Tęczowy Piątek, święto młodych osób LGBT+, wraca do polskich szkół w nowej odsłonie. 25 października uczniowie z całego kraju organizują wydarzenia promujące różnorodność i wzajemne wsparcie, a tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: "Budujmy mosty różnorodności". Jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek po ubiegłorocznej zmianie władzy? O tym opowiedział Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace w rozmowie z redaktorką dziendobry.tvn.pl Zofią Wierzcholską.
Liderki Strajku Kobiet, które jesienią i zimą 2020 roku zainicjowały tzw. czarne protesty, zostały uznane za niewinne. O szczegółach na ten temat mówiła w Dzień Dobry TVN prezenterka TVN24 Joanna Kryńska. O co były oskarżone aktywistki?
Zjawisko generalizowania i przypisywania pewnych cech niektórym grupom ludzi to stygmatyzacja społeczna. To podstawowy mechanizm tworzenia stereotypów, które są krzywdzące dla wielu ludzi. Skutkiem stygmatyzacji jest wykluczenie społeczne. Jak z nim walczyć? Przypominamy o tym w Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej.
- Zawsze czułam w sobie gen aktywistki. Miałam w sobie sporo niezgody na świat, który od zawsze bacznie obserwowałam. Miałam wewnętrznego "wnerwa" na różne rzeczy i starałam się jakoś angażować w sprawy – mówi Sylwia Gregorczyk-Abram, prawniczka, aktywistka, obrończyni praw człowieka. Jej sylwetkę przybliżyli reporterzy programu "Uwaga! TVN".
Dorota Wellman w najnowszym wywiadzie opowiedziała m.in. o różnorodności w TVN-ie, akceptacji oraz o tym, dlaczego odrzucenie dziecka z powodu orientacji seksualnej nigdy nie powinno mieć miejsca.
Kerry Kennedy jest córką prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych Roberta Kennedy'ego, czyli młodszego brata prezydenta USA, Johna Kennedy'ego. Jest prezesem fundacji im. jej ojca, zajmującej się prawami człowieka. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o działalności organizacji oraz o swoim dzieciństwie.
Amerykański rząd poinformował, że w zajętym przez talibów Afganistanie Rina Amiri obejmie posadę specjalnej wysłanniczki ds. afgańskich kobiet, dziewcząt i mniejszości etnicznych. Za prezydentury Baracka Obamy zajmowała podobne stanowisko w Afganistanie i Pakistanie. Jej działania mają skupić się na obronie praw człowieka.
1 września ruszył protest ratowników medycznych w całej Polsce w szpitalach wojewódzkich. Pracownicy odmówili przyjścia do szpitala lub wzięli minimalną liczbę godzin podczas dyżurów, by w ten sposób pokazać, że nie zgadzają się na warunki pracy, które oferują placówki. Przez sześć dni nie wyjedzie niemal połowa zespołów. Jak bunt wygląda w praktyce? O tym opowiedział Bartłomiej Matyszewski, ratownik medyczny.
Handel kobietami to jeden z największych problemów ludzkości. Nigeryjki podejmują podróż do Włoch w nadziei na lepsze życie. Na miejscu czeka je jednak wielkie rozczarowanie. Dominika Kulczyk, gospodyni programu "Efekt Domina", sprawdza, jak można im pomóc.
Draginja Nadażdin jest uchodźczynią urodzoną w byłej Jugosławii i aktywistką walcząca o prawa człowieka. Od 26 lat mieszka w Polsce, a od 13 - kieruje polskim oddziałem Amnesty International. Jak się znalazła w naszym kraju? Co ceni w swojej pracy? Za czym tęskni?
8 marca polskie kobiety po raz kolejny wyszły na ulice, aby walczyć o swoje prawa. Wśród protestujących znaleźli się: Martyna Wojciechowska, Anja Rubik, Małgorzata Szumowska, Maja Ostaszewska i Michał Piróg. Dlaczego postanowili przyłączyć się do manifestacji? Na warszawskim Placu Konstytucji była dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.
"To, czego kobiety chcą, to prawa i sprawiedliwości, które Prawo i Sprawiedliwość im odbiera" powiedziała w Dzień Dobry TVN prof. Monika Płatek - prawniczka, nauczycielka akademicka i feministka. O co konkretnie walczą kobiety podczas strajków, które 8 marca odbywają się na całym świecie? Co łamanie praw człowieka wobec kobiet oznacza dla mężczyzn? Wyjdziecie dzisiaj na ulice?
Mówi: "nie lubię siedzieć w kloszu" i rusza do krajów Afryki i Indonezji, by pokazać kobietom, że nie są bezwolne. Monika Sobańska razem ze swoją mamą założyła Stowarzyszenie Aktywne Kobiety, które pomaga im osiągnąć samodzielność. Do tej pory działały w Polsce, szczególnie w Sosnowcu, gdzie ich ruch ma swoją siedzibę. Teraz przyszedł czas na Afganistan, gdzie do niedawna aż 79 proc. kobiet nie potrafiło pisać ani czytać. To kraj, w którym panuje najsilniejszy patriarchat na świecie. Na czym polegają organizowane przez Monikę warsztaty? Opowiedziała o tym w studiu Dzień Dobru TVN.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Aslı Erdoğan. Turecka pisarka i działaczka na rzecz ochrony praw człowieka, która poszukując prawdy dziennikarskiej zmuszona była uciec ze swojej Ojczyzny. Dlczego przybyła do Krakowa i przed czym chciała się schronić? Z jakich powodów została zwolniona ze swojej pierwszej pracy? Autorka wielu powieści, powiedziała nam także, czy planuje kiedykolwiek wrócić do Turcji. Jak jej zdaniem możemy pomóc uchodźcom?