filozofia

  filozofia

  Zdania na temat huny są podzielone. Huna to dla wielu ludzi religia, ale są i tacy, którzy twierdzą, że to jedynie ruch, który stał się popularny wraz z falą New Age. Nie ulega jednak wątpliwości, że jej twierdzenia skłaniają do głębszych przemyśleń.

  Jednym z czytelników i fanów jego twórczości został papież Franciszek. Zygmunt Bauman był jednym z najwybitniejszych myślicieli końca XX i początku XXI wieku. Do dzisiaj nazywany jest gwiazdą pop humanistyki. Wybitny socjolog i filozof był laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego książki cytowane są na całym świecie. O życiu Zygmunta Baumana opowiadał w Dzień Dobry TVN Artur Domosławski, autor książki "Wygnaniec".

  Deontologia to nauka o wartościach i powinnościach, która ma szerokie zastosowanie praktyczne w kodeksie zawodowym oraz etyce. Deontologia jest dyscypliną filozoficzną, która pojawiła się w nauce na początku XIX wieku. Normy deontologiczne odnosimy zarówno do postępowania człowieka, jak i do konkretnych zawodów.

  Fataliści żyją zgodnie z filozofią, według której to, co im się przydarza, "było im pisane". Skąd wzięła się ta doktryna i jak przekłada się na życie człowieka?

  Joga ma swoich zwolenników na całym świecie. Dlaczego warto ją ćwiczyć? Czy każdy może się nią zająć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła nauczycielka jogi Kirti Gahlawat. Pokazała nam również asany, czyli pozycje medytacyjne.

  Duńczycy umieją cieszyć się z czasu spędzanego z najbliższymi i znajdują przyjemność w wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności. Ten sposób myślenia nazywają hygge. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz postanowiła pod okiem autorki książki o hygge Marie Tourell Soderberg zgłębić tajemnice tej filozofii. Jak hygge przenieść do miejsca pracy? Jak powinien wyglądać dom, który jest hygge?

  Hygge to słowo, które określa filozofię życia czyniącą Duńczyków najszczęśliwszym narodem na świecie. Opisuje chwile szczęścia, ciepła i bliskości, jakie możemy odnaleźć w najzwyklejszych sytuacjach. W Dzień Dobry TVN dyrektor duńskiego Instytutu Badań nad Szczęściem Meik Wiking wyjaśnił jakie są główne elementy tej filozofii. Co zatem wystarczy zrobić, aby osiągnąć szczęście? Dowiedzieliśmy się również, w jakim wieku ludzie są najmniej szczęśliwi.

  Duńczycy Hannah i Ole Nydahl byli pionierami buddyzmu tybetańskiego. Dzięki nim upowszechniono buddyzm m.in. na zachodzie Europy, również w Polsce. Wczoraj odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Hannah, nieznana historia buddyzmu”. W Dzień Dobry TVN sekretarz Lama Ole Nydahl Tomek Lehnert i reżyserka wspomnianego dokumentu Marta György-Kessler powiedzieli o niezwykłej miłości łączącej parę Duńczyków.

  Stanisław Stefaniak i Dawid Bartkowiak to studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stanisław studiuję prawo i filozofię, Dawid zrobił licencjat ze stosunków międzynarodowych i kontynuuje studia na kierunku politologia. Są także mistrzami świata w debatowaniu. Sztukę dialogu, erystyki i dialektyki opanowali do perfekcji! W studiu Dzień Dobry TVN stoczyli walkę na argumentu!:) Czy Kinga i Bartek mieli kontrargumenty?

  Teoria Pięciu Przemian mówi o wszechobecnej zasadzie ruchu. Najlepszą ilustracją tej teorii jest następowanie po sobie kolejnych pór roku: wiosna, lato, późne lato, jesień, zima, które odpowiadają kolejno przemianom: Drewno, Ogień, Ziemia, Metal, Woda. W kuchni Dzień Dobry TVN Reni Jusis i Katarzyna Jaszczyk – Górska przygotwały potrawy według zasad tej filozofii.