pisarz

  pisarz

  18 maja premierę miała jego najnowsza publikacja "Ostatni Śnieg" opowiadająca m.in. o realiach show-biznesu.

  Daniel Tammet to światowej sławy pisarz i poliglota, który zna co najmniej 11 języków. Potrafi bardzo szybko wykonywać skomplikowane obliczenia matematyczne, jest rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci cyfr liczby pi po przecinku.

  Éric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a w samej Polsce sprzedał ponad 1,5 mln egzemplarzy.

  To właśnie tam wybitny pisarz spędził ponad 30 lat życia. Nie brakuje w nim pamiątek i wyjątkowych zdjęć.

  Jerzy Szperkowicz zmarł w wieku 89 lat. Dziennikarz pracował dla "Gazety Wyborczej" i "Tygodnika Powszechnego". Był wziętym reporterem oraz znakomitym pisarzem. Smutną informację o śmierci męża przekazała jego żona, z którą dzielił życie od 64 lat - pisarka i dziennikarka Hanna Krall.

  Bernard Minier to francuski pisarz, którego kryminalne powieści budzą lęk już od pierwszej strony. Jego pierwsza, wydana dziesięć lat temu książka "Bielszy Odcień Śmierci" została uznana przez Sunday Times za jeden z najlepszych kryminałów naszych czasów. Niedawno ukazała się jego najnowsza powieść "Polowanie". Jakie problemy w niej porusza i jak pracuje, dowiecie się z materiału Anny Kowalskiej.

  "Jak schodziłem z planu, dostałem gromki aplauz".

  Początek nowego roku w kalendarzu to ważny czas dla oddanych miłośników trylogii "Władca Pierścieni" i kultowej powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem". 3 stycznia 1892 roku, czyli dokładnie 130 lat temu, przyszedł na świat John Ronald Reuel Tolkien, prekursor literatury fantasty i jeden z najbardziej wpływowych pisarzy kilku minionych dekad. Jego książki doczekały się wielu nakładów i zachwycających ekranizacji. W Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki przedstawił niezwykle ciekawą genezę nazwiska uznanego autora.

  Filip Jan Rymsza odnosi sukcesy za granicą.

  Jan Kasprowicz był przedstawicielem Młodej Polski, został zapamiętany przede wszystkim jako wybitny poeta i dramaturg. W życiu uznanego literata niebagatelną rolę odgrywały kobiety, dlatego jego twórczość w dużej mierze zdominowana była przez emocje. W Dzień Dobry TVN przekonywały o tym Małgorzata Karpiel i Beata Denis-Jastrzębska.

  "Tym razem dość głęboko wszedłem w umysł tego psychola"

  Autor książki "Daj się lubić na chwilę lub na zawsze. Rady ex agenta FBI" wyjaśnia, dlaczego jest ważne, żeby ludzie nas lubili. Zdradza także, jak właściwie wzbudzić w kimś sympatię. Znacie te tricki?

  "Ciągle mi się jeszcze zdarza być nazywanym młodym pisarzem".

  Uwielbiany przez miłośników kryminałów, polski pisarz Wojciech Chmielarz powraca z nową sensacyjną historią. Jak autor sprawdził się w tworzeniu westernu? O czym jest jego kolejna powieść?

  "To był chyba akt desperacji".

  Jo Nesbø to norweski pisarz powieści kryminalnych, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Jego najnowsza książka "Zazdrość", choć jest przepełniona morderstwami i mrocznymi tajemnicami, znacznie różni się od poprzednich. W rozmowie z Anną Senkarą zdradził, czym dla niego prywatnie jest tytułowa zazdrość. 

  Jego wiersze czytają całe pokolenia. Z okazji 127. rocznicy urodzin Juliana Tuwima zarecytowaliśmy ten najpopularniejszy, czyli "Lokomotywę". Wers po wersie wypowiadali aktorzy, dzieci, mieszkańcy Łodzi.

