Tęczowy Piątek, święto młodych osób LGBT+, wraca do polskich szkół w nowej odsłonie. 25 października uczniowie z całego kraju organizują wydarzenia promujące różnorodność i wzajemne wsparcie, a tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: "Budujmy mosty różnorodności". Jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek po ubiegłorocznej zmianie władzy? O tym opowiedział Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Zofią Wierzcholską.
Liderki Strajku Kobiet, które jesienią i zimą 2020 roku zainicjowały tzw. czarne protesty, zostały uznane za niewinne. O szczegółach na ten temat mówiła w Dzień Dobry TVN prezenterka TVN24 Joanna Kryńska. O co były oskarżone aktywistki?
Zjawisko generalizowania i przypisywania pewnych cech niektórym grupom ludzi to stygmatyzacja społeczna. To podstawowy mechanizm tworzenia stereotypów, które są krzywdzące dla wielu ludzi. Skutkiem stygmatyzacji jest wykluczenie społeczne. Jak z nim walczyć? Przypominamy o tym w Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej.
Poznaj definicję tego pojęcia.
"Wyglądało to jak w pełni wyposażona średniowieczna sala tortur".
Zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Laureatka, irańska działaczka Narges Mohammadi, nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia, ponieważ przebywa w więzieniu.
Do tej prestiżowej nagrody przyznawanej za "promowanie pokoju" nominowanych było ponad 350 osób i grup.
- Zawsze czułam w sobie gen aktywistki. Miałam w sobie sporo niezgody na świat, który od zawsze bacznie obserwowałam. Miałam wewnętrznego "wnerwa" na różne rzeczy i starałam się jakoś angażować w sprawy – mówi Sylwia Gregorczyk-Abram, prawniczka, aktywistka, obrończyni praw człowieka. Jej sylwetkę przybliżyli reporterzy programu "Uwaga! TVN".
"Ten problem dotyka zwłaszcza kobiety i dziewczynki"
Jak zmieniły się przepisy?
Dorota Wellman w najnowszym wywiadzie opowiedziała m.in. o różnorodności w TVN-ie, akceptacji oraz o tym, dlaczego odrzucenie dziecka z powodu orientacji seksualnej nigdy nie powinno mieć miejsca.
Występ gwiazdy w Dubaju wywołał falę krytyki.
Aktorka Taraneh Alidoosti wystąpiła m.in. w oscarowym filmie "Klient".
Już wkrótce w Playerze zadebiutuje wyjątkowa kolekcja, składająca się z wyselekcjonowanych specjalnie dla użytkowników serwisu tytułów.
22-latka zmarła po zatrzymaniu przez policję religijną.
"Sprzedaje się nam wizerunek Dubaju jako kwitnącej i postępowej metropolii, ale rzeczywistość do tego nie przystaje."
To pierwszy taki przypadek od 10 lat w historii Sudanu.
Kerry Kennedy jest córką prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych Roberta Kennedy'ego, czyli młodszego brata prezydenta USA, Johna Kennedy'ego. Jest prezesem fundacji im. jej ojca, zajmującej się prawami człowieka. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o działalności organizacji oraz o swoim dzieciństwie.
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka alarmuje, że Rosjanie złamali konwencję genewską o traktowaniu jeńców wojennych.
Amerykański rząd poinformował, że w zajętym przez talibów Afganistanie Rina Amiri obejmie posadę specjalnej wysłanniczki ds. afgańskich kobiet, dziewcząt i mniejszości etnicznych. Za prezydentury Baracka Obamy zajmowała podobne stanowisko w Afganistanie i Pakistanie. Jej działania mają skupić się na obronie praw człowieka.
1 września ruszył protest ratowników medycznych w całej Polsce w szpitalach wojewódzkich. Pracownicy odmówili przyjścia do szpitala lub wzięli minimalną liczbę godzin podczas dyżurów, by w ten sposób pokazać, że nie zgadzają się na warunki pracy, które oferują placówki. Przez sześć dni nie wyjedzie niemal połowa zespołów. Jak bunt wygląda w praktyce? O tym opowiedział Bartłomiej Matyszewski, ratownik medyczny.
Handel kobietami to jeden z największych problemów ludzkości. Nigeryjki podejmują podróż do Włoch w nadziei na lepsze życie. Na miejscu czeka je jednak wielkie rozczarowanie. Dominika Kulczyk, gospodyni programu "Efekt Domina", sprawdza, jak można im pomóc.
Draginja Nadażdin jest uchodźczynią urodzoną w byłej Jugosławii i aktywistką walcząca o prawa człowieka. Od 26 lat mieszka w Polsce, a od 13 - kieruje polskim oddziałem Amnesty International. Jak się znalazła w naszym kraju? Co ceni w swojej pracy? Za czym tęskni?
8 marca polskie kobiety po raz kolejny wyszły na ulice, aby walczyć o swoje prawa. Wśród protestujących znaleźli się: Martyna Wojciechowska, Anja Rubik, Małgorzata Szumowska, Maja Ostaszewska i Michał Piróg. Dlaczego postanowili przyłączyć się do manifestacji? Na warszawskim Placu Konstytucji była dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
"To, czego kobiety chcą, to prawa i sprawiedliwości, które Prawo i Sprawiedliwość im odbiera" powiedziała w Dzień Dobry TVN prof. Monika Płatek - prawniczka, nauczycielka akademicka i feministka. O co konkretnie walczą kobiety podczas strajków, które 8 marca odbywają się na całym świecie? Co łamanie praw człowieka wobec kobiet oznacza dla mężczyzn? Wyjdziecie dzisiaj na ulice?
Mówi: "nie lubię siedzieć w kloszu" i rusza do krajów Afryki i Indonezji, by pokazać kobietom, że nie są bezwolne. Monika Sobańska razem ze swoją mamą założyła Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, które pomaga im osiągnąć samodzielność. Do tej pory działały w Polsce, szczególnie w Sosnowcu, gdzie ich ruch ma swoją siedzibę. Teraz przyszedł czas na Afganistan, gdzie do niedawna aż 79 proc. kobiet nie potrafiło pisać ani czytać. To kraj, w którym panuje najsilniejszy patriarchat na świecie. Na czym polegają organizowane przez Monikę warsztaty? Opowiedziała o tym w studiu Dzień Dobru TVN.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Aslı Erdoğan. Turecka pisarka i działaczka na rzecz ochrony praw człowieka, która poszukując prawdy dziennikarskiej zmuszona była uciec ze swojej Ojczyzny. Dlczego przybyła do Krakowa i przed czym chciała się schronić? Z jakich powodów została zwolniona ze swojej pierwszej pracy? Autorka wielu powieści, powiedziała nam także, czy planuje kiedykolwiek wrócić do Turcji. Jak jej zdaniem możemy pomóc uchodźcom?