Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Tęczowy Piątek 2024
Tęczowy Piątek to święto powstałe z oddolnej inicjatywy w 2016 roku. Od kilku lat, w każdy ostatni piątek października, inspiruje młodzież do organizowania zajęć edukacyjnych, warsztatów i wykładów związanych ze społecznością LGBT+. W tym roku Tęczowe Piątki odbywają się nie tylko w Warszawie, ale również w mniejszych miastach i miejscowościach m.in. w: Koninie, Wieluniu, Tychach Słupsku, Gryfinie, Wągrowcu, Krośnie, Bytomiu, Sopocie, Bielsku-Białej, Gdyni, Bydgoszczy, Gdańsku, Rzeszowie, Gdańsku i Katowicach. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia - ich celem jest tworzenie przestrzeni, w której młodzież w końcu, poczuje że w szkole jest bezpieczna.
- Ta zmiana polityczna nie zawsze idzie ze zmianą społeczną. Nadal są regiony, szczególnie we wschodniej Polsce, w których jest po prostu trudniej, które są bardziej konserwatywne. Powiedzenie otwarcie w szkole, że jest się osobą transpłciową, wciąż wzbudza olbrzymie kontrowersje, a osoby LGBTQ+, mogą spotkać się z szykanami, czy inną formą przemocy. Z tego względu prowadziliśmy dedykowane programy antydyskryminacyjne m.in. dla województwa podkarpackiego. Wciąż jest wiele do zrobienia - tłumaczył Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace współorganizującej Tęczowy Piątek.
Co zmieniło się w Tęczowym Piątku 2024?
Wybory parlamentarne w 2023 roku odmieniły podejście władzy do kwestii związanych z prawami osób LGBT+. Jak podkreślił Dominik Kuc - podstawowym dowodem na zmianę była inauguracja Tęczowego Piątku, która odbyła się w Kuratorium Oświaty w Warszawie.
- Jeszcze rok temu Pomorskie Kuratorium Oświaty tropiło szkoły, które organizowały Tęczowy Piątek u siebie w regionie. To jest taka zmiana, co prawda symboliczna, ale ona wiele ułatwi. Już teraz jest dużo większa otwartość ze strony samych placówek: ze strony nauczycieli i nauczycielek, młodych ludzi, którzy angażują się w te akcje. Nie należy się już bać. Można swobodnie organizować tego typu wydarzenia w szkole - zapewniał rozmówca.
W tym roku Tęczowy Piątek zyskał dodatkowe wsparcie - do inicjatywy dołączyły Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacja SEXEDPL. Wspólnie chcą zachęcić młodzież do bycia sobą i pokazania, że szkoła staje się pełniejsza dzięki różnorodności.
- Pamiętajmy, że Tęczowy Piątek pozostaje inicjatywą oddolną, wypływającą od młodych ludzi. To oni biorą odpowiedzialność za organizację tego wydarzenia ze wsparciem fundacji. Ta formuła się nie zmieniła. My wysyłamy materiały edukacyjne do szkół z tych miast i miejscowości, które się do tej pory do nas zgłosiły - dodał Dominik Kuc.
Fundacja GrowSPACE dołączyła do Zespołu ds. Współpracy z NGO przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, dzięki czemu będzie mogła stale konsultować decyzje podejmowane przez resort na rzecz dzieci i młodzieży. Jak podkreślił rozmówca - to ważny krok także w kontekście budowania bezpieczeństwa nieheteronormatywnej młodzieży w szkołach.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Wsparcie istnieje, ale jest cichsze niż ataki". Szkolna codzienność osób LGBTQ+
- Tęczowy piątek w szkołach - co to jest? Na czym polega ta kampania?
- Był w zakonie, dziś jest drag queen. "To doświadczenie stanowi fundament tego, kim jestem teraz"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Grow Space