Ministra edukacji: Barbara Nowacka
Barbara Nowacka to wyjątkowa postać w polskim życiu publicznym. Córka Izabeli Jarugi-Nowackiej, która była cenioną polityczką i aktywistką na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn, odziedziczyła nie tylko pasję do walki o prawa kobiet, ale również aktywnie działa na polu polityki. Jest inżynierem informatyki, zdobyła tytuł magistra na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2014 roku ukończyła studia typu MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania. Od lat angażuje się w działalność społeczną. Pracowała w Telefonie Zaufania dla Kobiet prowadzonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, a od 2000 roku była wiceprzewodniczącą młodzieżówki Unii Pracy - Federacji Młodych UP. W 2005 roku współzałożyła Młodych Socjalistów i zasiadała w radzie krajowej Unii Lewicy III RP.
W 2014 roku bezskutecznie ubiegała się o mandat eurodeputowanej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W 2015 roku dołączyła do ruchu politycznego "Twojego Ruchu" i została jego współprzewodniczącą wraz z Januszem Palikotem. Od 2019 roku sprawuje mandat poselski. W 2023 roku ubiegała się o reelekcję i z powodzeniem ponownie weszła do parlamentu. Jako posłanka pracowała m.in. w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz w podkomisjach stałych do spraw nauki i szkolnictwa wyższego oraz do spraw młodzieży. 13 grudnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda powołał ją na urząd Ministra Edukacji.
Barbara Nowacka o polskiej szkole
Zanim na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadła ministra edukacji, Barbara Nowcka, Bartek Dajnowski przepytał dzieci o zmiany, jakich oczekują w szkołach. Co zrobiliby uczniowie, gdyby mieli taką moc? - Łazienki mogłyby być czystsze - przyznał jeden z uczniów. - Chciałabym, żeby było mydło - dodała uczennica. Czy coś poza aspektami higienicznymi chciałyby zmienić? - Uczniowie nie nadążają, nie radzą sobie. Bo skoro zajęcia są od rana do wieczora, później korki, zajęcia dodatkowe, to gdzie jest miejsce na życie prywatne, spotkania ze znajomymi? - zastanawiał się kolejny rozmówca.
Jak do postulatów odniosła się nasza gościni, ministra Barbara Nowacka? - Wiem, że jest bardzo wiele do zmienienia, tylko to się nie zmieni jedną osobą - zaznaczyła. Czym będzie się zajmować na swoim stanowisku? -Przez najbliższy czas będę miała przyjemność pracować i trochę odbudować zaufanie do polskiej szkoły, do tego jak funkcjonuje. - wspomniała. - Mam nadzieję, że uda nam się pokazać te rzeczy, dla mnie i myślę, że dla osób, które powierzyły mi tę funkcję, w tym Donalda Tuska, najważniejsze: że szkoła jest miejscem otwartego dialogu, że szkoła jest miejscem dla każdej i każdego, że nauczyciele są traktowani dobrze i godnie, a uczniowie idą do szkoły z radością - stwierdziła Nowacka w jednym z wywiadów.
Pierwszą, kluczową zmianą są z pewnością podwyżki dla nauczycieli. Kiedy realnie wpłyną na konto pracowników oświaty? - Będzie to odczuwalne, kiedy prezydent podpisze budżet. Formalnie te podwyżki działają, ale czekamy na podpis - zaznaczyła.
Krzysztof Skórzyński, który spełnia się także jako nauczyciel zapytał Barbarę Nowacką o odchudzenie podstawy programowej. - Szkoła wymaga spokoju. Nie może przyjść minister i wyrzucić wszystkiego, szczególnie w środku roku - zaznaczyła nasza gościni. - Zmiany wymagają pracy z metodykami, praktykami - tłumaczyła.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Od kiedy i do kiedy można składać deklarację podatkową PIT w 2024 roku?
- Zmiany w funkcjonowaniu aptek od stycznia 2024. Czego mogą się spodziewać klienci?
- Zmiany w podatkach od nowego roku. Na co uważać od 2024?
Autor: Katarzyna Lackowska
Reporter: Bartek Dajnowski