W 2024 roku wejdzie w życie wiele zmian związanych z podatkami. Będą one dotyczyły m.in.: Krajowego Systemu e-faktur, limitów PIT i zerowej stawki VAT. Poznaj najważniejsze zmiany w nadchodzącym nowym roku.
Zmiany w podatkach w 2024 r.
Najważniejsze zmiany podatkowe w 2024 r. obejmują:
- KSeF - Krajowy System e-Faktur,
- nową formę opodatkowania CIT,
- opłaty związane z plastikiem (dyrektywa SUP),
- limity PIT,
- zerową stawkę VAT,
- pomoc ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie,
- stawki podatków lokalnych, w tym nieruchomości.
KSeF - Krajowy System e-Faktur - co się zmienia od 2024?
Zmiany dotyczą fakturowania. Od 1 lipca 2024 roku można spodziewać się "daleko idących zmian w procesach fakturowania". Zasadniczo będzie się ono odbywało przez specjalną platformę KSeF, a to oznacza, że konieczne będzie dostosowanie systemów i wewnętrznych procesów w firmie, co może stanowić pewne wyzwanie dla podatników.
Nowa forma opodatkowania CIT - co się zmienia od 2024?
Od 1 stycznia 2024 roku część podmiotów będzie musiała zapłacić tzw. podatek minimalny. Dotknie on spółek, "które poniosą stratę z działalności operacyjnej albo osiągną niską rentowność".
- Przy czym dla potrzeb podatku minimalnego wynik podatkowy będzie obliczany na odrębnych zasadach od 'klasycznego CIT'. Przykładowo, z takiej kalkulacji można wyłączyć szereg pozycji kosztowych. W rezultacie nie każda strata wykazana w zeznaniu CIT-8 spowoduje konieczność zapłaty podatku minimalnego - wskazał Grant Thornton (GT).
Dyrektywa SUP - co się zmienia od 2024?
Dyrektywa SUP (Single Use Plastics) to "nowe obowiązki i opłaty dotyczące produktów z tworzyw sztucznych". Od 1 stycznia obowiązywać będzie nowa opłata - dotycząca podmiotów prowadzących działalność handlową lub gastronomiczną. "Będą one musiały pobierać opłatę od swoich konsumentów (tzw. użytkowników końcowych) przy wydawaniu napojów i żywności w jednorazowych kubkach lub pojemnikach z tworzyw sztucznych" - wyjaśnił GT.
Limity PIT - co się zmienia od 2024?
Jak podaje TVN24 "2024 roku wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych będzie wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej (...) łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł". Przypomniano, że "w 2023 roku kwota wolna była ustalona w wysokości 2000 zł". Ponadto, dopłaty na cele finansowane przez podatnika z innych źródeł będą wolne od podatku "do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2000 zł".
Stawki VAT - co się zmienia od 2024?
Wydłużono obowiązujące "zerowe" stawki podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze. Zmiana ważna jest do 31 marca 2024 roku.
Pomoc ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie od 2024
Do końca 2023 roku obowiązują stawki 0% na darowizny towarów, nieodpłatne usługi – na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy. Jeśli nie zostaną wprowadzone regulacje przedłużające tę sytuację prawną - od nowego roku darowizny nie będą korzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 0%.
Wzrost stawek podatków lokalnych, w tym nieruchomości - co się zmienia od 2024?
Od nowego roku wzrosną maksymalne stawki podatków lokalnych, także od nieruchomości. O ostatecznej wysokości decyduje samorząd. Podatek wyniesie maksymalnie 1,15 zł od 1 m kw.
Więcej przeczytasz na TVN24
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wysokość stałego zasiłku wzrośnie od nowego roku. Ile wyniesie i kto może z niego skorzystać?
- Zmiany dla pracowników w 2024 roku. Jaka będzie płaca minimalna i inne świadczenia?
- Kiedy pierwsze wypłaty 800 plus? ZUS podał termin
Autor: kris/dap/Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: baona/GettyImages