łańcuch o długości 3,5 km. "Mamy nadzieję, że uda się pobić rekord"
W kalendarzu adwentowym Dzień Dobry TVN pod datą 7 grudnia skrywał się "wymarzony łańcuch świąteczny". Z tej okazji odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Tuszewie, gdzie uczniowie biją rekord, a w studiu dekoratorka wnętrz Agnieszka Winnicka pokazała, jak stworzyć wyjątkowe ozdoby.
Nauczycielka z niepełnosprawnością uczy dzieci z Ukrainy języka polskiego: "Staram się pokazać świat w bardziej kolorowych barwach"
Małgorzata Krzywoń to nauczycielka z powołaniem. Nawet stwardnienie rozsiane i niepełnosprawność nie powstrzymały jej, by nieść pomoc najmłodszym. Od tego roku szkolnego przebywa na rencie i za darmo uczy dzieci z Ukrainy oraz Białorusi języka polskiego. - Nie wyobrażam sobie, że mogłabym stać bezczynnie - deklaruje w cyklu "Siła jest kobietą".
Ukraiński nauczyciel wrócił z frontu. Wzruszająca reakcja jego uczniów
Roman Pałamarczuk przed wojną w Ukrainie był jednym z nauczycieli w wiejskiej szkole. Kiedy Rosja zaatakowała jego kraj, stanął do walki na froncie. Niedawno miał okazję odwiedzić swoich uczniów, którzy na jego widok zareagowali w emocjonalny sposób.
Ceny ogrzewania rosną. Czy grozi nam zamknięcie szkół i nauka zdalna?
Inflacja i szybujące w górę ceny dają się we znaki na każdym kroku. Ze względu na nadchodzący sezon grzewczy sen z powiek spędzają nam także ceny węgla i problem z jego dostępnością. Jak ze wzrastającymi kosztami poradzą sobie placówki szkolne? Czy grozi nam ich zamknięcie i nauka zdalna? Ile stopni C powinno być w szkole?
W Polsce uczy się 185 tys. dzieci z Ukrainy. Jak się czują w naszych szkołach?
Z powodu wybuchu wojny wiele ukraińskich rodzin wyemigrowało do Polski. Wśród osób przekraczających granicę były dzieci, które musiały przerwać naukę w swoim kraju.
Innowacyjne pasy przy szkołach w Gdańsku. Nowe kolory przejścia dla pieszych zwiększą bezpieczeństwo?
W Gdańsku przed jedną ze szkół stworzono czerwono-zielone pasy. Inicjatywa ta ma zwiększyć bezpieczeństwo uczniów, a także wyczulić kierowców na szczególną ostrożność. Skąd pomysł na kolorową zebrę?
"Masz uszy jak kotlety", "Takich ludzi jak ty powinno się wystrzelać". Przemoc w szkołach rośnie
Powrót do szkoły i ponowne spotkanie z rówieśnikami dla niektórych dzieci to powód do zmartwień, bowiem na szkolnych korytarzach każdego roku uczniowie doświadczają przemocy fizycznej i psychicznej. Wyzwiska, bójki i wykluczanie z grupy to tylko wierzchołek góry lodowej. Jedna z uczennic, która przyznała się do swojej orientacji homoseksualnej, usłyszała od kolegi z klasy: "takich ludzi powinno się wystrzelać".
Jak wyglądała nauka w XIX-wiecznej szkole? "Dzieci miały raczej pod górkę"
W XIX wieku system edukacji wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. W wielu szkołach pracował tylko jeden nauczyciel, a program nauczania dostosowywany był do płci dzieci. Jakie przedmioty figurowały w ówczesnych planach lekcji? Jak wyglądała codzienność uczniów?
Kompletujemy wyprawkę dla ucznia i przedszkolaka. O czym nie można zapomnieć?
W programie Dzień Dobry TVN Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i akcesoriów, oraz jej córka Hania opowiedziały o tym, co warto uwzględnić kompletując wyprawkę dla ucznia czy przedszkolaka.