Dla niektórych z nas piękno i minimalizm zawsze idą w parze, a hasło: "mniej znaczy więcej" stało się mottem dla niejednego artysty. Minimalizm wprowadził nowy sposób myślenia o otaczającym świecie.
Na czym polega minimalizm?
Minimalizm można określić mianem pewnego trendu, który jest odpowiedzią na masową konsumpcję. Minimaliści uznają go za sposób na osiągnięcie wolności od przymusu kupowania. Świadomie rezygnują z gromadzenia różnych produktów codziennego użytku i przechowują jedynie te rzeczy, z których rzeczywiście korzystają na co dzień. Minimalistów raczej nie spotkamy w dużym centrum handlowym, gdzie w sobotni poranek będą robić zakupy na cały miesiąc. Tacy ludzie kupują tylko wtedy, gdy czegoś naprawdę potrzebują. Stosunek do minimalizmu jest jednak sprawą indywidualną. Niektórzy traktują go jak filozofię życia, kodeks postępowania, inni uważają, że jest to po prostu narzędzie pomocne w uporządkowaniu życia. Zarówno jedni, jak i drudzy zgadzają się, że minimalizm pozwala przekierować uwagę jedynie na rzeczy ważne, a przy tym pomóc w zaoszczędzeniu kilku złotych.
Jak w praktyce wygląda minimalizm?
Aby poznać piękno minimalizmu, należy niekiedy całkowicie zmienić tryb życia. Wielu minimalistów zaczyna np. od zmiany środka transportu i zamiast aut korzystają z rowerów. Ludzie ci często rezygnują także z oglądania telewizji czy przesiadywania przed komputerem, a zamiast tego aktywnie spędzają wolny czas lub poświęcają go na budowanie relacji z najbliższymi i angażują się w działalność wolontariacką. Minimaliści nie lubią tracić czasu. Bardzo często koncentrują swoją uwagę wyłącznie na jednej czynności, którą z jakichś powodów uważają za najważniejszą w życiu. Największą zaletą i pięknem minimalizmu jest ogólna poprawa jakości życia. Wiele osób rezygnuje z używek, nawet z kawy. Zamiast porannej porcji kofeiny wybierają krótki jogging lub wykonują kilka serii ćwiczeń rozciągających. Dla tych osób niemniej ważna jest dieta. Minimaliści często rezygnują z mięsa na rzecz warzyw lub przynajmniej dbają, aby ich jadłospis był odpowiednio zbilansowany. Piękno minimalizmu wcale nie polega na tym, by wyzbyć się wszystkich udogodnień i zacząć żyć jak asceta. To raczej styl życia, którego celem ma być wolność od trosk i nadmiernej konsumpcji, życie w zgodzie z naturą i dbałość o środowisko naturalne.
Na czym polega minimalizm w szafie?
Każdy, kto wie, że jego szafa jest przeładowana niepotrzebnymi ubraniami, powinien rozważyć wprowadzenie zasad minimalizmu przynajmniej w kwestiach garderobianych. Na początku warto przejrzeć ubrania i zastanowić się, w których z nich chodzi się najczęściej, a następnie pozostawić jedynie najlepsze z nich. Minimalizm w życiu można zacząć właśnie od szafy z ubraniami. Taka selekcja pozwoli nie tylko na to szybsze wybieranie ubrania na dany dzień, ale też zwróci przestrzeń w szafie. Niepotrzebną garderobę można np. schować do pudeł i postawić je na mniej dostępnych półkach lub przekazać na cele charytatywne. Minimalizm w domu nie polega tylko na wyrzucaniu niepotrzebnych ubrań. To również świadome ograniczanie się w kupowaniu coraz to nowych rzeczy. Zanim wybierzemy się do sklepu, warto sprawdzić, czy nasza dotychczasowa kolekcja nie wymaga po prostu odświeżenia. Ubrania wystarczy niekiedy odpowiednio przechowywać, aby się nie niszczyły. Marynarki i płaszcze warto wieszać na odpowiednio szerokich wieszakach. Istota minimalizmu nie polega na tym, by wszystko wyrzucić, ale by wiedzieć, jak dbać o ubrania. Warto pilnować, by na odzieży nie było sierści naszych pupili, a buty i torebki przechowywać w materiałowych workach. Aby minimalizm w życiu codziennym przynosił efekty, trzeba wyrobić sobie nawyk czyszczenia ubrań i butów przed wyjściem z domu.
Kto wymyślił filozofię minimalizmu w modzie i na czym ona polega?
Minimalizm w modzie – nazywany inaczej slow fashion – to stosunkowo nowy termin. Trudno jednak wskazać konkretną osobę, której można przypisać jej autorstwo. Cała idea polega na tym, aby nie podążać za trendami i nie nabywać ubrań, które są modne jedynie przez sezon. Odzieżowi minimaliści stawiają więc na ponadczasowe ubrania. A jak zacząć minimalizm w modzie? Na początku warto kupować odzież wykonaną z dobrych materiałów. Wysokiej klasy sukienki, spodnie, bluzy i koszule służą przez wiele lat i po kilku praniach nie wyglądają na zniszczone. Bez wątpienia najlepsze są ubrania wykonane z naturalnych materiałów, choć często są one dużo drogie. Jednak przy odrobinie szczęścia można je znaleźć np. w lepszych sklepach z używaną odzieżą lub trafić na przecenę w firmowym sklepie.
Zobacz także:
- Ekstremalna minimalistka ma tylko dwie walizki ubrań. "Nie muszę dbać o zbyt wiele rzeczy"
- Minimalizm oprawiony złotem i marmurem
- W stylu Reni Jusis: minimalizm z awnagardą sceniczną
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Anna Efetova/Getty Images