prawa człowieka

  prawa człowieka

  1 września ruszył protest ratowników medycznych w całej Polsce w szpitalach wojewódzkich. Pracownicy odmówili przyjścia do szpitala lub wzięli minimalną liczbę godzin podczas dyżurów, by w ten sposób pokazać, że nie zgadzają się na warunki pracy, które oferują placówki. Przez sześć dni nie wyjedzie niemal połowa zespołów. Jak bunt wygląda w praktyce? O tym opowiedział Bartłomiej Matyszewski, ratownik medyczny.

  8 marca polskie kobiety po raz kolejny wyszły na ulice, aby walczyć o swoje prawa. Wśród protestujących znaleźli się: Martyna Wojciechowska, Anja Rubik, Małgorzata Szumowska, Maja Ostaszewska i Michał Piróg. Dlaczego postanowili przyłączyć się do manifestacji? Na warszawskim Placu Konstytucji była dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  "To, czego kobiety chcą, to prawa i sprawiedliwości, które Prawo i Sprawiedliwość im odbiera" powiedziała w Dzień Dobry TVN prof. Monika Płatek - prawniczka, nauczycielka akademicka i feministka. O co konkretnie walczą kobiety podczas strajków, które 8 marca odbywają się na całym świecie? Co łamanie praw człowieka wobec kobiet oznacza dla mężczyzn? Wyjdziecie dzisiaj na ulice?

  Mówi: "nie lubię siedzieć w kloszu" i rusza do krajów Afryki i Indonezji, by pokazać kobietom, że nie są bezwolne. Monika Sobańska razem ze swoją mamą założyła Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, które pomaga im osiągnąć samodzielność. Do tej pory działały w Polsce, szczególnie w Sosnowcu, gdzie ich ruch ma swoją siedzibę. Teraz przyszedł czas na Afganistan, gdzie do niedawna aż 79 proc. kobiet nie potrafiło pisać ani czytać. To kraj, w którym panuje najsilniejszy patriarchat na świecie. Na czym polegają organizowane przez Monikę warsztaty? Opowiedziała o tym w studiu Dzień Dobru TVN.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Aslı Erdoğan. Turecka pisarka i działaczka na rzecz ochrony praw człowieka, która poszukując prawdy dziennikarskiej zmuszona była uciec ze swojej Ojczyzny. Dlczego przybyła do Krakowa i przed czym chciała się schronić? Z jakich powodów została zwolniona ze swojej pierwszej pracy? Autorka wielu powieści, powiedziała nam także, czy planuje kiedykolwiek wrócić do Turcji. Jak jej zdaniem możemy pomóc uchodźcom?