Wyznawcy tej filozofii twierdzą, że to, jak wygląda życie, zależy tylko i wyłącznie od człowieka. Zasady, z jakich jest stworzona huna to pełne mądrości przesłania, które są aktualne do dziś. Dlatego mimo upływu lat filozofia huny nadal inspiruje i zachęca do analizy życia.
Co to jest huna?
Huna w języku hawajskim oznacza "tajemnicę". To nazwa nadana przez Maxa Freedom Longa. W swoich publikacjach opisał on, jak korzystać z magicznych praktyk. Jego nauki kontynuował Serge Kahili King, który także poświęcił temu tematowi kilka książek. Filozofia huny wywodzi się z tajemnych nauk polinezyjskiej kultury Hawajów i została stworzona przez kahunów – kapłanów i uzdrowicieli. Wytyczyli oni jej siedem podstawowych zasad, które mimo upływu lat wiele osób stosuje do dziś. Na tej podstawie uznano, że huna nie jest jedynie zbitkiem zabobonów, ale sposobem na życie. Jego głównym celem jest utrzymanie harmonii ciała, umysłu i ducha. Można więc powiedzieć, że filozofia huny jest uniwersalna, ponadczasowa i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest w niej także wiele z psychologii.
Huna w praktyce
Zasady Huny są bardzo proste, ale drzemie w nich wyjątkowa mądrość. Brzmią one następująco:
- Świat jest tym, za co go uważasz – czyli inaczej mówiąc, to w co się wierzy, kształtuje rzeczywistość. Jeśli postrzega się świat jako zły, to jednocześnie przyciąga się złych ludzi. Wierząc w dobro i piękno świata, rzeczywistość, w jakiej się żyje, stanie się taka sama. Słowem wiara czyni cuda, a zmiana postrzegania pewnych zależności może zmienić życie. Świat zewnętrzny więc może ukształtować jedynie zmiana wnętrza.
- Nie ma żadnych ograniczeń – wiarą w swoje siły można "przenosić góry". Wszystko jest zatem możliwe. Grunt jednak to uwierzyć w swój potencjał i ruszyć do działania, zamiast izolować się od świata. Uwalniając się od pewnego sposobu myślenia, można otworzyć się na innych. Człowiek zbyt często stawia sobie granice tego, na co ma realny wpływ.
- Energia postępuje za uwagą – twierdzenie to można interpretować tak, że tylko koncentrując swoją uwagę na czymś, co chce się osiągnąć, można odnieść sukces. Inaczej mówiąc – to, na czym się skupiamy, nabiera mocy. Tylko dzięki temu coś się dzieje lub nie. Koncentrując się na smutku, chorobie czy agresji przyciągamy je do siebie. Skupiając uwagę na miłych momentach, dobru czy szczęściu, zapraszamy je do naszego życia.
- Teraz jest moment siły – ta teza zachęca do wykorzystywania momentu, ulotnej chwili. Wiele ludzi, tracąc czas na analizowanie przeszłości, nie może zrobić kroku w przód w teraźniejszości. Grunt więc to działać tu i teraz. Nie rozważać tego, kim się było, tylko kim się jest.
- Kochać to być szczęśliwym – mieszkańcy Hawajów pozdrawiając się czy witając, mówią "Aloha". Słowo to oznacza miłość. Rozsyłając ją więc do innych, przekazujemy im dobrą energię, a ona do nas wraca, zapewniając szczęście. "Aloha" to zatem kochać siebie i innych, zapewniać szczęście sobie i otoczeniu.
- Cała moc pochodzi z wnętrza – można to zinterpretować tak, że każdy człowiek ma siłę i wiarę, by zmieniać siebie czy świat. Nie ma wyższej siły niż ta drzemiąca w każdym z nas. Wystarczy tylko ją poczuć, by móc realizować cele czy spełniać marzenia. Negatywna moc, czyli strach, złość, niepewność nie pozwala iść naprzód.
- Skuteczność jest miarą rzeczywistości – można sprawić, że rezultat działań będzie taki, jakie jest ich postrzeganie. Brak wiary zatem przyciągnie klęskę, zaś moc do zmian zaowocuje sukcesem.
W czym huna może pomóc?
Przede wszystkim pomoże zastanowić się głębiej nad mechanizmami postępowania w codziennym życiu. W dzisiejszych czasach wielu ludzi nie odnajduje motywacji do działania, nie wierzy w dobro innych, powtarza utarte schematy, zamiast znaleźć w sobie moc do konstruktywnych zmian. Filozofia huny zachęca do głębszej autoanalizy i przewartościowania pewnych zasad czy sposobu myślenia. Jest ona swego rodzaju drogowskazem jak postępować, aby przyciągać do siebie dobro i uwalniać energię do działania. Filozofia ta więc ma niebagatelny wpływ na rozwój duchowy. Huna pozwala lepiej poznać siebie, zajrzeć w głąb i zrozumieć, jak postępować w życiu, rozwinąć swą intuicję, znaleźć sens życia i być szczęśliwym. Huna to sposób na życie – takie, które przynosi spełnienie i radość.
Zobacz także:
- Jak uczyć dzieci angielskiego? "Wymaganie, by mówiły w obcym języku ma sens, kiedy opanują dobrze rodzimy"
- Chcesz się odstresować? Uciskaj punkty marma. Co jeszcze daje ajurwedyjski masaż?
- Materializm jako pojęcie filozoficzne i konsumpcyjne
Zobacz wideo: Jak zmienić swoje życie na lepsze? Biohacking - to filozofia optymalizacji zdrowia
Autor: Adrian Adamczyk