  Znakomity pisarz Szczepan Twardoch, który do tej pory znany był jako autor powieści, spróbował swoich sił w aktorstwie. Zagrał w spektaklu razem ze swoim synem. Jak to się stało, że pojawił się na deskach teatru?

  Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, zabrał nas w niezwykłą podróż po polskich miejscowościach, odkrywając tajemnice ich nazw. Skąd wziął się Żyrardów, Ełk czy Swornegacie? Pochodzenie tych słów naprawdę zaskakuje.

  Słowa jego piosenek budowały kariery zespołów, które wszyscy dobrze znamy. Spod jego pióra wyszły takie hity jak "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Fabryka małp", "Tańcz głupia tańcz" i wiele innych. Od ponad dekady Andrzej Mogielnicki wraz z żoną Urszulą mieszkają na Dominikanie. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli, jak dzisiaj wygląda ich życie. Czy jest coś, za czym tęsknią?

  "Behawiorysta" to nowa produkcja serwisu Player.pl realizowana na podstawie powieści Remigiusza Mroza. W obsadzie zobaczymy znanych i aktorów. O czym będzie opowiadać ten serial? Pisarz uchylił rąbka tajemnicy w Dzień Dobry TVN.

  Maciej Jarkowiec jako dziecko wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Teraz stworzył książkę "Rewolwer obok Biblii", w której przeplótł osobiste doświadczenia z historią odwiedzonych miejsc. Dzięki temu czytelnicy mogą skonfrontować swoje marzenia o Ameryce z rzeczywistością.

  Zmarł Stefan Bratkowski. Był prawnikiem, publicystą i pisarzem, a także dawnym prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Strasznie smutna wiadomość nie tylko dla naszego środowiska - napisała Katarzyna Kolenda-Zaleska.

  Jakub Żulczyk, autor "Ślepnąc od świateł", skrytykował Kingę Rusin za jej polityczne posty. Dziennikarka odniosła się do jego słów. - Jeśli te moje działania są odklejone, elitarne i niesmaczne, to... zachęcam do naśladownictwa! – napisała.

  Zofia Czerwińska zmarła 13 marca 2019 roku, miała 85 lat. Jej serdeczny przyjaciel dziennikarz Mariusz Szczygieł w nietuzinkowy sposób postanowił uczcić drugą rocznicę śmierci aktorki. Przybył z butelką mocnego trunku na grób artystki.

  Promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Taki jest cel obchodzonego 3 marca Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek. Jak wygląda ich proces twórczy? Czym jest pisanie książek? Sprawdźcie, co mówią o tym Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Grażyna Plebanek, Szczepan Twardoch, Marek Krajewski, Remigiusz Mróz i Haruki Murakami.

  Jednym z czytelników i fanów jego twórczości został papież Franciszek. Zygmunt Bauman był jednym z najwybitniejszych myślicieli końca XX i początku XXI wieku. Do dzisiaj nazywany jest gwiazdą pop humanistyki. Wybitny socjolog i filozof był laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego książki cytowane są na całym świecie. O życiu Zygmunta Baumana opowiadał w Dzień Dobry TVN Artur Domosławski, autor książki "Wygnaniec".

  Lech Majewski to jeden z najbardziej uznanych na świecie polskich reżyserów filmowych i teatralnych. Jest jednocześnie malarzem, pisarzem i rzeźbiarzem. Podczas ostatniego festiwalu filmowego w Gdyni przewodził jury. Już od czasów studenckich współpracował z największymi gwiazdami światowego kina. O swoich planach opowiadał w rozmowie z Kingą Burzyńską.

  Aleksandr Kurlandski – znany rosyjski scenarzysta i pisarz - zmarł w Moskwie. Był twórcą znanej wielu pokoleniom kultowej kreskówki "Wilk i zając". Artysta miał 82 lata.

  Niezwykłą akcję dla dzieci zorganizowano w Filipowie. To właśnie tam wójt czyta dzieciom utwory Marii Konopnickiej. Skąd wziął się ten pomysł? O tym mówił w naszym programie wójt gminy Filipów, Tomasz Rogowski.