uczniowie

  uczniowie

  Od września mówi się i pisze o tym, że dzieci mają trudne zadanie do wykonania, ponieważ muszą nadrobić zaległości z poprzedniego roku szkolnego, spędzonego na nauce zdalnej, a jednocześnie uczyć się na bieżąco dość rozbudowanej podstawy programowej. Uczniowie żalą się rodzicom, rodzice nauczycielom, ale niezbyt często coś z tego wynika. Tym razem to 10-latek postanowił sam zawalczyć o swoje prawa i napisał list do dyrektorki placówki, wskazując, jakie widzi największe problemy.

  Jest dopiero połowa października, a w szkołach uczniowie mają po kilka kartkówek i sprawdzianów tygodniowo. Dzieci mają bardzo dużo nauki, rodzice załamują ręce, a nauczyciele muszą się spieszyć, by zdążyć z realizacją wszystkich tematów z podstawy programowej. Szerokim echem w mediach społecznościowych odbił się wpis Edyty Pazury, w którym poruszyła kwestię fatalnego stanu polskiego systemu edukacji.

  Długie, pomalowane paznokcie i odważny makijaż mogą sprawdzać się podczas wakacji, ale czy nastolatki powinny decydować się na zabiegi upiększające także po ich zakończeniu?

  Internetowa mowa nienawiści to zjawisko, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Choć z całych sił chcemy uchronić przed nią nasze dzieci, nie zawsze jest to możliwe. Podczas zajęć online większość z nich czuła się bezkarna – jak jednak radzą sobie po powrocie do nauki stacjonarnej?

  Każdy z nas zdaje sobie sprawę z ogromnego, wręcz priorytetowego wpływu nauczycieli na życie dzieci. W końcu to dzięki nim najmłodsi zdobywają wiedzę o świecie i niejednokrotnie to właśnie z nimi maluchy spędzają więcej czasu w ciągu dnia niż z zapracowanymi rodzicami. Wielu osobom umyka jednak fakt, że nauczyciele, a przede wszystkim nauczycielki, mogą wpływać na świadomość podopiecznych także w inny sposób. Kwestii ubioru przyjrzała się redaktorka mody serwisu dziendobry.tvn.pl, Sabina Zięba.

  1 września po miesiącach nauki zdalnej uczniowie podążyli z tornistrami na rozpoczęcie roku szkolnego. Swoje pociechy posłali również znani rodzice, którzy o tym fakcie w żartobliwy sposób poinformowali w mediach społecznościowych. Z kolei część gwiazd powróciła wspomnieniami do czasów młodości i opublikowała w sieci archiwalne fotografie bawiące do łez.

  Wakacje zbliżają się do końca, uczniowie spędzają ostatnie wolne dni i korzystają z uroków lata, nie myśląc o nauce. Czy wraz z początkiem września wrócą do swoich ławek? Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia, które określają sposób działania szkół w roku szkolnym 2021/2022 w sytuacji nadal trwającego na terenie Polski stanu epidemii. Jak będą wyglądać egzaminy ósmoklasisty i matury?

  Nareszcie długo wyczekiwany przez wiele osób koniec roku szkolnego. Uczniowie już wiedzą, jakie oceny pojawiły się na ich świadectwach. Zdjęcia, zwłaszcza tych z czerwonym paskiem, dumni rodzice będą zamieszczać w mediach społecznościowych. O to, by jednak tego nie robić, prosi Fundacja ALEKlasa, która namawia do udziału akcji "Nie chwalę się świadectwem".

  Dziesięć miesięcy wytężonej nauki i ciężkiej pracy, to spore obciążenie dla uczniów i nauczycieli. Dwa miesiące odpoczynku należy się jednym i drugim. Czego życzyć im na wakacje?

  Uczniowie klas siódmej i ósmej ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Sieprawiu napisali podręcznik do fizyki. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami, także samodzielnie wykonanymi przez dzieci. Część definicji ujęta jest w formie wierszyków ułatwiających zapamiętanie, a na końcu rozdziałów znajdują się ułożone przez uczniów quizy, sprawdzające wiedzę.

  Od 15 maja w szkołach ma rozpocząć się nauka hybrydowa, zaś od 29 maja wszyscy uczniowie mają wrócić na stacjonarne zajęcia. Zanim jednak plan odmrażania kraju z lockdownu został ogłoszony, uczniowie już zdążyli zorganizować petycję przeciwko powrotowi do edukacji w placówkach. Sprzeciw zgłaszają głównie ósmoklasiści - którzy pod koniec maja przystąpią do ważnego egzaminu.

  Pandemia, izolacja społeczna oraz nauka zdalna stanowiły dla dzieci i młodzieży trudne wyzwanie, co odbiło się na ich psychice. Po wielu miesiącach spędzonych w domach 29 maja wszyscy uczniowie w Polsce wrócą do szkół. Specjaliści proszą więc nauczycieli, by w pierwszych dniach spojrzeli na swoich podopiecznych łaskawszym okiem. Celem jest obniżenie stresu zarówno uczniów, jak i pedagogów. Na czym ma polegać "Tydzień ulgi"?

  Z raportu przygotowanego przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej wynika, że trwający od roku czas epidemii COVID-19 i związany z nim reżim sanitarny (zwłaszcza aspekt izolacji społecznej) prowadzi do coraz większego pogarszania się kondycji psychicznej uczniów. Według ekspertów zjawisko to może się nadal pogłębiać, nawet po wygaśnięciu epidemii. Jak zatem pomóc dzieci i młodzieży w wieku szkolnym?