Justyna Wydrzyńska i Natalia Broniarczyk wraz z reżyserką Karoliną Lucyną Domagalską gościły na kanapach Dzień Dobry TVN.
Temat stał się kością niezgody dla koalicji rządzącej.
Laureatka, irańska działaczka Narges Mohammadi, nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia, ponieważ przebywa w więzieniu.
Międzynarodowy Dzień Dziewczynek lub też Dziewcząt (ang. International Day of the Girl Child) to coroczne święto obchodzone 11 października, ustanowione w 2011 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego misją jest zwrócenie powszechnej uwagi na to, z jakimi wyzwaniami zmagają się dziewczynki i młode kobiety każdego dnia, na całym świecie.
Niecodzienną sytuację zarejestrowały kamery.
Występ gwiazdy w Dubaju wywołał falę krytyki.
Za nami finał XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Przez ostatnie tygodnie oczy całego świata zwrócone były w kierunku Kataru - kraju, w którym otwarcie łamane są prawa kobiet.
Aktorka Taraneh Alidoosti wystąpiła m.in. w oscarowym filmie "Klient".
28 listopada 1918 roku na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego kobiety w Polsce otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze. Nie umknęło to uwadze Martyny Wojciechowskiej, która postanowiła przypomnieć swoim fanom o ważnej rocznicy.
Funkcjonariusze policji niespełna dwa tygodnie temu strzelali do ludzi w teherańskim metrze. Mieszkańcy znaleźli sposób, by wyrazić swój bunt i chronić kobiety przed inwigilacją.
Trwają mistrzostwa świata w Katarze 2022. Najważniejsza impreza w świecie piłki nożnej rozpoczęła się 20 listopada i potrwa aż do 18 grudnia. Oprócz rozgrywek uwagę mediów zwróciły także tamtejsze kobiety.
Mahsa Amini została zatrzymana przez niewłaściwie założony hidżab, który w Iranie jest nakazany przez prawo. Ten incydent wywołał lawinę protestów. Touska Gholami Khaljiri to irańska aktywistka, która od kilku lat mieszka w Łodzi i jawnie sprzeciwia się szariatowi. O sytuacji kobiet w swoim kraju opowiedziała #BezCukru w rozmowie z Oskarem Netkowskim.
22-latka zmarła po zatrzymaniu przez policję religijną.
Ed Harris to znany aktor, producent i scenarzysta.
Wyznanie modelki jest odpowiedzią na kontrowersyjny wyrok amerykańskiego Sądu Najwyższego.
Dorota Wellman opowiedziała, co najbardziej ceni w swoim mężu. Zdradziła też zabawną anegdotę na temat Krzysztofa Wellmana.
Dorota Wellman jest inspiracją dla wielu kobiet. W swojej pracy spotyka się z nimi i słucha ich historii. Od zawsze mama była dla niej przykładem kobiety, która potrafiła walczyć o swoje prawa. Wartości, które dziennikarka wyniosła z domu, przekazuje dziś swojemu synowi. Dla niej najważniejsze są szacunek oraz równe traktowanie.
"Kobiety są zabierane nocą z domów".
Amerykański rząd poinformował, że w zajętym przez talibów Afganistanie Rina Amiri obejmie posadę specjalnej wysłanniczki ds. afgańskich kobiet, dziewcząt i mniejszości etnicznych. Za prezydentury Baracka Obamy zajmowała podobne stanowisko w Afganistanie i Pakistanie. Jej działania mają skupić się na obronie praw człowieka.
Wiele kobiet doświadczyło jej choć raz w życiu, a część z nich zmaga się z nią regularnie. Przemoc wobec kobiet, stosowana przede wszystkim ze względu na płeć, ma różne oblicza. Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet to inicjatywa, która zwraca uwagę na skalę tego problemu i wzywa do aktywnej z nim walki.
"Żaden człowiek nie ma prawa zmuszać drugiej osoby do zachowań heroicznych".
"Talibowie stosują jedną z najbardziej restrykcyjnych form szariatu"
Przyszłość kobiet w Afganistanie jest niepewna. Po przejęciu państwa przez talibów żyją one w ciągłym strachu. Liza Sherzai uciekła stamtąd, gdy miała 6 lat. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry Wakacje, aby opowiedziała nam o sytuacji w jej rodzinnym kraju. Czy jej zdaniem jest tam szansa na normalne życie?
Oczy całego świata od pewnego czasu zwrócone są w stronę Afganistanu. Państwo - po dwudziestu latach - ponownie przeszło pod panowanie Talibów. Dla mieszkańców oznacza to całkowity rozpad dotychczasowego ładu społecznego: powrót szariatu i odebranie kobietom praktycznie wszystkich praw. O tym, jakie mogą być tego konsekwencje, w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Łukaszem Trzcińskim, byłym fotoreporterem wojennym.
We wtorek 17 sierpnia doszło do protestu kobiet w Kabulu. Afganki domagają się swoich dotychczasowych praw pod nowymi rządami. Bojownicy zdawali się nie ingerować w przebieg protestu, lecz w całym kraju, według świadków, dochodzi do zastraszania i przemocy wobec kobiet, które nie chcą się podporządkowywać radykalnemu szariatowi.
Zarifa Ghafari, burmistrzyni afgańskiego miasta Majdan Sharh i obrończyni praw kobiet, opisała, jak wygląda sytuacja w kraju opanowanym przez talibów. Działaczka jest przekonana, że został już na nią wydany wyrok śmierci.
Ewa Farna od pewnego czasu porusza w mediach społecznościowych kwestię feminizmu oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Jeden z jej wpisów wywołał wśród fanów niemałą dyskusję. W związku z tym, wokalistka zdecydowała się kontynuować temat i zorganizowała wirtualne spotkanie z Martyną Kaczmarek - aktywistką i feministką.
Inicjatywa nadania nazwy "Rondo Praw Kobiet" rondu w Słupsku (woj. pomorskie) u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Małcużyńskiego wyszła od Rady Kobiet działającej przy prezydencie miasta. Wsparło ją Stowarzyszenie "Kobiecy Słupsk". Stosowny wniosek, podpisany przez 53 uprawnione osoby, został złożony prezydentowi 4 lutego 2021 r.