Wysłanniczka ds. kobiet w Afganistanie
Talibowie, przejmując władzę w Afganistanie, zapowiadali, że nie zamierzają ograniczać praw kobiet. Dla obserwatorów było oczywiste, że są to obietnice bez pokrycia. Wkrótce potwierdziły się najczarniejsze przypuszczenia. Ze szkół średnich wyrzucono uczennice, a w szkołach podstawowych zlikwidowano klasy koedukacyjne. Z uczelni wypędzono studentki i naukowczynie, urzędniczki musiały przekazać swoje obowiązki mężczyznom, a od niedawna prezenterki telewizyjne i dziennikarki muszą zasłaniać włosy na wizji.
Rina Amiri została powołana na stanowisko w środę. Jak donosi cytowane przez "Gazetę Wyborczą" źródło, Amiri będzie zajmowała się prawami dziewcząt oraz szerzej prawami człowieka ze szczególnym naciskiem na mniejszości etniczne.
Jak pomóc uchodźcom?
- Pragniemy pokojowego, stabilnego i bezpiecznego Afganistanu, w którym wszyscy obywatele mogą żyć i rozwijać się w politycznej, gospodarczej i społecznej integracji - przekazał sekretarz stanu USA Antony Blinken w cytowanym przez "GW" oświadczeniu.
Kim jest Rina Amiri?
Rina Amiri jest urodzoną w Afganistanie amerykańską uczoną i ekspertką w dziedzinie mediacji. Służyła w Departamencie Stanu USA pod rządami byłego prezydenta USA Baracka Obamy. Amiri spędził przez dwie dekady współpracowała z rządem i Organizacją Narodów Zjednoczonych w kwestiach dotyczących Afganistanu. Zawodowo była również związana z Uniwersytetem Harvarda, Uniwersytetem Nowojorskim oraz UNESCO. Pełniła także funkcję starszego doradcy Specjalnego Przedstawiciela USA w Afganistanie i Pakistanie. Była członkinią Specjalnego Przedstawiciela Zespołu Politycznego Sekretarza Generalnego ONZ w Afganistanie w trakcie realizacji Umowy z Bonn.
Zobacz także:
- Patricia Kazadi o mediach społecznościowych. "Przestałam siebie lubić bez filtra"
- Monika Miller w końcu poznała diagnozę. Cierpi na nieuleczalną chorobę
- Znana prezenterka wzięła ślub w czarnej sukni. "Jeszcze raz podjęłabym taką samą decyzję"
Autor: Adam Barabasz
Źródło: Gazeta Wyborcza