"Kobiety, którym zależy" - mec. Monika Horna-Cieślak
Mec. Monika Horna-Cieślak stała się jedną z twarzy walki o zastopowanie przemocy wobec dzieci i zmiany w przepisach, które mają tej przemocy zapobiegać. Jej wrażliwość na te sprawy ujawniła się już w bardzo młodym wieku.
- Zawsze była otwarta, radosna, taka do ludzi. [...] Może to dziwnie zabrzmi, ale od dziecka wiedziałam, że zrobi coś dobrego. Nie godziła się na niesprawiedliwość. W szkole, jak były sytuacje, że ktoś kogoś wyzywał, to Monia zawsze to przeżywała i wprost mówiła tym osobom na forum, że się nie zgadza na takie coś - przyznała Karolina Kochanowska, przyjaciółka adwokatki.
Bohaterka cyklu "Kobiety, którym zależy" miała szczęśliwe dzieciństwo i kochających rodziców. Dlatego tym większym zaskoczeniem było dla niej, gdy pewnego dnia dowiedziała się, że najmłodsi mogą być krzywdzeni.
- To było dla mnie szokujące doświadczenie. Kiedy miałam 14 lat i oglądałam "Rozmowy w toku", które prowadziła Ewa Drzyzga, to tematem poruszanym w tym programie było wykorzystywanie seksualne dzieci. Dla mnie wtedy te "Rozmowy w toku" były takim przełomowym momentem - wspominała mec. Monika Horna-Cieślak.
- Powiem szczerze, że jestem z niej bardzo dumna i troszkę czuję się zawstydzona, bo ja zakończyłam akcję z całym swoim zespołem, a ona ciągnie to dalej. Uznała, że to jest ważne - dodała Ewa Drzyzga, dziennikarka TVN.
Mec. Monika Horna-Cieślak reprezentuje skrzywdzone dzieci w procesach karnych
Zaczęło się w rodzinnym Grudziądzu od Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka, do której zgłosiła ją nauczycielka WOS-u. Monika nie do końca wierzyła jeszcze w swoje siły i kluczowa okazała się wiara innych w nią.
- Zadzwoniła do mnie ze swoimi wątpliwościami. Stwierdziłam, że nie będę z nią długo dyskutować. Powiedziałam: "Monika, masz potencjał. Jesteś kobietą sukcesu. Musisz w siebie uwierzyć tak, jak ja w ciebie wierzę" - przytoczyła Kamila Melkowska-Lemke, była nauczycielka.
Później Monika udała się na studia prawnicze, na których zaangażowała się w działalność społeczną i utwierdziła w postanowieniu zmiany świata na lepszy. Tam też poznała pokrewną duszę - Mateusza Cieślaka, przyszłego męża.
Obecnie mec. Monika Horna-Cieślak działa na rzecz zmiany prawa i upowszechniania wiedzy o prawach dzieci. Jest zwyciężczynią prestiżowego konkursu "Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra" za 2019 rok. W swojej praktyce adwokackiej reprezentuje skrzywdzone dzieci w procesach karnych. Przygotowuje też następne pokolenia prawników o tych samych zainteresowaniach. Jednym z jej największych dotychczasowych sukcesów jest doprowadzenie wraz z innymi do uchwalenia tzw. ustawy Kamilka.
Mec. Monika Horna-Cieślak o swojej pracy i działalności w Dzień Dobry Wakacje
Mec. Monika Horna-Cieślak w plenerowym studiu Dzień Dobry Wakacje przybliżyła kulisy swojej pracy.
- Prowadząc te sprawy z udziałem dzieci, gdzie dzieci są pokrzywdzone, widzę dwa bardzo ważne elementy. Jedna rzecz to okropny dramat [...], a druga to dziecięca odwaga. To jest niesamowite. Dziecięca prawdomówność, dziecięca nadzieja na to, że świat się może zmienić, że jednak są osoby dorosłe, które chcą usłyszeć dziecko, chcą zaufać temu dziecku - przyznała w rozmowie z Anną Senkarą i Robertem Stockinegerem.
Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo:
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Nie chcę, by jego śmierć poszła na marne". Straciła jednego z bliźniaków i walczy o zdrowie drugiego
- Postawiła wszystko na jedną kartę i bije rekordy świata: "Jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz stać na krawędzi"
- Jagienka miała już nigdy nie oddychać samodzielnie. "Każdy dzień, miesiąc, rok wspólnie spędzony jest dla mnie cudem"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Dariusz Goliński
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry Wakacje