Współczesny styl skandynawski pełnymi garściami czerpie z doświadczeń krajów północnej Europy, szczególnie z międzywojnia, a także świetnych dla skandynawskiego designu lat 50. i 60. XX w.
Dom w stylu skandynawskim – podstawowe zasady urządzania
Mrok, szarość i chłód – przed tym wszystkim mają chronić wnętrza w stylu skandynawskim. Są więc jasne za sprawą światła i kolorystyki opartej na bielach, błękitach, szarościach, a także ciepłe dzięki naturalnym materiałom, np. drewnu, naturalnym tkaninom czy wiklinie. Zasłony i firanki w stylu skandynawskim nie istnieją, bo ograniczałyby dostęp do wnętrz rzadkim i cennym promieniom słońca (zresztą Skandynawowie nie mają naszej potrzeby zasłaniania się i ukrywania we własnym domu).
Odpicowane mieszkanie
Stosując te podstawowe wyznaczniki stylu skandynawskiego, można urządzić zarówno niewielkie mieszkania, w których kolorystyka i duża ilość światła optycznie powiększą przestrzeń, jak i wnętrza przestronne, którym te same środki dodadzą lekkości.
Salon w stylu skandynawskim
Urządzając pokój w stylu skandynawskim, warto pamiętać, że podstawą jest oszczędność – zarówno form, jak i ilości sprzętów. Wnętrzom po skandynawsku blisko do minimalizmu, bo znajdziemy w nich tylko to, co rzeczywiście potrzebne. Co więcej, sprzęty są starannie dobierane. Skandynawowie to ludzie praktyczni, więc i meble w ich domach muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego kanapa w stylu skandynawskim powinna być wygodna, a to, czy ma nowoczesny, czy klasyczny design, jest sprawą drugorzędną.
Pokoje to często wnętrza eklektyczne, w których obok mebli z IKEI stoją wiekowe stoliki, krzesła, regały czy komoda. W stylu skandynawskim "starocie" wprowadza się nie tylko dla ich ciekawego kształtu, lecz z uwagi na szlachetność materiału. Politurowane drewno wnosi do aranżacji dużo ciepła. Podobnie jak drewniana podłoga, dobrej jakości obicia, miękkie pledy czy dywan – styl skandynawski nie może się bez nich obejść. To właśnie one "ogrzewają" pomieszczenia, a ciepło odróżnia styl skandynawski od chłodnego, nowoczesnego minimalizmu.
Ważnym miejscem w domu jest jadalnia. Stół w stylu skandynawskim jest zwykle duży, więc znajduje się w pokoju dziennym. W kuchni natomiast projektuje się zwykle niewielki kącik jadalniany.
Kuchnia w stylu skandynawskim
To pomieszczenie można urządzić na dwa, diametralnie różne sposoby, pozostając w obrębie stylu skandynawskiego. Kuchnia może być rustykalna, czerpiąca z wiejskich korzeni stylu. Druga możliwość to styl skandynawski nowoczesny, z jego prostotą form i minimalizmem. Niezależnie od wersji kuchnia w stylu skandynawskim jest jasna – często białe są zarówno ściany, jak i meble. Lampy w stylu skandynawskim mocuje się praktycznie w każdym kąciku. Są więc nad blatem, nad płytą grzejną, nad miejscem do jedzenia. A także wewnątrz przeszklonych szafek i otwartych półek. Mebli jest sporo, bo kuchnia – jak każde pomieszczenie w stylu skandynawskim – ma być wygodna. Szczególną wagę przykłada się więc do jej funkcjonalności. Musi być dobrze zaprojektowana i ergonomiczna.
Sypialnia w stylu skandynawskim
Sypialnia w stylu skandynawskim jest przykładem na to, że wnętrze utrzymane w jasnych, chłodnych barwach wcale nie musi być zimne. To z jednej strony zasługa drewna. Łóżko w stylu skandynawskim ma zazwyczaj drewnianą ramę. Towarzyszy mu często komoda czy biurko (w stylu skandynawskim sypialnia bywa wielofunkcyjna, ma np. kącik do pracy) lub inne drewniane meble. W stylu skandynawskim dużą rolę grają własnoręcznie wykonane dodatki. Dlatego w sypialni dobrze jest mieć patchworkową lub pikowaną kapę na łóżko, ręcznie szyte poszewki na poduszki, dywanik z gałganków. Takie drobiazgi tworzą we wnętrzu niepowtarzalny, przytulny klimat. Taka bowiem ma być sypialnia w stylu skandynawskim – ciepła, wygodna, pełna miękkich powierzchni, sprzyjająca relaksowi.
Nie jest więc miejscem na zbędne drobiazgi. Powinna za to być umiejętnie oświetlona. Rozwiązaniem na pewno nie jest zawieszenie jednej lampy u sufitu. Źródeł światła powinno być kilka (przy łóżku, przy fotelu do czytania, przy biurku). Warto pamiętać, że lampa w stylu skandynawskim może być tym jednym designerskim elementem, na którym opiera się cały wystrój wnętrza. Skandynawowie cenią dobre wzornictwo, a my mamy wielu znakomitych projektantów.
Ściany w sypialni mogą być gładkie, obite boazerią (malowaną na biało lub z szarą przecierką), ale można je też wytapetować. Tapeta w stylu skandynawskim jest zwykle pastelowa, z delikatnym, roślinnym deseniem.
Łazienka w stylu skandynawskim
Ten styl jest idealny do małych łazienek. Jasne barwy, dużo światła i swoisty minimalizm pozwalają stworzyć nawet na niewielkim metrażu aranżację nie tylko "dodającą przestrzeni", ale też dającą wrażenie świeżości i czystości. Natomiast tkaniny – w postaci dywaników, ręczników, szlafroków (których nie trzeba chować) – budują przyjazny, przytulny, domowy klimat.
Zobacz także:
- Tapety na flizelinie – jakie będą najlepsze do salonu, a jakie do kuchni?
- "Mieszkanie na miarę" wraca na antenę TVN Style. Co czeka nas w nowym sezonie?
- Układanie wykładziny dywanowej lub PCV – jak zrobić to samodzielnie?