"Należy zaufać nauczycielom" czy "odebranie czasu"? Prace domowe oczami uczniów, pedagogów i rodziców

Czy prace domowe mają sens? Zmiany w szkołach
Źródło: Dzień Dobry TVN
Prace domowe do likwidacji?
Prace domowe do likwidacji?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Likwidacja zadań domowych - ten temat poruszył i spolaryzował opinię publiczną. W Dzień Dobry TVN sprawdziliśmy, co w tej sprawie mają do powiedzenia uczniowie, grono pedagogiczne oraz rodzice, dla których odrabianie prac z dziećmi to bardzo często nie lada wyzwanie i strata czasu.

Prace domowe z perspektywy ucznia, rodzica i nauczyciela

Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji zapowiedziała, że już w najbliższych tygodniach zostaną wprowadzone zmiany edukacyjne - również te dotyczące zadawania prac domowych. To dobra wiadomość dla Piotra Pawłowskiego, taty dwojga uczniów.

- Z córką trzeba posiedzieć, zrobić tę pracę domową, rozwiązać 5 czy 6 zadań z matematyki. (...) Dosyć często zrobienie takich rzeczy wymaga wysiłku, tak że uciążliwość jest. (...) To jest jednak odebranie jakiegoś czasu, który mógłby być przeznaczony na rozrywkę, na odpoczynek - komentuje ojciec dzieci.

Planowane zmiany popiera również Helena Chmielińska, uczennica drugiej klasy liceum.

- U mnie w szkole podstawowej było bardzo dużo prac domowych i nie miałam praktycznie czasu, żeby odpoczywać, bo ciągle coś było. (...) Z perspektywy ucznia uważam, że powinny być zlikwidowane, bo dla mnie ważne jest rozwijanie pasji - zaznacza nastolatka.

Nieco inne zdanie na ten temat ma Karina Muszyńska, nauczycielka języka angielskiego.

- Należy zaufać nauczycielom, że nauczyciele wiedzą, co zadają i w jakim celu. Nie mam pojęcia, jak ministerstwo zamierza sformułować zakaz prac domowych. Bo to tak naprawdę oznacza, że dziecko w domu nie może odrobić niczego związanego ze szkołą, czyli np. szukać kasztanów z rodzicami na polu. Praca domowa dla mnie to jest zawsze takie zmierzenie się ucznia jeden na jeden z tym, co potrafi, czego nie potrafił i przede wszystkim, jeżeli nie potrafi, to nie robi, tylko przychodzi i pyta mnie, i ja pomagam mu rozwiązać dane zadanie - wyjaśnia pedagożka.

Dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku uważa natomiast, że prace domowe budują nierówności społeczne.

- Jedno dziecko pochodzi z domu bardzo zaopiekowanego, w innym domu za dziecko zrobią pracę domową rodzice, a więc je wyręczą i niczego nie nauczą. A jeszcze może być tak, że przychodzi dziecko do domu i nawet obiadu nie ma, a co dopiero kogoś, kto by zapytał o pracę domową - wskazuje przedstawicielka placówki edukacyjnej.

Im mniej prac domowych, tym lepsze wyniki w nauce?

Goszcząca w Dzień Dobry TVN Edyta Plich, ekspertka ds. edukacji przytacza badania PISA pokazujące, które kraje najlepiej radzą sobie w nauce.

- Skandynawowie wiodą prym, a oni tak dużo nie zadają prac domowych. Szwajcarzy zrobili też takie badania 5-letnie, w których pokazali, że te dzieci, które mają dużo zadawane, są bardziej zmęczone i rano mniej zmotywowane do pracy niż te, którym się tych prac domowych nie zadaje - tłumaczy nasza rozmówczyni.

W Polsce duża część obowiązków związanych z nauczaniem spada na rodziców, którzy są zobligowani, by przysiąść z dzieckiem i uzupełnić braki programu edukacyjnego.

- Muszę sobie to [materiał z lat szkolnych - przyp. red.] najpierw przypomnieć. Więc jeśli mówimy o rodzicach, którzy pracują na pełen etat, tak jak ja mają trójkę dzieci i każdemu chcą pomóc, to tego czasu nam potrzeba, (...) bo muszę się tego nauczyć najpierw sama, żeby to zrozumieć i móc to przekazać dziecku. To są naprawdę frustrujące sytuacje - przyznaje Dagmara Hick, mama 12-letnich trojaczków.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości