prawa kobiet

  22-latka zmarła po zatrzymaniu przez policję religijną.

  Ed Harris to znany aktor, producent i scenarzysta.

  Wyznanie modelki jest odpowiedzią na kontrowersyjny wyrok amerykańskiego Sądu Najwyższego.

  Dorota Wellman opowiedziała, co najbardziej ceni w swoim mężu. Zdradziła też zabawną anegdotę na temat Krzysztofa Wellmana.

  Dorota Wellman jest inspiracją dla wielu kobiet. W swojej pracy spotyka się z nimi i słucha ich historii. Od zawsze mama była dla niej przykładem kobiety, która potrafiła walczyć o swoje prawa. Wartości, które dziennikarka wyniosła z domu, przekazuje dziś swojemu synowi. Dla niej najważniejsze są szacunek oraz równe traktowanie.

  "Kobiety są zabierane nocą z domów".

  Amerykański rząd poinformował, że w zajętym przez talibów Afganistanie Rina Amiri obejmie posadę specjalnej wysłanniczki ds. afgańskich kobiet, dziewcząt i mniejszości etnicznych. Za prezydentury Baracka Obamy zajmowała podobne stanowisko w Afganistanie i Pakistanie. Jej działania mają skupić się na obronie praw człowieka.

  Wiele kobiet doświadczyło jej choć raz w życiu, a część z nich zmaga się z nią regularnie. Przemoc wobec kobiet, stosowana przede wszystkim ze względu na płeć, ma różne oblicza. Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet to inicjatywa, która zwraca uwagę na skalę tego problemu i wzywa do aktywnej z nim walki.

  "Żaden człowiek nie ma prawa zmuszać drugiej osoby do zachowań heroicznych".

  "Talibowie stosują jedną z najbardziej restrykcyjnych form szariatu"

  Przyszłość kobiet w Afganistanie jest niepewna. Po przejęciu państwa przez talibów żyją one w ciągłym strachu. Liza Sherzai uciekła stamtąd, gdy miała 6 lat. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry Wakacje, aby opowiedziała nam o sytuacji w jej rodzinnym kraju. Czy jej zdaniem jest tam szansa na normalne życie?

  Oczy całego świata od pewnego czasu zwrócone są w stronę Afganistanu. Państwo - po dwudziestu latach - ponownie przeszło pod panowanie Talibów. Dla mieszkańców oznacza to całkowity rozpad dotychczasowego ładu społecznego: powrót szariatu i odebranie kobietom praktycznie wszystkich praw. O tym, jakie mogą być tego konsekwencje, w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Łukaszem Trzcińskim, byłym fotoreporterem wojennym.

  We wtorek 17 sierpnia doszło do protestu kobiet w Kabulu. Afganki domagają się swoich dotychczasowych praw pod nowymi rządami. Bojownicy zdawali się nie ingerować w przebieg protestu, lecz w całym kraju, według świadków, dochodzi do zastraszania i przemocy wobec kobiet, które nie chcą się podporządkowywać radykalnemu szariatowi.

  Zarifa Ghafari, burmistrzyni afgańskiego miasta Majdan Sharh i obrończyni praw kobiet, opisała, jak wygląda sytuacja w kraju opanowanym przez talibów. Działaczka jest przekonana, że został już na nią wydany wyrok śmierci.

  Ewa Farna od pewnego czasu porusza w mediach społecznościowych kwestię feminizmu oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Jeden z jej wpisów wywołał wśród fanów niemałą dyskusję. W związku z tym, wokalistka zdecydowała się kontynuować temat i zorganizowała wirtualne spotkanie z Martyną Kaczmarek - aktywistką i feministką.

  Inicjatywa nadania nazwy "Rondo Praw Kobiet" rondu w Słupsku (woj. pomorskie) u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Małcużyńskiego wyszła od Rady Kobiet działającej przy prezydencie miasta. Wsparło ją Stowarzyszenie "Kobiecy Słupsk". Stosowny wniosek, podpisany przez 53 uprawnione osoby, został złożony prezydentowi 4 lutego 2021 r.

  Marcin Biały to hokeista z Sanoka i obecnie jeden z najbardziej znanych ojców w Polsce. Wszystko to za sprawą symbolicznego zdjęcia ze Strajku Kobiet, na którym mężczyzna obejmuje swoją córkę Lili i trzyma w ręku transparent z napisem: "Nigdy nie będziesz szła sama". Jakim jest tatą?

