pisarz

  pisarz

  Jo Nesbø to norweski pisarz powieści kryminalnych, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Jego najnowsza książka "Zazdrość", choć jest przepełniona morderstwami i mrocznymi tajemnicami, znacznie różni się od poprzednich. W rozmowie z Anną Senkarą zdradził, czym dla niego prywatnie jest tytułowa zazdrość. 

  Słowa jego piosenek budowały kariery zespołów, które wszyscy dobrze znamy. Spod jego pióra wyszły takie hity jak "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Fabryka małp", "Tańcz głupia tańcz" i wiele innych. Od ponad dekady Andrzej Mogielnicki wraz z żoną Urszulą mieszkają na Dominikanie. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli, jak dzisiaj wygląda ich życie. Czy jest coś, za czym tęsknią?

  Promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Taki jest cel obchodzonego 3 marca Międzynarodowego Dnia Pisarzy i Pisarek. Jak wygląda ich proces twórczy? Czym jest pisanie książek? Sprawdźcie, co mówią o tym Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Grażyna Plebanek, Szczepan Twardoch, Marek Krajewski, Remigiusz Mróz i Haruki Murakami.

  Jednym z czytelników i fanów jego twórczości został papież Franciszek. Zygmunt Bauman był jednym z najwybitniejszych myślicieli końca XX i początku XXI wieku. Do dzisiaj nazywany jest gwiazdą pop humanistyki. Wybitny socjolog i filozof był laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego książki cytowane są na całym świecie. O życiu Zygmunta Baumana opowiadał w Dzień Dobry TVN Artur Domosławski, autor książki "Wygnaniec".

  Jarosław Iwaszkiewicz był jednym z najwybitniejszych pisarzy, czterokrotnie nominowanym do literackiej nagrody Nobla. W czasie II Wojny Światowej jego dom na Stawisku był schronieniem dla wielu potrzebujących. Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie za niesioną pomoc Żydom zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ludwikę Włodek, socjolożkę i reporterkę, a prywatnie prawnuczkę Iwaszkiewicza. Pani Ludwika opisuje pradziadka jako człowieka z ogromnym apetytem na życie. Wiele mówi się także o romansach pisarza i jego homoseksualizmie. Jak odnosi się do tego prawnuczka Iwaszkiewicza?

  Zanim został pisarzem był nauczycielem języków obcych, policjantem, pracował w kontroli lotów, jako tłumacz, steward, a także prowadził kanał na You Tube, gdzie wyjaśniał na czym polegają sztuczki magików. Jego literacki debiut został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków. Gościem dziennikarza Marcina Sawickiego, podczas festiwalu Literacki Sopot, był francuski pisarz Romain Puértolas. Zanim Puértolas osiągnął sukces jeden z jego rękopisów odrzucono aż 22 razy! Dlaczego?

  O wyjątkowym człowieku, polskim celebrycie lat 50-tych, Leopoldzie Tyrmandzie opowiedział nam w Dzień Dobry TVN Sławomir Koper, autor książek historycznych: "Tyrmand odróżniał się od innych. (...) Wielbiciel jazzu. Znakomity tancerz. Znakomity pisarz, świetny dziennikarz i człowiek, który starał się zawsze mówić prawdę". Dlaczego Leopold Tyrmand nosił przy sobie dowód zakupu swoich kolorowych skarpetek i dlaczego musiał wyjechać z kraju?

  Co tak naprawdę znaczy być kreatywnym? Z tym pytaniem dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger zwrócił się do psychologa i pisarza popularnonaukowego Scotta Barry'ego Kaufmana. - To może być coś, co samemu wymyślisz i ma to znaczenie dla świata. Chodzi o to, by stworzyć coś, czego wcześniej nie było, coś nowego, co będzie wyjątkowe - wyjaśnił mu Kaufman i dodał, że kreatywność przychodzi spontanicznie. Dlaczego to takie ważne, by być kreatywnym? Czy kreatywność ma związek z ilorazem inteligencji? Jakie cechy ma kreatywna osoba? Czy można się nauczyć bycia kreatywnym?

  Afroamerykanin Colson Whitehead jest ulubionym pisarzem byłego prezydenta USA Baracka Obamy. Za książkę "Kolej podziemna", w której opowiedział o hańbie niewolnictwa otrzymał w 2017 r. nagrodę Pulitzera. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby porozmawiać o tej właśnie książce i obliczach Ameryki. Kiedy zaczął badać historię swojej rodziny? Jak przy dwójce dzieci znajduje czas na pracę twórczą?