Międzynarodowy Dzień Dziewczynek lub też Dziewcząt (ang. International Day of the Girl Child) to coroczne święto obchodzone 11 października, ustanowione w 2011 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego misją jest zwrócenie powszechnej uwagi na to, z jakimi wyzwaniami zmagają się dziewczynki i młode kobiety każdego dnia, na całym świecie.
Za nami finał XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Przez ostatnie tygodnie oczy całego świata zwrócone były w kierunku Kataru - kraju, w którym otwarcie łamane są prawa kobiet.
28 listopada 1918 roku na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego kobiety w Polsce otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze. Nie umknęło to uwadze Martyny Wojciechowskiej, która postanowiła przypomnieć swoim fanom o ważnej rocznicy.
Funkcjonariusze policji niespełna dwa tygodnie temu strzelali do ludzi w teherańskim metrze. Mieszkańcy znaleźli sposób, by wyrazić swój bunt i chronić kobiety przed inwigilacją.
Trwają mistrzostwa świata w Katarze 2022. Najważniejsza impreza w świecie piłki nożnej rozpoczęła się 20 listopada i potrwa aż do 18 grudnia. Oprócz rozgrywek uwagę mediów zwróciły także tamtejsze kobiety.
Mahsa Amini została zatrzymana przez niewłaściwie założony hidżab, który w Iranie jest nakazany przez prawo. Ten incydent wywołał lawinę protestów. Touska Gholami Khaljiri to irańska aktywistka, która od kilku lat mieszka w Łodzi i jawnie sprzeciwia się szariatowi. O sytuacji kobiet w swoim kraju opowiedziała #BezCukru w rozmowie z Oskarem Netkowskim.
Dorota Wellman jest inspiracją dla wielu kobiet. W swojej pracy spotyka się z nimi i słucha ich historii. Od zawsze mama była dla niej przykładem kobiety, która potrafiła walczyć o swoje prawa. Wartości, które dziennikarka wyniosła z domu, przekazuje dziś swojemu synowi. Dla niej najważniejsze są szacunek oraz równe traktowanie.
Amerykański rząd poinformował, że w zajętym przez talibów Afganistanie Rina Amiri obejmie posadę specjalnej wysłanniczki ds. afgańskich kobiet, dziewcząt i mniejszości etnicznych. Za prezydentury Baracka Obamy zajmowała podobne stanowisko w Afganistanie i Pakistanie. Jej działania mają skupić się na obronie praw człowieka.
Wiele kobiet doświadczyło jej choć raz w życiu, a część z nich zmaga się z nią regularnie. Przemoc wobec kobiet, stosowana przede wszystkim ze względu na płeć, ma różne oblicza. Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet to inicjatywa, która zwraca uwagę na skalę tego problemu i wzywa do aktywnej z nim walki.
Przyszłość kobiet w Afganistanie jest niepewna. Po przejęciu państwa przez talibów żyją one w ciągłym strachu. Liza Sherzai uciekła stamtąd, gdy miała 6 lat. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry Wakacje, aby opowiedziała nam o sytuacji w jej rodzinnym kraju. Czy jej zdaniem jest tam szansa na normalne życie?
Oczy całego świata od pewnego czasu zwrócone są w stronę Afganistanu. Państwo - po dwudziestu latach - ponownie przeszło pod panowanie Talibów. Dla mieszkańców oznacza to całkowity rozpad dotychczasowego ładu społecznego: powrót szariatu i odebranie kobietom praktycznie wszystkich praw. O tym, jakie mogą być tego konsekwencje, w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Łukaszem Trzcińskim, byłym fotoreporterem wojennym.
We wtorek 17 sierpnia doszło do protestu kobiet w Kabulu. Afganki domagają się swoich dotychczasowych praw pod nowymi rządami. Bojownicy zdawali się nie ingerować w przebieg protestu, lecz w całym kraju, według świadków, dochodzi do zastraszania i przemocy wobec kobiet, które nie chcą się podporządkowywać radykalnemu szariatowi.
Zarifa Ghafari, burmistrzyni afgańskiego miasta Majdan Sharh i obrończyni praw kobiet, opisała, jak wygląda sytuacja w kraju opanowanym przez talibów. Działaczka jest przekonana, że został już na nią wydany wyrok śmierci.
Ewa Farna od pewnego czasu porusza w mediach społecznościowych kwestię feminizmu oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Jeden z jej wpisów wywołał wśród fanów niemałą dyskusję. W związku z tym, wokalistka zdecydowała się kontynuować temat i zorganizowała wirtualne spotkanie z Martyną Kaczmarek - aktywistką i feministką.
Inicjatywa nadania nazwy "Rondo Praw Kobiet" rondu w Słupsku (woj. pomorskie) u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Małcużyńskiego wyszła od Rady Kobiet działającej przy prezydencie miasta. Wsparło ją Stowarzyszenie "Kobiecy Słupsk". Stosowny wniosek, podpisany przez 53 uprawnione osoby, został złożony prezydentowi 4 lutego 2021 r.
Marcin Biały to hokeista z Sanoka i obecnie jeden z najbardziej znanych ojców w Polsce. Wszystko to za sprawą symbolicznego zdjęcia ze Strajku Kobiet, na którym mężczyzna obejmuje swoją córkę Lili i trzyma w ręku transparent z napisem: "Nigdy nie będziesz szła sama". Jakim jest tatą?
Jedna kobieta na dwie nie może decydować swobodnie o swoim ciele - alarmuje UNFPA (Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych). W najnowszym raporcie "My body is my own" (ang. "Moje ciało jest moim własnym") pod uwagę wzięto m.in. łatwy dostęp do środków antykoncepcyjnych czy profilaktyki zdrowotnej.
"Historia bez kobiet jest raczej niemożliwa" - pisała Francuzka Michelle Perrot. Trudno się z tym zdaniem nie zgodzić, jednak przeglądając podręczniki można odnieść zgoła inne wrażenie. W szkole uczymy się głównie o królach i wybitnych dowódcach. Kobiety występują w tych opowieściach zdecydowanie rzadziej, głównie w tle. Dlaczego? Wyjaśniała to Anna Kowalczyk, autorka książki "Brakująca połowa dziejów".
Piotr Stramowski w wymowny sposób odniósł się do sytuacji kobiet w Polsce. Kontrowersyjne pytania postawione przez aktora na Instagramie wywołały w sieci burzliwą dyskusję. Pod wyrazistym zdjęciem zrobiło się gorąco.
Mimo że nasz kraj od 40 lat ma obowiązek przeciwdziałać szkodliwym dla praw kobiet stereotypom, w praktyce niewiele się zmienia. Tymczasem krzywdzące schematy utrudniają paniom m.in. realizację konstytucyjnej zasady równouprawnienia płci. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji i sprawdzić, o jakie prawa muszą walczyć współczesne Polki.