W pracy nazywano ich "pomiotem szatana". Licealistka walczy o bezpieczeństwo osób LGBTQ+

Sytuacja osób LGBTQ+ w pracy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przełomowy wyrok w Strasburgu dla par LGBT
Przełomowy wyrok w Strasburgu dla par LGBT
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Wyzwiska, złośliwości i doprowadzanie do łez. To tylko kilka przykładów dyskryminacji, z którymi mierzą się osoby LGBTQ+ w miejscu pracy. Milena Jankowska, liderka projektu Safe Workplace wraz ze swoim zespołem postanowiła to zmienić. Redaktorce dziendobry.tvn.pl - Zofii Wierzcholskiej aktywistka opowiedziała, z czym mierzą się tęczowe osoby, które zaczynają swoją przygodę na polskim rynku pracy.

Sytuacja osób LGBTQ+ w pracy

O wykluczeniu osób LGBT+ najczęściej mówi się w kontekście młodzieży, która dopiero odnajduje się w różnorodnym świecie. Jak się okazuje – brak tolerancji i dyskryminacja to doświadczenia również dorosłych, którzy nie wpisują się w heteronormatywny świat. Licealistka Milena Jankowska przyjrzała się temu tematowi w ramach projektu Zwolnieni z Teorii, który ułatwił jej realizację badania. Według ankiety przeprowadzonej przez uczennicę – 33% pytanych młodych osób doświadczyło dyskryminacji ze względu na swoją orientację seksualną.

- U tych młodych dorosłych na porządku dziennym były m.in. wyzwiska w sieci, niemiłe komentarze, czy złośliwe żarty. Spotkaliśmy się również z przymusem zmiany pracy – dotyczyło to sytuacji osoby transpłciowej, która została wyoutowana na siłę. Jedna z ankietowanych przyznała też została nazwana w pracy "pomiotem szatana" i "obrzydliwą lesbą" – tłumaczy aktywistka.

Jak przekonuje Milena Jankowska – osoby LGBTQ+ w Polsce nadal boją się być sobą, martwią się przypadkowym lub nawet zaplanowanym coming outem. Często, z obawy przed wyrzuceniem z pracy, przez myśl nie przejdzie im, by pojawić się na zakładowym spotkaniu w towarzystwie partnera czy partnerki tej samej płci.

- Najciekawsza dla nas była odpowiedź na pytanie związane z obawami przed nową pracą. Ankietowane osoby martwiły się "na zapas" brakiem tolerancji w nieznanym środowisku. Od razu zakładały wykluczenie z grupy. To bardzo przykre – dodaje rozmówczyni.  

Zorganizowali warsztaty antydyskryminacyjne

W ramach działalności z projektem Zwolnieni z Teorii Milena Jankowska i jej zespół postanowił zorganizować antydyskryminacyjne warsztaty w miejscach pracy - głownie dla działów HR oraz pracodawców, ale i dla samych pracowników. Ich edukacyjne spotkania opierały się m.in. na takich podstawowych zagadnieniach jak pisanie neutralnych płciowo e-maili, ale też poruszano bardziej skomplikowane kwestie takie jak organizacja inkluzywnej rekrutacji, czyli takiej, która nikogo nie wyklucza.

- Naszym celem jest polepszenie warunków i komfortu psychicznego osób LGBT+ w miejscu, gdzie spędzają minimum 8 godzin dziennie. Prowadzimy warsztaty, które docelowo mają pokazać osobom queer, że mogą w pracy czuć się dobrze, że nikt ich nie skrzywdzi. Wielu pracowników reagowało na nasz pomysł negacją problemu. "To w ogóle jest potrzebne?". W świecie dorosłych jest jeszcze tyle rzeczy do naprawienia. Naszą rolą jest wyjaśnienie podstaw. Nie każdy kierownik działu czy menadżer musi od razu chodzić na marsze równości – precyzuje Milena Jankowska.

Jak zapewnia aktywistka – choć nadal otrzymują od firm więcej odmów, w miejscach, w których warsztaty już się odbyły, reakcja była bardzo pozytywna. Myślą przewodnią działalności Safe Workplace jest zapewnienie komfortu innym, wspieranie i akceptowanie tych, którzy mogą sprawiać wrażenie odmiennych.

- Chodzi o to, byśmy byli wrażliwi na swój dobrostan. W środowisku LGBTQ+ ważne jest, by nie zapominać o swoim bezpieczeństwie. Jeśli wiesz, że coming out może sprawić, że tę pracę stracisz – choć wiem, że to trudne – nie warto ryzykować. Twój komfort psychiczny jest najważniejsze, a my chcemy sprawdzić, że miejsce pracy stało się bezpieczną przystanią. Pracodawca musi wiedzieć, dlaczego nie warto usuwać takiej osoby z pracy, a wręcz – że jest to niewłaściwe i niemoralne - podsumowuje aktywistka.   Jeśli chcesz skontaktować z inicjatywą Safe Workplace możesz napisać wiadomość za pośrednictwem Instagrama safe_workplace lub e-maila na adres: safeworkplace2023.gmail.com

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości