prawa kobiet

  prawa kobiet

  Oczy całego świata od pewnego czasu zwrócone są w stronę Afganistanu. Państwo - po dwudziestu latach - ponownie przeszło pod panowanie Talibów. Dla mieszkańców oznacza to całkowity rozpad dotychczasowego ładu społecznego: powrót szariatu i odebranie kobietom praktycznie wszystkich praw. O tym, jakie mogą być tego konsekwencje, w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Łukaszem Trzcińskim, byłym fotoreporterem wojennym.

  We wtorek 17 sierpnia doszło do protestu kobiet w Kabulu. Afganki domagają się swoich dotychczasowych praw pod nowymi rządami. Bojownicy zdawali się nie ingerować w przebieg protestu, lecz w całym kraju, według świadków, dochodzi do zastraszania i przemocy wobec kobiet, które nie chcą się podporządkowywać radykalnemu szariatowi.

  Inicjatywa nadania nazwy "Rondo Praw Kobiet" rondu w Słupsku (woj. pomorskie) u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Małcużyńskiego wyszła od Rady Kobiet działającej przy prezydencie miasta. Wsparło ją Stowarzyszenie "Kobiecy Słupsk". Stosowny wniosek, podpisany przez 53 uprawnione osoby, został złożony prezydentowi 4 lutego 2021 r.

  "Historia bez kobiet jest raczej niemożliwa" - pisała Francuzka Michelle Perrot. Trudno się z tym zdaniem nie zgodzić, jednak przeglądając podręczniki można odnieść zgoła inne wrażenie. W szkole uczymy się głównie o królach i wybitnych dowódcach. Kobiety występują w tych opowieściach zdecydowanie rzadziej, głównie w tle. Dlaczego? Wyjaśniała to Anna Kowalczyk, autorka książki "Brakująca połowa dziejów".

  Mimo że nasz kraj od 40 lat ma obowiązek przeciwdziałać szkodliwym dla praw kobiet stereotypom, w praktyce niewiele się zmienia. Tymczasem krzywdzące schematy utrudniają paniom m.in. realizację konstytucyjnej zasady równouprawnienia płci. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji i sprawdzić, o jakie prawa muszą walczyć współczesne Polki.

  Nie milkną echa opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia wyroku w sprawie aborcji. W październiku sędziowie uznali, że prawo do usunięcia ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Środowa publikacja uzasadnienia spowodowała, że protestujący po raz kolejny wyszli na ulice polskich miast. Swojego oburzenia nie kryje także prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman.

  Przed nami kolejny wielki protest związany ze sprzeciwem wobec orzeczenia TK w sprawie aborcji. O prawa kobiet na całym świecie walczy wiele gwiazd. O aktorkach, które są zaangażowanymi działaczkami na rzecz równouprawnienia, opowiadała w naszym programie Anna Wendzikowska.

  W całej Polsce trwają manifestacje koordynowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet. Największa odbędzie się w piątek w Warszawie. To reakcja na decyzję TK, który uznał, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z Konstytucją. Jak ojcowie wspierają swoje córki? O tym rozmawiali w naszym programie piosenkarz i prezenter Robert Janowski, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc oraz bloger Kamil Nowak.

  Podczas I wojny światowej kobiety zrzuciły kapelusze, gorsety, skróciły spódnice i poszły do pracy. Po zakończeniu działań wojennych nie dały się już zapędzić do domu i zaczęły na dobre walczyć o swoje prawa. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pisarza, scenarzystę i feministę Stanisława Krzemińskiego, aby powiedział nam, jak polskie kobiety wywalczyły sobie prawa wyborcze, o jakie inne sprawy walczyły po zakończeniu I wojny światowej i z jakich środowisk się wywodziły. Dlaczego nasz gość uważa się za feministę?

  Czarny Wtorek odbył się w pierwszą rocznicę Czarnego Protestu. Dlaczego kobiety ponownie wyszły na ulice? Czy organizatorzy akcji zawiedzeni byli frekwencją? Jak sytuacja kobiet zmieniła się w ciągu ostatniego roku? I kto wspierał kobiety, które postanowiły bronić swoich praw? O tym w Dzień Dobry TVN organizatorka protestu Marta Puczyńska.

  Mówi: "nie lubię siedzieć w kloszu" i rusza do krajów Afryki i Indonezji, by pokazać kobietom, że nie są bezwolne. Monika Sobańska razem ze swoją mamą założyła Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, które pomaga im osiągnąć samodzielność. Do tej pory działały w Polsce, szczególnie w Sosnowcu, gdzie ich ruch ma swoją siedzibę. Teraz przyszedł czas na Afganistan, gdzie do niedawna aż 79 proc. kobiet nie potrafiło pisać ani czytać. To kraj, w którym panuje najsilniejszy patriarchat na świecie. Na czym polegają organizowane przez Monikę warsztaty? Opowiedziała o tym w studiu Dzień Dobru TVN.

  W odpowiedzi na próbę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej polskie kobiety wyszły na ulicę. O czarnym proteście rozpisują się polskie i zagraniczne media. Słuszna interwencja czy zaplanowana gra polityczna? W jaki sposób kobiet walczyły o swoje prawa na przestrzeni lat? Jakie skutki mogą mieć tego typu protesty? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy historyka dr Janusza Siborę i socjologa dr Karolinę Wigurę.

  Za nami VIII Kongres Kobiet. Hasłami tego wydarzenia była równość, aktywność, demokracja. Czy wartości te w obecnych czasach mogą zostać zachwiane? Na Zachodzie wiele się mówi o mansplainingu. Co to takiego? Jak wygląda perspektywa praw kobiet i równouprawnienia? Jak obecnie żyje się kobietom w Polsce? Czy kreatywność i ambicje Polek są wykorzystywane? Rozmawialiśmy na ten temat z naszymi gośćmi. Na kanapie Dzień Dobry TVN zasiadły: Agata Kurzyk – pracownik naukowy Centrum Onkologii, wiolonczelistka, Ewa Woydyłło-Osiatyńska – psycholog, panelistka Kongresu Kobiet oraz prof. Monika Płatek – prawniczka, nauczyciel akademicki, feministka.