Minimalizm to dla jednych filozofia życia i zbiór reguł, według których postępują na co dzień. Dla innych jest to narzędzie i sposób na utrzymanie porządku w domu. Dowiedz się, czym w rzeczywistości jest minimalizm i co kryje się za tym pojęciem.
O co tak naprawdę w nim chodzi i co oznaczają jego karty? Jak odczytywać znajdujące się na nich ilustracje?
Heraklit z Efezu znany jest przede wszystkim jako autor słynnej maksymy "panta rhei", czyli "wszystko płynie".
Co to jest egzystencjalizm? Pod tą nazwą kryje się nurt obecny m.in. w filozofii, literaturze i malarstwie. Ukształtował się w XX wieku, choć za jego prekursora uważa się XIX-wiecznego duńskiego filozofa Sørena Kierkegaarda. Zapoczątkowany przez niego prąd myślowy szybko zyskał zwolenników w całej Europie. Czym wyróżnia się filozofia egzystencjalna i jakie są jej główne założenia?
Jak korzystać z niej na co dzień?
Czy filozofia to dziedzina, którą powinny interesować się dzieci? W ocenie Tomasza Stawiszyńskiego - tak. To właśnie z myślą o najmłodszych czytelnikach stworzył książkę "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii".
Medytację praktykowali najwięksi filozofowie świata. Ich tropem podążył Marcin Fabjański. W swojej najnowszej książce pt. "Zachwyć się! Naucz się medytować od wielkich filozofów" zaproponował nowatorskie ujęcie, dalekie od wymuszonych póz.
Hedonizm ma różne znaczenia – od hedonizmu materialistycznego i skrajnego po umiarkowany. W inny sposób hedonizm rozumie psychologia, w inny etyka. W filozofii prekursorem hedonizmu jest uczeń Sokratesa, Arystyp z Cyreny. Później hedonizm umiarkowany wyznawał powszechnie znany Epikur.
Kiedy w życiu zdarzają się trudne sytuacje, nieszczęścia i wypadki, często określa się to mianem "fatum". Fatum nie kojarzy się nam dobrze. Ale czym właściwie ono jest i skąd się wzięło?
Zdania na temat huny są podzielone. Huna to dla wielu ludzi religia, ale są i tacy, którzy twierdzą, że to jedynie ruch, który stał się popularny wraz z falą New Age. Nie ulega jednak wątpliwości, że jej twierdzenia skłaniają do głębszych przemyśleń.
Jednym z czytelników i fanów jego twórczości został papież Franciszek. Zygmunt Bauman był jednym z najwybitniejszych myślicieli końca XX i początku XXI wieku. Do dzisiaj nazywany jest gwiazdą pop humanistyki. Wybitny socjolog i filozof był laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego książki cytowane są na całym świecie. O życiu Zygmunta Baumana opowiadał w Dzień Dobry TVN Artur Domosławski, autor książki "Wygnaniec".
Gdy na dworze zimno, szaro i ponuro, warto rozjaśnić trochę nasz dzień i dodać do niego nieco więcej koloru. Wraz z arteterapeutką Kasią Indy Maciągowską postanowiliśmy zrobić mandale. Ozdoby, oprócz tego, że pięknie wyglądają, mają także działanie uspokajające. Można układać je z kwiatów, usypywać z piasku albo po prostu malować. To co? Do dzieła!
Deontologia to nauka o wartościach i powinnościach, która ma szerokie zastosowanie praktyczne w kodeksie zawodowym oraz etyce. Deontologia jest dyscypliną filozoficzną, która pojawiła się w nauce na początku XIX wieku. Normy deontologiczne odnosimy zarówno do postępowania człowieka, jak i do konkretnych zawodów.
Fataliści żyją zgodnie z filozofią, według której to, co im się przydarza, "było im pisane". Skąd wzięła się ta doktryna i jak przekłada się na życie człowieka?
Naturyzm w Polsce nie jest tak popularny, jak we Francji czy Niemczech, jednak nawet w naszym kraju nie brak miejsc, w których można spotkać nagich ludzi. Plaże czy sauny przeznaczone wyłącznie dla naturystów znajdują się w wielu miastach. Na czym polega naturyzm i czy różni się czymś od nudyzmu?
Prosfor Marcin Król zmarł w środę wieczorem w wieku 76 lat. Informację tę przekazała "Gazecie Wyborczej" córka filozofa. Przyczyną zgonu nie był koronawirus.
Edyta Górniak w mediach społecznościowych często zamieszcza swoje przemyślenia. Zazwyczaj dotyczą one jej więzi z Bogiem oraz z naturą. Jak jest w przypadku jej najnowszego postu?
Joga ma swoich zwolenników na całym świecie. Dlaczego warto ją ćwiczyć? Czy każdy może się nią zająć? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła nauczycielka jogi Kirti Gahlawat. Pokazała nam również asany, czyli pozycje medytacyjne.
Duńczycy umieją cieszyć się z czasu spędzanego z najbliższymi i znajdują przyjemność w wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności. Ten sposób myślenia nazywają hygge. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz postanowiła pod okiem autorki książki o hygge Marie Tourell Soderberg zgłębić tajemnice tej filozofii. Jak hygge przenieść do miejsca pracy? Jak powinien wyglądać dom, który jest hygge?
Hygge to słowo, które określa filozofię życia czyniącą Duńczyków najszczęśliwszym narodem na świecie. Opisuje chwile szczęścia, ciepła i bliskości, jakie możemy odnaleźć w najzwyklejszych sytuacjach. W Dzień Dobry TVN dyrektor duńskiego Instytutu Badań nad Szczęściem Meik Wiking wyjaśnił jakie są główne elementy tej filozofii. Co zatem wystarczy zrobić, aby osiągnąć szczęście? Dowiedzieliśmy się również, w jakim wieku ludzie są najmniej szczęśliwi.
Duńczycy Hannah i Ole Nydahl byli pionierami buddyzmu tybetańskiego. Dzięki nim upowszechniono buddyzm m.in. na zachodzie Europy, również w Polsce. Wczoraj odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Hannah, nieznana historia buddyzmu”. W Dzień Dobry TVN sekretarz Lama Ole Nydahl Tomek Lehnert i reżyserka wspomnianego dokumentu Marta György-Kessler powiedzieli o niezwykłej miłości łączącej parę Duńczyków.
Stanisław Stefaniak i Dawid Bartkowiak to studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stanisław studiuję prawo i filozofię, Dawid zrobił licencjat ze stosunków międzynarodowych i kontynuuje studia na kierunku politologia. Są także mistrzami świata w debatowaniu. Sztukę dialogu, erystyki i dialektyki opanowali do perfekcji! W studiu Dzień Dobry TVN stoczyli walkę na argumentu!:) Czy Kinga i Bartek mieli kontrargumenty?
Teoria Pięciu Przemian mówi o wszechobecnej zasadzie ruchu. Najlepszą ilustracją tej teorii jest następowanie po sobie kolejnych pór roku: wiosna, lato, późne lato, jesień, zima, które odpowiadają kolejno przemianom: Drewno, Ogień, Ziemia, Metal, Woda. W kuchni Dzień Dobry TVN Reni Jusis i Katarzyna Jaszczyk – Górska przygotwały potrawy według zasad tej filozofii.