Romowie w Polsce mierzą się z krzywdzącymi stereotypami. "Pracodawcy nie chcą ich zatrudnić"

Z jakimi stereotypami muszą się mierzyć Romowie w Polsce? "Pracodawcy przesiąknięci stereotypem i uprzedzeniami nie chcą ich zatrudnić"
Źródło: Dzień Dobry TVN
72% Polaków nie zna żadnego Roma
72% Polaków nie zna żadnego Roma
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Z najnowszych badań wynika, że 72% Polaków nie zna żadnego Roma ani Romki. Jednak większość z nas wciąż powtarza dotyczące tej mniejszości stereotypy. O tym, jak bardzo mogą być krzywdzące, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Romkami: Lucyną Styrkacz i Gieselle Czureją oraz Cecylią Jakubczak z "Fundacji w Stronę Dialogu".

Jak wygląda życie Romów w Polsce?

Kampania "Poznajmy się" została zrealizowana przez "Fundację w Stronę Dialogu". Jej głównym celem jest zwiększenie widoczności osób pochodzenia romskiego i walka ze stereotypami na ich temat, które jak się okazuje, wciąż żyją w świadomości Polaków. - Te sterotypy są dla nas, dla Romów bardzo krzywdzące - podkreśliła Gieselle Czureja.

Najczęściej pojawia się przekonanie, że społeczność romska kradnie. - Dodatkowo popularne jest to, że społeczność romska nie wysyła swoich dzieci do szkoły, że mają talenty muzyczne i taneczne oraz że niechętnie pracują. A tak naprawdę nie patrzy się na źródło - powiedziała Cecylia Jakubczak.

- Kwestia zatrudnienia jest bardzo dużym problemem dla Romów. Pracodawcy przesiąknięci stereotypem i uprzedzeniami nie chcą ich zatrudnić. A bardzo często to są świetni specjaliści i specjalistki, więc to jest bardzo duża strata dla pracodawców - dodała gościni Dzień Dobry TVN.

Stereotypy, z którymi mierzy się społeczność romska

Jednym z częstszych stereotypów jest pewność, że osoba, która żebrze, prawdopodobnie jest pochodzenia romskiego. - A kto sprawdza narodowość tej osoby na ulicy? Czy przypadkiem nie przypisujemy tego, że ta osoba jest Romem albo Romką, bo tak nam było mówione? A w rzeczywistości nie sprawdzamy i nie prosimy o dokumenty - zauważyła Cecylia Jakubczak. Dlatego zaapelowała więc o uważność. - W momencie oceniania zastanówmy się, skąd my to wiemy - poradziła.

- Dodatkowo istnieje stereotyp, że wszyscy Romowie i Romki mają ciemne włosy i oczy. A my mamy znajomych, którzy są niebieskookimi blondynami i mijając ich na ulicy, nawet nie wiemy, że mogą mieć romskie korzenie - wyjaśniła.

Istnieje też przekonanie, że wszystkie Romki noszą kolorowe spódnice. Czy słusznie? - Większość Romek preferuje spodnie lub ubrania, w których czuje się dobrze. Jednak na uroczystość rodzinną kobiety wracają do tradycyjnego stroju. Wynika to z szacunku i dobrego wychowania - tłumaczyła Gieselle Czureja.

Romów cechuje ogromne przywiązanie do rodziny i tradycji, a także umiłowanie do wolności. - Romowie chcą być blisko Polaków. Jak Polacy kogoś zatrudniają, to zazwyczaj nie patrzą na narodowość. Jednak Rom bardzo boi się, że zostanie negatywnie oceniony - przyznała Romka Lucyna Styrkacz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości