Dzieci o zmianach w polskiej szkole: "Gdzie jest miejsce na życie?". Odpowiada ministra Barbara Nowacka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
O tym, że dogłębna reforma oświaty jest niezbędna, mówi się już od kilku lat. Żeby dowiedzieć się, jakie plany na zmiany w szkolnictwie ma nowa ministra edukacji Barbara Nowacka zapytaliśmy ją osobiście. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o planach na najbliższy rok i kolejne lata swojego urzędowania. Podwyżki dla nauczycieli i zmiany kadrowe w kuratoriach to dopiero początek. Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Ministra edukacji: Barbara Nowacka

Barbara Nowacka to wyjątkowa postać w polskim życiu publicznym. Córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, która była cenioną polityczką i aktywistką na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn, odziedziczyła nie tylko pasję do walki o prawa kobiet, ale również aktywnie działa na polu polityki. Jest inżynierem informatyki, zdobyła tytuł magistra na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2014 roku ukończyła studia typu MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania. Od lat angażuje się w działalność społeczną. Pracowała w Telefonie Zaufania dla Kobiet prowadzonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, a od 2000 roku była wiceprzewodniczącą młodzieżówki Unii Pracy - Federacji Młodych UP. W 2005 roku współzałożyła Młodych Socjalistów i zasiadała w radzie krajowej Unii Lewicy III RP.

W 2014 roku bezskutecznie ubiegała się o mandat eurodeputowanej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W 2015 roku dołączyła do ruchu politycznego "Twojego Ruchu" i została jego współprzewodniczącą wraz z Januszem Palikotem. Od 2019 roku sprawuje mandat poselski. W 2023 roku ubiegała się o reelekcję i z powodzeniem ponownie weszła do parlamentu. Jako posłanka pracowała m.in. w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz w podkomisjach stałych do spraw nauki i szkolnictwa wyższego oraz do spraw młodzieży. 13 grudnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda powołał ją na urząd Ministra Edukacji.

Barbara Nowacka o polskiej szkole

Zanim na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadła ministra edukacji, Barbara Nowcka, Bartek Dajnowski przepytał dzieci o zmiany, jakich oczekują w szkołach. Co zrobiliby uczniowie, gdyby mieli taką moc? - Łazienki mogłyby być czystsze - przyznał jeden z uczniów. - Chciałabym, żeby było mydło - dodała uczennica. Czy coś poza aspektami higienicznymi chciałyby zmienić? - Uczniowie nie nadążają, nie radzą sobie. Bo skoro zajęcia są od rana do wieczora, później korki, zajęcia dodatkowe, to gdzie jest miejsce na życie prywatne, spotkania ze znajomymi? - zastanawiał się kolejny rozmówca.

Jak do postulatów odniosła się nasza gościni, ministra Barbara Nowacka? - Wiem, że jest bardzo wiele do zmienienia, tylko to się nie zmieni jedną osobą - zaznaczyła. Czym będzie się zajmować na swoim stanowisku? -Przez najbliższy czas będę miała przyjemność pracować i trochę odbudować zaufanie do polskiej szkoły, do tego jak funkcjonuje. - wspomniała. - Mam nadzieję, że uda nam się pokazać te rzeczy, dla mnie i myślę, że dla osób, które powierzyły mi tę funkcję, w tym Donalda Tuska, najważniejsze: że szkoła jest miejscem otwartego dialogu, że szkoła jest miejscem dla każdej i każdego, że nauczyciele są traktowani dobrze i godnie, a uczniowie idą do szkoły z radością - stwierdziła Nowacka w jednym z wywiadów.

Pierwszą, kluczową zmianą są z pewnością podwyżki dla nauczycieli. Kiedy realnie wpłyną na konto pracowników oświaty? - Będzie to odczuwalne, kiedy prezydent podpisze budżet. Formalnie te podwyżki działają, ale czekamy na podpis - zaznaczyła.

Krzysztof Skórzyński, który spełnia się także jako nauczyciel zapytał Barbarę Nowacką o odchudzenie podstawy programowej. - Szkoła wymaga spokoju. Nie może przyjść minister i wyrzucić wszystkiego, szczególnie w środku roku - zaznaczyła nasza gościni. - Zmiany wymagają pracy z metodykami, praktykami - tłumaczyła.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Lackowska

Reporter: Bartek Dajnowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana