Dlaczego nie wyprowadzamy się od rodziców lub wracamy do nich po latach?
Już wkrótce chłopcy będą obchodzić swoje święto. Dlaczego w Polsce istnieje Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny? Który z nich powinien być obchodzony?
Coraz częściej tradycyjnie role się odwracają.
Skąd w pokoleniu Z biorą się zmiany w podejściu do relacji międzyludzkich?
Odeszła wybitna socjolożka i politolożka.
Arthur C. Brooks - profesor Harvardu, socjolog, ceniony naukowiec, autor książek i mówca - zawodowo zajmuje się badaniem szczęścia.
Już wkrótce chłopcy będą obchodzić swoje święto. Dlaczego w Polsce istnieje Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny? Który z nich powinien być obchodzony?
"To jest trochę pokaz nowobogactwa".
Skąd bierze się tak duże przyzwolenie na picie alkoholu?
O wyzwaniach stojących przed pokoleniem "sandwich" rozmawiamy z socjologiem Agatą Rorbach.
W sklepach już od tygodni można odczuć świąteczny klimat. Dekoracje, czekoladowe mikołaje, kubki z reniferami - to dopiero początek listy towarów, które witają nas od progu. Czy to nie za wcześnie?
Czym jest dla młodego pokolenia?
Czego najchętniej słuchają Polacy?
Dla wielu ludzi dotrzymanie terminów może stanowić spore wyzwanie. Nic tak nie wzmaga w nas strachu i stresu, jak napięte terminy, których musimy dotrzymać. Jak poradzić sobie z ciągłą presją deadline'ów? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział socjolog, dr Tomasz Marcysiak.
"To ucieczka od rytuału biurokratycznego"/
Jednym z czytelników i fanów jego twórczości został papież Franciszek. Zygmunt Bauman był jednym z najwybitniejszych myślicieli końca XX i początku XXI wieku. Do dzisiaj nazywany jest gwiazdą pop humanistyki. Wybitny socjolog i filozof był laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego książki cytowane są na całym świecie. O życiu Zygmunta Baumana opowiadał w Dzień Dobry TVN Artur Domosławski, autor książki "Wygnaniec".
Jedna z najmłodszych par polskiego show-biznesu - Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski poinformowała w mediach społecznościowych, że spodziewają się drugiego dziecka. Prócz gratulacji, na parę spłynął hejt. Internauci pisali wprost – że są za młodzi na bycie rodzicami. Czy faktycznie tak jest? Czy w ogóle istnieje idealny wiek na urodzenie potomka?
Jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy mówili o sobie całą prawdę? O tym, jak wyglądałby świat bez kłamstwa w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Agą Kozak, coachem i dziennikarką oraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim.
Wakacje to czas wzmożonej aktywności osób, które werbują do sekt. Jakimi metodami posługują się sekty, by zwerbować nowych członków? Co powinno nas zaniepokoić? O sektach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Agnieszką Bukowską, socjologiem z Collegium Civitas.
Wielu Polaków nie lubi zwierzać się ze swoich zarobków. Dlaczego? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: socjologiem Tomaszem Sobierajskim i brytyjskim przedsiębiorcą Patrickiem Ney'em.
W ostatnich tygodniach w mediach zawrzało na temat rasistowskich zachowań Polaków. Czy rzeczywiście obcokrajowcy przebywający w naszym kraju powinni czuć się zagrożeni? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN, socjologiem Tomaszem Sobierajskim.
Sklepikarze żalą się, że złodzieje są coraz bardziej zuchwali i nawet nie kryją się z tym, że mają zamiar wyjść z towarem, za który nie zapłacili. Zatem, jak właściciele sklepów mogą bronić się przed kradzieżami? Czy mogą zatrzymać złodzieja do czasu przyjazdu policji? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN podinspektor Magdalenę Bieniak z Komendy Stołecznej Policji. Natomiast z socjologiem Tomaszem Sobierajskim zastanawialiśmy się, z jakich powodów Polacy kradną.
