Historia Ivany Moral
Sąd wyliczył kwotę odszkodowania przyznanego Ivanie w oparciu o pensję minimalną i 25 lat małżeństwa. Zgodnie z hiszpańskim prawem o odszkodowanie za pracę w domu można walczyć, gdy para podpisała intercyzę małżeńską.
- Ivana wyszła za mąż bardzo wcześnie. Jej mąż od samego początku planował założyć biznes. Zaczynali od zera. Kilka dni po ślubie mąż zobligował żonę do podpisania intercyzy. Od tamtego momentu Ivana przyjęła wiele ról - mówiła Marta Fuentes, jej adwokatka. Dodała, że rola gospodyni dbającej o perfekcyjny dom i wychowującej dzieci jest w Hiszpanii bardzo typowa.
Mąż Ivany założył sieć siłowni, w których to ona sprzątała. Zajmowała się również PR-em i prowadziła zajęcia. Wszystko bez zatrudnienia czy ubezpieczenia społecznego.
- Punktem zwrotnym dla Ivany był wyrok pierwszej instancji. Mówiła mi wtedy: Marta, nie chcę słyszeć o tych pieniądzach. Ktoś uznał moją pracę w domu i ją wycenił. Pieniądze oczywiście są ważne, ale dla Ivany najważniejsze jest to, że lata jej pracy mają cenę, wartość ekonomiczną -podkreśliła adwokatka.
Sytuacja kobiet w Hiszpanii
Podział ról płciowych wynika z hiszpańskiej kultury i przekazywanych z pokolenia na pokolenie tradycji.
- Za czasów mojej młodości kobiety wstępowały na rynek pracy i walczyłyśmy o sprawiedliwszy podział obowiązków. Ostatecznie nie udało się podzielić obowiązków na pół, ale próbowałyśmy - tłumaczyła Maria Pilar, emerytowana nauczycielka.
- Chciałabym móc poświęcić się pracy w domu, zaprowadzić dzieci do szkoły, zrobić im obiad, a później przejść się na siłownię, spacer i odebrać dzieci ze szkoły, ale sytuacja ekonomiczna nie pozwala mi na to. Zakupy są coraz droższe, także opłaty za prąd i wodę. Z jednej pensji nie można się już utrzymać - wskazywała Eli, pracowniczka biurowa.
Co jeszcze wiemy o sytuacji hiszpańskich kobiet? Sprawdźcie w materiale wideo na górze strony.
Mężczyźni, którzy zostają w domu
Coraz częściej przyjęte tradycyjnie role płciowe się odwracają. Przykładem na to są goście Dzień Dobry TVN - Tomasz Rusek i Rafał Myśliński, którym towarzyszył socjolog Jacek Wasilewski.
- Chciałem od razu powiedzieć, że to nie jest zostawanie w domu, tylko bycie z dziećmi. Bo to są dwie różne rzeczy (...). Jak pisałem doktorat i dzieci były obok i sobie pisałem, mój syn po prostu z takim kijem od szczotki mówił: Broń się, potworze! - wspominał Jacek Wasilewski. Jak z jego perspektywy, socjologa, wygląda podział ról między kobietami a mężczyznami w Polsce? Jak często to ojcowie zostają z dziećmi?
- Głównie w klasie średniej, zależy to od zarobków, jeśli żona ma większe zarobki, np. jest marketingowcem, a ojciec jest, dajmy na to, policjantem, to czasami to się opłaca. Bardzo mało jeszcze ojców idzie na L4 z dziećmi, to są bardzo małe procenty, ale urlop ojcowski, to są między 1 a 3% - mówił nasz gość.
O doświadczeniach ojców zostających w domu posłuchacie w wideo poniżej.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wstrząsający reportaż. Dopiero w 7. miesiącu ciąży usłyszała od lekarza: "Pani dziecko nie ma głowy"
- Lekarze z zarzutami w sprawie śmierci Izy z Pszczyny. "Być może nie będą już narażać życia innych kobiet"
- Mężczyzna doniósł na kobietę, która chciała pomóc jego żonie w aborcji. "Została zaszantażowana przez męża"
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Agnieszka Zielińska
Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Michael Blann