Jak wygląda życie Romów w Polsce?
Kampania "Poznajmy się" została zrealizowana przez "Fundację w Stronę Dialogu". Jej głównym celem jest zwiększenie widoczności osób pochodzenia romskiego i walka ze stereotypami na ich temat, które jak się okazuje, wciąż żyją w świadomości Polaków. - Te sterotypy są dla nas, dla Romów bardzo krzywdzące - podkreśliła Gieselle Czureja.
Najczęściej pojawia się przekonanie, że społeczność romska kradnie. - Dodatkowo popularne jest to, że społeczność romska nie wysyła swoich dzieci do szkoły, że mają talenty muzyczne i taneczne oraz że niechętnie pracują. A tak naprawdę nie patrzy się na źródło - powiedziała Cecylia Jakubczak.
- Kwestia zatrudnienia jest bardzo dużym problemem dla Romów. Pracodawcy przesiąknięci stereotypem i uprzedzeniami nie chcą ich zatrudnić. A bardzo często to są świetni specjaliści i specjalistki, więc to jest bardzo duża strata dla pracodawców - dodała gościni Dzień Dobry TVN.
Stereotypy, z którymi mierzy się społeczność romska
Jednym z częstszych stereotypów jest pewność, że osoba, która żebrze, prawdopodobnie jest pochodzenia romskiego. - A kto sprawdza narodowość tej osoby na ulicy? Czy przypadkiem nie przypisujemy tego, że ta osoba jest Romem albo Romką, bo tak nam było mówione? A w rzeczywistości nie sprawdzamy i nie prosimy o dokumenty - zauważyła Cecylia Jakubczak. Dlatego zaapelowała więc o uważność. - W momencie oceniania zastanówmy się, skąd my to wiemy - poradziła.
- Dodatkowo istnieje stereotyp, że wszyscy Romowie i Romki mają ciemne włosy i oczy. A my mamy znajomych, którzy są niebieskookimi blondynami i mijając ich na ulicy, nawet nie wiemy, że mogą mieć romskie korzenie - wyjaśniła.
Istnieje też przekonanie, że wszystkie Romki noszą kolorowe spódnice. Czy słusznie? - Większość Romek preferuje spodnie lub ubrania, w których czuje się dobrze. Jednak na uroczystość rodzinną kobiety wracają do tradycyjnego stroju. Wynika to z szacunku i dobrego wychowania - tłumaczyła Gieselle Czureja.
Romów cechuje ogromne przywiązanie do rodziny i tradycji, a także umiłowanie do wolności. - Romowie chcą być blisko Polaków. Jak Polacy kogoś zatrudniają, to zazwyczaj nie patrzą na narodowość. Jednak Rom bardzo boi się, że zostanie negatywnie oceniony - przyznała Romka Lucyna Styrkacz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kasia Moś pierwszy raz o zerwanych zaręczynach. "To jeszcze nigdy nigdzie nie padło"
- Natalia Lesz o karierze i traumie w szkole baletowej. "Nie chcę, żeby córka przechodziła przez to, co ja"
- Żołnierz Wojska Polskiego układa sobie życie u boku męża. "To nie jest skostniała instytucja"
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News