Cohousing to popularna w Europie forma osiedlania się, polegająca na tworzeniu wspólnoty kilku rodzin w jednym miejscu zamieszkania. W Polsce dopiero się rozwija. O zaletach i wadach cohousingu rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Romanem Ludwickim, który mieszka w ten sposób oraz socjologiem Markiem Troszyńskim z Collegium Civitas.
W internecie ogromną popularnością cieszy się video zatytułowane "Chytra baba z Radomia" ukazujące przybyłą na miejską wigilię kobietę, która sięga po trzy butelki napoju. Podobnie jest z filmami, na których widać tłumy walczące na wyprzedażach. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się takiemu zachowaniu, dlatego w kolejnym odcinku cyklu Jacy Polacy wzięliśmy je na warsztat. W Dzień Dobry TVN wraz z socjologiem Tomaszem Sobierajskim i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim zastanawialiśmy się, czy zachłanność jest naszą narodową cechą i czy nad takim zachowaniem można zapanować.
Według statystyk Polacy pracują więcej niż mieszkańcy innych krajów wysokorozwiniętych - średnio ok. 2 tys. godzin rocznie. Z czego to wynika? Czy to oznacza, że również jesteśmy przy tym bardziej produktywni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN socjologa Tomasza Sobierajskiego.
Ayahuasca, wśród Indian znana jako "napój bogów", coraz częściej spożywana jest w krajach Europy. Choć w Polsce uznawana jest za silnie odurzający narkotyk, zwolennicy twierdzą, że to brama do naszej duszy. Czym naprawdę jest "magiczny napój" i jakie skutki niesie za sobą jego picie? Czym różni się od narkotyku i jakie reakcje wywołuje w naszym organizmie? Czy to nowy rodzaj terapii i jakimi zasadami się rządzi? O tym w Dzień Dobry TVN socjolog, specjalista ds. uzależnień prof. Mariusz Jędrzejko i szamanka Aldona Miroński.
Przyjęło się, że napiwek powinien wynosić przynajmniej 10% kwoty rachunku - tę zasadę zna chyba każdy, kto chociaż raz jadł w restauracji, czy kawiarni. A co jeśli korzystamy z usług fryzjerów, czy kosmetyczek? Czy należy im dawać napiwki? Czy należy je dawać każdemu, czy tylko osobom, które sobie na to zasłużą? Czy działa on motywująco? Zapytaliśmy o to m.in. psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego i socjologa Tomasza Sobierajskiego.
Co się bardziej opłaca - dom czy mieszkanie? Na co zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru? Jakie zalety ma życie w domu, a jakie w mieszkaniu? O tym goście Dzień Dobry TVN: profesor Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny i socjolog oraz dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer.
Ciąża, narodziny dziecka, każda kupka, zjedzona łyżka kaszki, pierwsze słowo lub krok... Wiele polskich mam chętnie dzieli się swoim macierzyństwem i prywatnością w portalach społecznościowych. Czemu to służy? Dlaczego tak bardzo lubimy się dzielić informacjami na swój temat? Czy jest jakaś granica, której nie wypada przekroczyć? O komentarz poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN socjologa dr. Marka Troszyńskiego.
Z łatwością i często wymieniamy telefony, buty, sukienki, samochody i... partnerów. Nie walczymy o związki. W Warszawie rozpada się już co trzecie małżeństwo, a co drugie małżeństwo zawarte w 2011 roku jest małżeństwem wtórnym. Dziś bez trudu można zostać mężem lub żoną. Kilkadziesiąt lat temu było znacznie trudniej - mówił w Dzień Dobry TVN socjolog prof. Mariusz Jędrzejko. Kto częściej inicjuje rozpad związku - kobieta czy mężczyzna? Kiedy nie warto walczyć o związek? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Katarzynę Skrzynecką, Marię Niklińską i Michała Lesienia.