Poruszający się na wózku inwalidzkim dziennikarz BBC Frank Gardner doświadczył upokarzającego incydentu na pokładzie samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT. Opublikowany przez niego post wywołał falę krytyki wobec przewoźnika, który przeprosił za zaistniałą sytuację. Więcej na ten temat mówił w Dzień Dobry TVN Łukasz Jedliński, dziennikarz TVN24.
"To jest dyskryminacja".
Pomysł wywołał burzę w sieci.
"Pracodawcy nie chcą ich zatrudnić".
Pracodawca musi wiedzieć, dlaczego nie warto usuwać takiej osoby z pracy, a wręcz – że jest to niewłaściwe i niemoralne - podsumowuje aktywistka - Milena Jankowska.
Melissa Weaver nie dostała pracy z powodu makijażu. A dokładnie, jego braku. Rekruter uznał, że nie włożyła wystarczającego wysiłku w swój wygląd. - To naprawdę przypomina dyskryminację - komentują oburzeni internauci.
Wciąż zdarzają się sytuacje, w których osoby z wadami wrodzonymi spotykają się z dyskryminacją. O takim incydencie opowiedziała aktorka Sally Phillips, której syn z powodu zespołu Downa nie mógł bawić się w parku trampolin.
O zjawiskach fatshamingu, weigthismu i fatfobii powiedziano już wiele. Na ich tle negging może wydawać się "delikatniejszą" formą dyskryminacji. Tymczasem zostawia on bardzo głęboką emocjonalną rysę.
Sztuczna inteligencja od jakiegoś czasu budzi ogromne emocje. Niezaprzeczalnie porusza zarówno sferę naukową, publicystyczną, jak i polityczną. Najnowsze badania pokazują jednak, że AI marginalizuje kobiety. Dlaczego?
Sprawdź, co zrobić, jeśli czujesz się ofiarą dyskryminacji w swojej pracy lub innym miejscu.
Jak tłumaczy się z tego zarząd spółki?
Nierówność płacowa to wciąż nietracący na aktualności problem, z którym spotyka się wiele kobiet. Skala nierówności wynagrodzeń między płciami w Unii Europejskiej wynosi średnio 13 procent, co oznacza, że kobieta zarabia o 0,13 euro mniej niż mężczyzna. Z najnowszych danych wynika więc, że od dziś do końca roku kobiety pracują za darmo.
Obchodzi je ponad 100 szkół z różnych miast i miejscowości w Polsce.
Mobbing, molestowanie, seksizm - to realne problemy, z którymi w XXI wieku polskie medyczki muszą się mierzyć. Pomimo postępów w medycynie, kobiety wciąż są dyskryminowane i niedostatecznie uwzględnianie, a nierówność i niesprawiedliwość płci kształtuje nie tylko jakość usług medycznych, ale także bezpośrednio wpływa na życie medyczek oraz pacjentek. O rzeczywistości, w jakiej pracują kobiety w polskich szpitalach porozmawialiśmy z Małgorzatą Osmolą, onkolożką oraz prezeską fundacji "Polki w Medycynie"
"Różne zasady dotyczące chłopców i dziewczynek zaczynają się już w młodym wieku".
Jak wyglądał ślub modelki w teatrze?
"Zawsze obrywałem, bo nie miałem siły".
Autorki podcastu Vingardium Grubiosa postanowiły rozprawić się ze stereotypem, jakoby otyłość była problemem tylko współczesnego świata.
"Zacząłem szukać czegoś, gdzie mógłbym się odciąć od świata rzeczywistego".
Jessica Mercedes od lat pracuje na swój sukces. Blogerka modowa ma na swoim koncie współprace z największymi domami mody. To często nie ma jednak żadnego znaczenia, gdy ludziom z branży mówi o swoim pochodzeniu.
W jej obronie stanęła między innymi Karolina Korwin-Piotrowska.
Powód może zaskoczyć.
"Można mieć wiele odsłon swojej męskości albo kobiecości".
Sonia Bohosiewicz jest oburzona podwójnymi standardami stosowanymi wobec kobiet i mężczyzn. Gwiazda zamieściła zdjęcie w mediach społecznościowych z widocznymi sutkami. Jak twierdzi, problemu nie byłoby, gdyby na obrazku widniało męskie ciało.
Czy poczuła się urażona? - Zajmę się tym inaczej - zapowiedziała.
Społeczność romska jest bardzo rozbudowana. Cechuje ją różnorodność, piękna kultura i godne podziwu przywiązanie do wielopokoleniowej tradycji, a jednak z powodu krzywdzących stereotypów Romowie wciąż muszą borykać się z nietolerancją.
Systemowa dyskryminacja osób grubych przekłada się na uprzedzenia, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Jednym z dowodów na to jest dyskomfort odczuwany przez osobę czytającą poprzednie zdanie. O odzyskiwaniu słowa "gruby/a", pozornej trosce o zdrowie określanych nim ludzi i niedostosowaniu do nich świata, w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiadają twórczynie podcastu Vingardium Grubiosa, Natalia Skoczylas i Urszula Chowaniec.
"Chłopcy otrzymują przyzwolenie na stosowanie przemocy"
Nicole Kidman jest jedną z najpopularniejszych aktorek w Hollywood. Zdobyła międzynarodowy rozgłos dzięki oryginalnym rolom filmowym, a także zmianom wyglądu, o których huczały media na całym świecie. Jednak nie zawsze w życiu gwiazdy było kolorowo. Kiedy skończyła 40 lat, branża filmowa przestała się nią interesować.
Palenie ognisk, hałasy, zaśmiecanie, a nawet kradzieże. O to oskarżają Romów niektórzy mieszkańcy poznańskiej dzielnicy Winogrady. To jedna strona medalu. Druga pokazuje grupę ludzi, którzy są bezsilni, nie mogą podjąć w Polsce pracy, bo są analfabetami. - Trudno dostać pracę, jak nie ma się szkoły i nie umie czytać - mówi Gole w programie "Uwaga! TVN".