socjolog

  socjolog

  Jednym z czytelników i fanów jego twórczości został papież Franciszek. Zygmunt Bauman był jednym z najwybitniejszych myślicieli końca XX i początku XXI wieku. Do dzisiaj nazywany jest gwiazdą pop humanistyki. Wybitny socjolog i filozof był laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego książki cytowane są na całym świecie. O życiu Zygmunta Baumana opowiadał w Dzień Dobry TVN Artur Domosławski, autor książki "Wygnaniec".

  Wakacje to czas wzmożonej aktywności osób, które werbują do sekt. Jakimi metodami posługują się sekty, by zwerbować nowych członków? Co powinno nas zaniepokoić? O sektach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Agnieszką Bukowską, socjologiem z Collegium Civitas.

  W ostatnich tygodniach w mediach zawrzało na temat rasistowskich zachowań Polaków. Czy rzeczywiście obcokrajowcy przebywający w naszym kraju powinni czuć się zagrożeni? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN, socjologiem Tomaszem Sobierajskim.

  Sklepikarze żalą się, że złodzieje są coraz bardziej zuchwali i nawet nie kryją się z tym, że mają zamiar wyjść z towarem, za który nie zapłacili. Zatem, jak właściciele sklepów mogą bronić się przed kradzieżami? Czy mogą zatrzymać złodzieja do czasu przyjazdu policji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN podinspektor Magdalenę Bieniak z Komendy Stołecznej Policji. Natomiast z socjologiem Tomaszem Sobierajskim zastanawialiśmy się, z jakich powodów Polacy kradną.

  Cohousing to popularna w Europie forma osiedlania się, polegająca na tworzeniu wspólnoty kilku rodzin w jednym miejscu zamieszkania. W Polsce dopiero się rozwija. O zaletach i wadach cohousingu rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Romanem Ludwickim, który mieszka w ten sposób oraz socjologiem Markiem Troszyńskim z Collegium Civitas.

  W internecie ogromną popularnością cieszy się video zatytułowane "Chytra baba z Radomia" ukazujące przybyłą na miejską wigilię kobietę, która sięga po trzy butelki napoju. Podobnie jest z filmami, na których widać tłumy walczące na wyprzedażach. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się takiemu zachowaniu, dlatego w kolejnym odcinku cyklu Jacy Polacy wzięliśmy je na warsztat. W Dzień Dobry TVN wraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim zastanawialiśmy się, czy zachłanność jest naszą narodową cechą i czy nad takim zachowaniem można zapanować.

  Według statystyk Polacy pracują więcej niż mieszkańcy innych krajów wysokorozwiniętych - średnio ok. 2 tys. godzin rocznie. Z czego to wynika? Czy to oznacza, że również jesteśmy przy tym bardziej produktywni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN socjologa Tomasza Sobierajskiego.

  Ayahuasca, wśród Indian znana jako "napój bogów", coraz częściej spożywana jest w krajach Europy. Choć w Polsce uznawana jest za silnie odurzający narkotyk, zwolennicy twierdzą, że to brama do naszej duszy. Czym naprawdę jest "magiczny napój" i jakie skutki niesie za sobą jego picie? Czym różni się od narkotyku i jakie reakcje wywołuje w naszym organizmie? Czy to nowy rodzaj terapii i jakimi zasadami się rządzi? O tym w Dzień Dobry TVN socjolog, specjalista ds. uzależnień prof. Mariusz Jędrzejko i szamanka Aldona Miroński.

  Przyjęło się, że napiwek powinien wynosić przynajmniej 10% kwoty rachunku - tę zasadę zna chyba każdy, kto chociaż raz jadł w restauracji, czy kawiarni. A co jeśli korzystamy z usług fryzjerów, czy kosmetyczek? Czy należy im dawać napiwki? Czy należy je dawać każdemu, czy tylko osobom, które sobie na to zasłużą? Czy działa on motywująco? Zapytaliśmy o to m.in. psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego i socjologa Tomasza Sobierajskiego.

  Co się bardziej opłaca - dom czy mieszkanie? Na co zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru? Jakie zalety ma życie w domu, a jakie w mieszkaniu? O tym goście Dzień Dobry TVN: profesor Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny i socjolog oraz dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer.

  Ciąża, narodziny dziecka, każda kupka, zjedzona łyżka kaszki, pierwsze słowo lub krok... Wiele polskich mam chętnie dzieli się swoim macierzyństwem i prywatnością w portalach społecznościowych. Czemu to służy? Dlaczego tak bardzo lubimy się dzielić informacjami na swój temat? Czy jest jakaś granica, której nie wypada przekroczyć? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN socjologa dr. Marka Troszyńskiego.

  Z łatwością i często wymieniamy telefony, buty, sukienki, samochody i... partnerów. Nie walczymy o związki. W Warszawie rozpada się już co trzecie małżeństwo, a co drugie małżeństwo zawarte w 2011 roku jest małżeństwem wtórnym. Dziś bez trudu można zostać mężem lub żoną. Kilkadziesiąt lat temu było znacznie trudniej - mówił w Dzień Dobry TVN socjolog prof. Mariusz Jędrzejko. Kto częściej inicjuje rozpad związku - kobieta czy mężczyzna? Kiedy nie warto walczyć o związek? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Katarzynę Skrzynecką, Marię Niklińską i Michała Lesienia.