W sklepach już od tygodni można odczuć świąteczny klimat. Dekoracje, czekoladowe mikołaje, kubki z reniferami - to dopiero początek listy towarów, które witają nas od progu. Czy to nie za wcześnie?
Dla wielu ludzi dotrzymanie terminów może stanowić spore wyzwanie. Nic tak nie wzmaga w nas strachu i stresu, jak napięte terminy, których musimy dotrzymać. Jak poradzić sobie z ciągłą presją deadline'ów? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział socjolog, dr Tomasz Marcysiak.
Jednym z czytelników i fanów jego twórczości został papież Franciszek. Zygmunt Bauman był jednym z najwybitniejszych myślicieli końca XX i początku XXI wieku. Do dzisiaj nazywany jest gwiazdą pop humanistyki. Wybitny socjolog i filozof był laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego książki cytowane są na całym świecie. O życiu Zygmunta Baumana opowiadał w Dzień Dobry TVN Artur Domosławski, autor książki "Wygnaniec".
Jedna z najmłodszych par polskiego show-biznesu - Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski poinformowała w mediach społecznościowych, że spodziewają się drugiego dziecka. Prócz gratulacji, na parę spłynął hejt. Internauci pisali wprost – że są za młodzi na bycie rodzicami. Czy faktycznie tak jest? Czy w ogóle istnieje idealny wiek na urodzenie potomka?
Jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy mówili o sobie całą prawdę? O tym, jak wyglądałby świat bez kłamstwa w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Agą Kozak, coachem i dziennikarką oraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim.
Wakacje to czas wzmożonej aktywności osób, które werbują do sekt. Jakimi metodami posługują się sekty, by zwerbować nowych członków? Co powinno nas zaniepokoić? O sektach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Agnieszką Bukowską, socjologiem z Collegium Civitas.
Wielu Polaków nie lubi zwierzać się ze swoich zarobków. Dlaczego? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: socjologiem Tomaszem Sobierajskim i brytyjskim przedsiębiorcą Patrickiem Ney'em.
W ostatnich tygodniach w mediach zawrzało na temat rasistowskich zachowań Polaków. Czy rzeczywiście obcokrajowcy przebywający w naszym kraju powinni czuć się zagrożeni? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN, socjologiem Tomaszem Sobierajskim.
Sklepikarze żalą się, że złodzieje są coraz bardziej zuchwali i nawet nie kryją się z tym, że mają zamiar wyjść z towarem, za który nie zapłacili. Zatem, jak właściciele sklepów mogą bronić się przed kradzieżami? Czy mogą zatrzymać złodzieja do czasu przyjazdu policji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN podinspektor Magdalenę Bieniak z Komendy Stołecznej Policji. Natomiast z socjologiem Tomaszem Sobierajskim zastanawialiśmy się, z jakich powodów Polacy kradną.
Cohousing to popularna w Europie forma osiedlania się, polegająca na tworzeniu wspólnoty kilku rodzin w jednym miejscu zamieszkania. W Polsce dopiero się rozwija. O zaletach i wadach cohousingu rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Romanem Ludwickim, który mieszka w ten sposób oraz socjologiem Markiem Troszyńskim z Collegium Civitas.
W internecie ogromną popularnością cieszy się video zatytułowane "Chytra baba z Radomia" ukazujące przybyłą na miejską wigilię kobietę, która sięga po trzy butelki napoju. Podobnie jest z filmami, na których widać tłumy walczące na wyprzedażach. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się takiemu zachowaniu, dlatego w kolejnym odcinku cyklu Jacy Polacy wzięliśmy je na warsztat. W Dzień Dobry TVN wraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim zastanawialiśmy się, czy zachłanność jest naszą narodową cechą i czy nad takim zachowaniem można zapanować.
Według statystyk Polacy pracują więcej niż mieszkańcy innych krajów wysokorozwiniętych - średnio ok. 2 tys. godzin rocznie. Z czego to wynika? Czy to oznacza, że również jesteśmy przy tym bardziej produktywni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN socjologa Tomasza Sobierajskiego.
Ayahuasca, wśród Indian znana jako "napój bogów", coraz częściej spożywana jest w krajach Europy. Choć w Polsce uznawana jest za silnie odurzający narkotyk, zwolennicy twierdzą, że to brama do naszej duszy. Czym naprawdę jest "magiczny napój" i jakie skutki niesie za sobą jego picie? Czym różni się od narkotyku i jakie reakcje wywołuje w naszym organizmie? Czy to nowy rodzaj terapii i jakimi zasadami się rządzi? O tym w Dzień Dobry TVN socjolog, specjalista ds. uzależnień prof. Mariusz Jędrzejko i szamanka Aldona Miroński.
Przyjęło się, że napiwek powinien wynosić przynajmniej 10% kwoty rachunku - tę zasadę zna chyba każdy, kto chociaż raz jadł w restauracji, czy kawiarni. A co jeśli korzystamy z usług fryzjerów, czy kosmetyczek? Czy należy im dawać napiwki? Czy należy je dawać każdemu, czy tylko osobom, które sobie na to zasłużą? Czy działa on motywująco? Zapytaliśmy o to m.in. psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego i socjologa Tomasza Sobierajskiego.
Co się bardziej opłaca - dom czy mieszkanie? Na co zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru? Jakie zalety ma życie w domu, a jakie w mieszkaniu? O tym goście Dzień Dobry TVN: profesor Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny i socjolog oraz dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer.
Ciąża, narodziny dziecka, każda kupka, zjedzona łyżka kaszki, pierwsze słowo lub krok... Wiele polskich mam chętnie dzieli się swoim macierzyństwem i prywatnością w portalach społecznościowych. Czemu to służy? Dlaczego tak bardzo lubimy się dzielić informacjami na swój temat? Czy jest jakaś granica, której nie wypada przekroczyć? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN socjologa dr. Marka Troszyńskiego.
Z łatwością i często wymieniamy telefony, buty, sukienki, samochody i... partnerów. Nie walczymy o związki. W Warszawie rozpada się już co trzecie małżeństwo, a co drugie małżeństwo zawarte w 2011 roku jest małżeństwem wtórnym. Dziś bez trudu można zostać mężem lub żoną. Kilkadziesiąt lat temu było znacznie trudniej - mówił w Dzień Dobry TVN socjolog prof. Mariusz Jędrzejko. Kto częściej inicjuje rozpad związku - kobieta czy mężczyzna? Kiedy nie warto walczyć o związek? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Katarzynę Skrzynecką, Marię Niklińską i Michała Lesienia.