Jednym z czytelników i fanów jego twórczości został papież Franciszek. Zygmunt Bauman był jednym z najwybitniejszych myślicieli końca XX i początku XXI wieku. Do dzisiaj nazywany jest gwiazdą pop humanistyki. Wybitny socjolog i filozof był laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego książki cytowane są na całym świecie. O życiu Zygmunta Baumana opowiadał w Dzień Dobry TVN Artur Domosławski, autor książki "Wygnaniec".
Kim był Zygmunt Bauman?
Zygmunt Bauman urodził się w 1925 r. Dorastał w przedwojennym Poznaniu. To żydowski Polak mający za sobą doświadczenie getta ławkowego i szykan. Był uchodźcą wojennym, zesłańcem i gorliwym rewolucjonistą. W pamięci wielu osób do dziś uchodzi za naprawiacza socjalizmu i wielkiego narratora.
- Przede wszystkim był człowiekiem renesansu. Miłośnik muzyki poważnej. Szalenie oczytany - mówił prof. Jerzy Wiatr, przyjaciel prof. Baumana.
- Bauman był fantastycznym diagnostą niepokoju współczesnego człowieka. Potrafił wytłumaczyć, dlaczego postępujemy tak, jak postępujemy. Okazuje się, że nie zawsze wynika to z naszych skłonności. On potrafił narysować cały społeczny kontekst - dodał Artur Domosławski, autor książki "Wygnaniec".
Wielka miłość Zygmunta Baumana
Po śmierci żony socjolog odnowił znajomość z koleżanką ze studenckich czasów, córką Bolesława Bieruta - socjolożką, profesor Aleksandrą Jasińską-Kanią.
- Nagle okazuje się, że w osobach 80-letnich obudziła się taka miłość, jaką przeżywaliśmy w młodości. Przysyłał mi wiersze - bardzo był romantyczny. Aż w końcu zapytał, czy zechcę się z nim ożenić - wspominała kobieta.
Zygmunt Bauman zmarł 9 stycznia 2017 r. w wieku 91 lat.
- Najbardziej brakuje mi jego dotyku. On zresztą kiedyś napisał, że istotą miłości jest dotyk - dodała żona filozofa.
Zygmunt Bauman "Wygnaniec"
Kilka lat przed śmiercią Zygmunta Baumana, podczas organizowanych z nim w Polsce spotkań, dochodziło do ataków ze strony członków i sympatyków organizacji nacjonalistycznych. Oskarżali go o udział w stalinowskim terrorze.
- Ten Zygmunt, którego ja znałem, kierował się credo, żeby nie szkodzić innym. Zygmunt przyznał, że uważa się za człowieka wyrzuconego z Polski, z ojczyzny - zdradził nam prof. Roman Kubicki, przyjaciel Zygmunta Baumana.
- Bauman nie mieści się w nacjonalistycznej definicji Polaka, bo ma pochodzenie żydowskie. Kolejna rzecz to jest czarno-białe widzenie naszej historii tamtego czasu. (...) On nie chciał się nigdy wyrzec nie tyle komunizmu, co wartości, które do komunizmu prowadziły - podsumował Artur Domosławski.
Zygmunt Bauman – profesor wygnaniec. Zobacz reportaż:
Zobacz też:
- Filip Chajzer sprawdził, czym fascynuje nas Kraj Kwitnącej Wiśni. "Jestem w japońskim niebie"
- Wnuk Wiesława Ochmana podbija rynek muzyczny. "Przy dużym wkładzie pracy może zaistnieć na scenie operowej"
- Nie potrzebujesz siłowni, żeby zrobić formę na lato. Te ćwiczenia zrobisz w domu
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Szymon Brózda