Wyzwiska, złośliwości i doprowadzanie do łez. To tylko kilka przykładów dyskryminacji, z którymi mierzą się osoby LGBTQ+ w miejscu pracy. Milena Jankowska, liderka projektu Safe Workplace wraz ze swoim zespołem postanowiła to zmienić. Redaktorce dziendobry.tvn.pl - Zofii Wierzcholskiej aktywistka opowiedziała, z czym mierzą się tęczowe osoby, które zaczynają swoją przygodę na polskim rynku pracy.
Sytuacja osób LGBTQ+ w pracy
O wykluczeniu osób LGBT+ najczęściej mówi się w kontekście młodzieży, która dopiero odnajduje się w różnorodnym świecie. Jak się okazuje – brak tolerancji i dyskryminacja to doświadczenia również dorosłych, którzy nie wpisują się w heteronormatywny świat. Licealistka Milena Jankowska przyjrzała się temu tematowi w ramach projektu Zwolnieni z Teorii, który ułatwił jej realizację badania. Według ankiety przeprowadzonej przez uczennicę – 33% pytanych młodych osób doświadczyło dyskryminacji ze względu na swoją orientację seksualną.
- U tych młodych dorosłych na porządku dziennym były m.in. wyzwiska w sieci, niemiłe komentarze, czy złośliwe żarty. Spotkaliśmy się również z przymusem zmiany pracy – dotyczyło to sytuacji osoby transpłciowej, która została wyoutowana na siłę. Jedna z ankietowanych przyznała też została nazwana w pracy "pomiotem szatana" i "obrzydliwą lesbą" – tłumaczy aktywistka.
Jak przekonuje Milena Jankowska – osoby LGBTQ+ w Polsce nadal boją się być sobą, martwią się przypadkowym lub nawet zaplanowanym coming outem. Często, z obawy przed wyrzuceniem z pracy, przez myśl nie przejdzie im, by pojawić się na zakładowym spotkaniu w towarzystwie partnera czy partnerki tej samej płci.
- Najciekawsza dla nas była odpowiedź na pytanie związane z obawami przed nową pracą. Ankietowane osoby martwiły się "na zapas" brakiem tolerancji w nieznanym środowisku. Od razu zakładały wykluczenie z grupy. To bardzo przykre – dodaje rozmówczyni.
Zorganizowali warsztaty antydyskryminacyjne
W ramach działalności z projektem Zwolnieni z Teorii Milena Jankowska i jej zespół postanowił zorganizować antydyskryminacyjne warsztaty w miejscach pracy - głownie dla działów HR oraz pracodawców, ale i dla samych pracowników. Ich edukacyjne spotkania opierały się m.in. na takich podstawowych zagadnieniach jak pisanie neutralnych płciowo e-maili, ale też poruszano bardziej skomplikowane kwestie takie jak organizacja inkluzywnej rekrutacji, czyli takiej, która nikogo nie wyklucza.
- Naszym celem jest polepszenie warunków i komfortu psychicznego osób LGBT+ w miejscu, gdzie spędzają minimum 8 godzin dziennie. Prowadzimy warsztaty, które docelowo mają pokazać osobom queer, że mogą w pracy czuć się dobrze, że nikt ich nie skrzywdzi. Wielu pracowników reagowało na nasz pomysł negacją problemu. "To w ogóle jest potrzebne?". W świecie dorosłych jest jeszcze tyle rzeczy do naprawienia. Naszą rolą jest wyjaśnienie podstaw. Nie każdy kierownik działu czy menadżer musi od razu chodzić na marsze równości – precyzuje Milena Jankowska.
Jak zapewnia aktywistka – choć nadal otrzymują od firm więcej odmów, w miejscach, w których warsztaty już się odbyły, reakcja była bardzo pozytywna. Myślą przewodnią działalności Safe Workplace jest zapewnienie komfortu innym, wspieranie i akceptowanie tych, którzy mogą sprawiać wrażenie odmiennych.
- Chodzi o to, byśmy byli wrażliwi na swój dobrostan. W środowisku LGBTQ+ ważne jest, by nie zapominać o swoim bezpieczeństwie. Jeśli wiesz, że coming out może sprawić, że tę pracę stracisz – choć wiem, że to trudne – nie warto ryzykować. Twój komfort psychiczny jest najważniejsze, a my chcemy sprawdzić, że miejsce pracy stało się bezpieczną przystanią. Pracodawca musi wiedzieć, dlaczego nie warto usuwać takiej osoby z pracy, a wręcz – że jest to niewłaściwe i niemoralne - podsumowuje aktywistka. Jeśli chcesz skontaktować z inicjatywą Safe Workplace możesz napisać wiadomość za pośrednictwem Instagrama safe_workplace lub e-maila na adres: safeworkplace2023.gmail.com
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Zwyrol w czystej postaci". Gwiazdy "Czas na Show. Drag me Out" czytają hejterskie komentarze
- Homoseksualny ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej. To pierwszy raz w historii
- "Wsparcie istnieje, ale jest cichsze niż ataki". Szkolna codzienność osób LGBTQ+
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images, Milena Jankowska archiwum prywatne