Czy dzieci mogą kupić petardy? Poznaj wyniki naszego eksperymentu

Czy dzieci mogą kupić petardy? Sprawdziliśmy to
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy dzieci mogą kupić petardy?
Czy dzieci mogą kupić petardy?
Przedsylwestrowe inspiracje
Przedsylwestrowe inspiracje
Jak Blanka Lipińska spędza tegorocznego sylwestra?
Jak Blanka Lipińska spędza tegorocznego sylwestra?
Taneczne SOS przed sylwestrem
Taneczne SOS przed sylwestrem
Tradycje noworoczne w Polsce
Tradycje noworoczne w Polsce
Sylwester last minute
Sylwester last minute
Przetańczyć stopą chcę całą noc
Przetańczyć stopą chcę całą noc
Sylwester z dziećmi nie musi być nudny!
Sylwester z dziećmi nie musi być nudny!
Fajerwerki i petardy w Nowy Rok to zwyczaj sylwestrowy… ale czy niezbędny? Z jednej strony jest to symbol zabawy, z drugiej strony generuje ogromne cierpnie, stres, strach i traumy. Czy jako społeczeństwo jesteśmy w stanie od tego odejść? Czy petardy w sklepie mogą kupić dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z socjologiem prof. Tomaszem Sobierajskim i behawiorystką Anetą Awtoniuk.

Miejska dżungla. Czy dzieci mogą kupić fajerwerki?

W najnowszym odcinku cyklu "Miejska dżungla" postanowiliśmy sprawdzić, czy dzieci mogą kupić petardy. W teorii osoby poniżej 18. roku życia nie mogą nabyć fajerwerków. Jednak jak sprawa wygląda w praktyce? W eksperymencie pomogły nam dwie nieletnie aktorki.

- A macie 18 lat? Jeśli nie, to nie mogę wam sprzedać - mówili najczęściej ekspedienci.

Jak się okazało, nie wszędzie. W jednym ze sklepów bez większego problemu 14-latki mogłyby zaopatrzyć się w petardy. - Weszłam 5 minut temu na stanowisko, więc nawet się nie rozejrzałam (...). No, zagapiłam się po prostu - tłumaczyła sprzedawczyni.

Nastolatkom udało się także kupić fajerwerki w sklepie, w którym petardy swobodnie leżą na półce, a także w popularnym markecie z kasami samoobsługowymi.

Nasz eksperyment pokazał, że w trzech z siedmiu miejsc, które odwiedziły nasze 14-letnie aktorki, udało im się kupić petardy. Można odnieść wrażenie, że w przeciwieństwie do sprzedaży alkoholu i papierosów sklepy nie przykładają się wystarczająco do zabezpieczenia przed kupnem przez dzieci tego niebezpiecznego towaru.

Czy fajerwerki powinny być zakazane?

Jak wykazał nasz eksperyment, prawie połowa sklepów jest otwarta na nieletnich kupujących petardy. Profesor Tomasz Sobierajski podkreślił, że petardy na sylwestra są już tylko pustym zwyczajem. - To nawet nie jest tradycja - stwierdził socjolog.

- Zaczęliśmy więcej zarabiać i było nas stać na to. Moim zdaniem to jest trochę pokaz nowobogactwa. Przeglądałem mnóstwo badań i w Londynie po sylwestrze dwa lata temu okazało się, że ilość mikroplastiku w Tamizie wzrosła o 100 procent - powiedział gość Dzień Dobry TVN.

- Dodatkowo wszystkie te pyły, które pojawiają się po wybuchu fajerwerków i petard, utrzymują się bardzo długo. Ta cała chemia utrzymuje się tak jak smog, przez wiele godzin. Co więcej, nasze nosy są wyżej od gleby niż nosy naszych psów. I teraz te pyły są w stanie nawet wiele godzin po podrażnić, a nawet poparzyć śluzówkę nosa - wyjaśniła behawiorystka Aneta Awtoniuk.

Czy możemy przygotować psa na noc sylwestrową? Zobacz całą rozmowę.

DD_20231230_Fajerwerki_REP
DD_20231230_Fajerwerki_REP

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Reporter: Bartek Dajnowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?