Home office po okresie pandemii zostanie z nami na dłużej.
Ta gałąź gospodarki nie tylko gwarantuje niezłe zarobki, ale też stabilność zatrudnienia oraz elastyczne warunki.
44 proc. badanych nie ubiegałoby się o zatrudnienie w firmie oferującej jedynie model stacjonarny. Kiedy okazało się, że zdalne wykonywanie obowiązków nie odbiło się na ich jakości, a ludzie przyzwyczaili się do pracy w domu, szefowie mówią: zapraszamy do biur. Może się jednak okazać, że z ich oferty niewielu będzie chciało skorzystać.
"To ucieczka od rytuału biurokratycznego"/
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy ma wprowadzić możliwość stosowania pracy zdalnej na stałe.
Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wielu dziedzinach naszego życia. Na całym świecie poważnie wpłynęła m.in. na rynek pracy, zwłaszcza znajdujących się na nim kobiet. Najnowsze badania nie napawają optymizmem.
Jak wynika z badania, w Polsce aż 55 proc. pracujących deklaruje, że wykonuje zawód, który w razie potrzeby umożliwia pracę zdalną. Jednak tylko 22 proc., czyli ok. 2 mln twierdzi, że pracuje zdalnie w pełnym wymiarze. Większość wykonuje powierzone przez pracodawcę zadania w tzw. formie hybrydowej.
Pracowakacje, wcześniej dostępne głownie dla freelancerów, zyskały na popularności w czasie pandemii. Osoby, które przymusowo zostały wysłane na home oficce, zamiast siedzieć we własnych czterech ścianach, organizują dłuższy wyjazd za granicę i jednocześnie pracują. Trzy czwarte polskich pracowników chciałoby korzystać z takiego rozwiązania. Jednak praca poza biurem nie jest w naszym kraju w pełni uregulowania.
Marie Kondo kilka lat temu zrewolucjonizowała myślenie o porządkowaniu mieszkania. Jej metoda opisana w bestsellerowej książce "Magia sprzątania" zyskała miliony zwolenników na całym świecie. W czasie pandemii, kiedy za sprawą home office nasze domy stały się biurami, Japonka powraca z poradnikiem "Jak czerpać radość z pracy".
Praca zdalna to dla wielu z nas rzeczywistość, z którą mamy do czynienia od ponad roku. Wykonywanie obowiązków online spowodowało, że zatarła się granica między biurem a domem. Boleśnie przekonały się o tym osoby, które w godzinach pracy online raczyły się napojami procentowymi i zostały za to dyscyplinarnie zwolnione. Pracodawca ma prawo wysłać policję.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że bardzo dużo czasu przebywamy w domu, izolując się od naszych przyjaciół i rodziny. Dzięki temu wielu z nas uświadomiło sobie, co w życiu jest najważniejsze i co warto w nim zmienić. O tym, do jakich konkretnie wniosków doszliśmy traktuje raport IKEA dla Polski*.
Praca zdalna to od blisko roku rzeczywistość wielu z nas. W związku z pandemią wykonujemy swoje zawodowe obowiązki online. W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń, w których firmy szukają chętnych do pracy z domu - legalnej i dobrze płatnej. Jednak nie wszyscy ich autorzy mają dobre intencje, część z nich to zwykli naciągacze. Sprawdź, jak się nie dać wciągnąć w piramidę finansową.
Praca zdalna na kwarantannie i w czasie izolacji rodzi wiele pytań. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy będąc na chorobowym, musi wykonywać obowiązki zawodowe w trybie home office. Jak ta sprawa wygląda pod względem prawnym? Wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.
Kupujemy i gromadzimy coraz więcej rzeczy. Czy jednak rzeczywiście potrzebujemy kolejnej dekoracji? Zwłaszcza, że przez pandemię koronawirusa spędzamy w domu większość swojego czasu. Jak więc sprawić, by stał się naszym azylem? Na to pytanie odpowiedziała nam Korina Hortyńska, konsultantka Feng Shui.
Z dnia na dzień zwiększa się liczba osób zakażonych koronawirusem. W związku z tym wprowadzane są kolejne obostrzenia. Podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wszyscy pracownicy administracji, którzy mogą wykonywać obowiązki poza biurem, mają pracować zdalnie. Jak się zatem zorganizować, by pracować skutecznie?
Są mężczyźni, którzy niechętnie naprawiają usterki w domu, nawet te najdrobniejsze. Zostawiają to swoim partnerkom. Czy to wynik emancypacji? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Marię Rotkiel i aktora Jacka Rozenka. Jak zmienić takie zachowanie panów?
Zrezygnowali z pracy zawodowej na rzecz rodziny. Czy czują się spełnieni? W Studio Dzień Dobry TVN Maria Kotowska i Anna Kozioł opowiedziały o tym jakie wyzwania stają przed każdą "kurą domową", a Karolina Żerebecka i Wojcjech Szyłejko pokazali nam swoje codzienne życie "od kuchni".
Amerykanin Steven Nelms wyliczył, ile jego żona powinna dostawać pieniędzy za pracę wykonywaną w domu. Dlaczego to zrobił? Co brał pod uwagę przy obliczaniu poszczególnych prac? Jaka wyszła kwota? Czy zamierza teraz płacić żonie? Z Stevenem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.