  Jedna kobieta na dwie nie może decydować swobodnie o swoim ciele - alarmuje UNFPA (Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych). W najnowszym raporcie "My body is my own" (ang. "Moje ciało jest moim własnym") pod uwagę wzięto m.in. łatwy dostęp do środków antykoncepcyjnych czy profilaktyki zdrowotnej.

  "Historia bez kobiet jest raczej niemożliwa" - pisała Francuzka Michelle Perrot. Trudno się z tym zdaniem nie zgodzić, jednak przeglądając podręczniki można odnieść zgoła inne wrażenie. W szkole uczymy się głównie o królach i wybitnych dowódcach. Kobiety występują w tych opowieściach zdecydowanie rzadziej, głównie w tle. Dlaczego? Wyjaśniała to Anna Kowalczyk, autorka książki "Brakująca połowa dziejów".

  Piotr Stramowski w wymowny sposób odniósł się do sytuacji kobiet w Polsce. Kontrowersyjne pytania postawione przez aktora na Instagramie wywołały w sieci burzliwą dyskusję. Pod wyrazistym zdjęciem zrobiło się gorąco.

  Mimo że nasz kraj od 40 lat ma obowiązek przeciwdziałać szkodliwym dla praw kobiet stereotypom, w praktyce niewiele się zmienia. Tymczasem krzywdzące schematy utrudniają paniom m.in. realizację konstytucyjnej zasady równouprawnienia płci. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji i sprawdzić, o jakie prawa muszą walczyć współczesne Polki.

  Nie milkną echa opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji. W październiku sędziowie uznali, że prawo do usunięcia ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Środowa publikacja uzasadnienia spowodowała, że protestujący po raz kolejny wyszli na ulice polskich miast. Swojego oburzenia nie kryje także prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman.

  Boże Narodzenie w tym roku przebiegać inaczej niż zwykle. Święta będą mniej huczne, kameralne, spędzane w mniejszym gronie. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. Także świąteczne prezenty w wielu przypadkach będą nietypowe. Na niezwykły gest zdecydowała się Kinga Rusin, która hojnie wsparła organizacje kobiece.

  Od października nie ustają protesty na polskich ulicach. Kobiety walczą o swoje prawa, a Anita Lipnicka i Moriah Woods dodają im otuchy utworem "Our Voice/ Nasz głos". O kulisach powstania protest songu wokalistki opowiedziały w naszym programie.

  28 listopada minęły 102 lata od uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. W rocznicę tego wydarzenia tysiące Polek wyszły na ulice, by manifestować sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego w naszym kraju. W mediach społecznościowych zagościły poruszające wpisy gwiazd.

  W naszym programie gościły dwie wspaniałe wokalistki - Ewelina Flinta i Renata Przemyk. Opowiedziały o projekcie "Sounds Like Women", który stworzony jest przez kobiety i dla kobiet oraz o utworze "Kochana", który zyskał nowe znaczenie.

  Ostatnio Magdalenę Lamparską spotkała nieprzyjemna sytuacja. Początkowo zastanawiała się, czy powinna opisać ją internautom. Zdecydowała, że tak. Dlaczego? Bo nie godzi się na takie traktowanie kobiet.

  O catcallingu jest głośno od niedawna. Wszystko zaczęło się od inicjatyw kobiet, które doświadczyły tego nieprzyjemnego zjawiska. Jedną z bardziej znanych była holenderska studentka, która udostępniała zdjęcia stosujących catcalling mężczyzn wraz z tekstami zaczepek.

  Baasch, Ralph Kamiński, Michał Szpak i Maria Sadowska stworzyli utwór "Moje ciało, mój wybór" nawiązujący do wyroku Trybunały Konstytucyjnego uznającego, że aborcja przeprowadzana ze względu na nieodwracalne wady lub ciężką chorobę płodu, jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Piosenka jest wyrazem hołdu dla kobiet walczących o swoje prawa.

  Po decyzji TK w sprawie aborcji na instagramowym koncie "Cielesne" pojawiła się infografika opisująca po angielsku sytuację kobiet w Polsce. Post, który w piorunującym tempie zyskał mnóstwo polubień, udostępniła m.in. amerykańska gwiazda, Miley Cyrus. Założycielką profilu jest mieszkającą w Kanadzie Alicja Stasiuk, z którą rozmawialiśmy w naszym programie.