adwokat

  Część kobiet po rozwodzie decyduje się na pozostawianie nazwiska byłego męża, np. ze względu na dzieci. Jednak nie wszystkim mężczyznom odpowiada takie rozwiązanie. Czy mogą zażądać od ekspartnerek, by wróciły do nazwiska panieńskiego? Czy zmiana jest możliwa i na jakich zasadach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała adwokat Eliza Kuna.

  Jak ten zawód wygląda od kuchni? Jakie ma blaski i cienie?

  Jesienią ubiegłego roku na drodze między Jezioranami a Barczewem na Warmii sportowy mercedes prowadzony przez znanego łódzkiego adwokata zderzył się czołowo z audi, którym jechały dwie starsze kobiety. Obie zginęły na miejscu. Niedługo potem prawnik opublikował szokujące nagranie, w którym mówił, że "to była konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach". Bliscy ofiar od kilku miesięcy czekają na ustalenie, czy ponosi on winę za spowodowanie tragicznego wypadku. Jak przebiega śledztwo w tej sprawie? Przyjrzeli się jej reporterzy programu "Uwaga! TVN".

  W 2020 roku prawie 60 tysięcy polskich małżeństw podpisało intercyzę - wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości. Co nam daje rozdzielność majątkowa? Jakie są jej plusy i minusy? O tym porozmawialiśmy z Elizą Kuną, adwokatką.

  Magda wyszła za mąż za Kamila z wielkiej miłości. Poznali się na studiach i właściwie od razu wpadli sobie w oko. Ich miłość rozwijała się powoli, ale stabilnie. Najpierw szkoła, potem praca, pierścionek zaręczynowy, aż w końcu upragniony ślub. Gdy doszło do rozwodu, kobieta nie mogła się nadziwić, jaką prośbę miał do niej były.

  Egg Nog, to słodki napój, który często podawany jest z alkoholem w formie ponczu. Może być przygotowany na ciepło lub na zimno. To idealny napój na zimowe wieczory. Sprawdź, jak go zrobić.

  W sprawie Britney Spears od kilku dni występuje nowy adwokat. Mathew Rosengart zwrócił się do właśnie do kalifornijskiego sądu z wnioskiem o odsunięcie ojca piosenkarki od nadzoru nad jej majątkiem. Jamie Spears zarządza pieniędzmi córki od 13 lat.

  Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia br. Zostanie on zrealizowany przy użyciu interaktywnego formularza dostępnego na stronie GUS. Jak go wypełnić? O tym mówiła adwokat Eliza Kuna.

  W związku z pandemią koronawirusa obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy to rozporządzenie dotyczy również pracowników sklepów, którzy od klientów są odizolowani szybą z pleksi. Odpowiedzi na to pytanie udzieliła adwokat Eliza Kuna.

  Choć restauracje i kluby fitness są zamknięte, to jednak część z nas stara się obejść obostrzenia. W związku z tym jeden z naszych widzów zapytał się, jaka grozi kara za złamanie rozporządzenia. Na pytanie odpowiedziała adwokat Eliza Kuna, która podała konkretne kwoty.

  Wirus, pandemia COVID-19 i obowiązujące w związku z nią przepisy wciąż dla wielu są niejasne. Widzowie Dzień Dobry TVN zadają pytania za pośrednictwem formularza dostępnego w zakładce Koronawirus, a nasi eksperci rozwiewają wszelkie wątpliwości. Jedno z ostatnich pytań dotyczyło kwarantanny dla ozdrowieńców. Odpowiedzi udzieliła adwokat Eliza Kuna.

  Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą inne niż dotychczas. Wiadomo już, że liczba zaproszonych gości nie może przekroczyć 5 osób. Co zrobić w przypadku, gdy nasza wielodzietna rodzina jest znacznie większa? O tym rozmawialiśmy z adwokat Elizą Kuną. Specjalistka odpowiedziała także na pytania naszych widzów.

  Mimo że koronawirus towarzyszy nam od kilku miesięcy, nadal jest sporo wątpliwości związanych z patogenem. W naszym programie starają się je rozwiewać eksperci. Jedno z pytań dotyczyło przeprowadzenia testu.

  Ponad 50 tysięcy Polek rocznie podpisuje intercyzę. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że jest to dwa razy więcej niż przed laty. Inicjatywa podpisania tego dokumentu najczęściej wychodzi od mężczyzn. W jakich sytuacjach intercyza opłaca się kobiecie, a kiedy mogą z niej wynikać jakieś zagrożenia? Czy intercyzę można podpisać tylko przed ślubem? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w prawie dotyczące rozwodów, m.in. podwyższona zostanie opłata sądowa - z 600 zł na 2000 zł. Co jeszcze planuje ministerstwo? Czy rzeczywiście będzie teraz trudniej o rozwód, jak twierdzą niektórzy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Postępowanie alimentacyjne potrafi ciągnąć się miesiącami, dlatego ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wprowadzanie tzw. alimentów natychmiastowych, czyli minimalnego wsparcia finansowego dla dziecka, które rodzic otrzymywałby w krótkim czasie w oparciu o uproszczoną procedurę. Jaka to byłaby kwota? Wiadomo, kiedy projekt stanie się obowiązującym prawem? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę, by zapytać o komentarz do proponowanych zmian w prawie rodzinnym.

  Panuje przekonanie, że usługi prawnicze są bardzo drogie, dlatego korzystamy z nich w ostateczności. Jak jest naprawdę? Zapytaliśmy o to eksperta. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy adwokat Elizę Kunę. Okazuje się, że dzięki temu, że kilka lat temu na rynku pojawiło się więcej prawników, zwiększył się popyt na zapotrzebowanie usług prawniczych. Ile zapłacimy za usługę prawną u młodego adwokata, a ile u doświadczonego? Czy niższa cena nie odbije się na jakości usługi? I co obejmuje porada u adwokata?

  Kobiety, które podejrzewają zdradę coraz częściej sięgają po pomoc detektywów. Po zdobyciu kompromitujących materiałów, wiele z nich jest gotowa do tego, by zniszczyć niewiernego partnera i jego kochankę. Czy wykorzystywanie w sądzie tzw. haków jest w polskim prawie dozwolone? Zapytaliśmy o to adwokat Elizę Kunę. A jak na zbieranie kompromitujących materiałów patrzy psycholog Piotr Mosak. Oboje byli gośćmi Dzień Dobry TVN.

  Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Pod jakimi warunkami? Czy pracownik może odmówić powrotu do pracy? Kto ponosi koszty i jakie w związku z odwołaniem z urlopu? Czy podczas odpoczynku pracownik może mieć wyłączony telefon służbowy? Czy przed urlopem należy informować pracodawcę, gdzie się jedzie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokata Jacka Kosińskiego.

  W 2016 r. w Polsce orzeczono prawie 65 tys. rozwodów. Jakie są najczęstsze ich przyczyny? Jak długo czeka się na pierwszy termin rozprawy rozwodowej? Kto częściej składa pozwy o rozwód - kobiety czy mężczyźni? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  Od wielu lat głośno jest o nabywcach kamienic, którzy - chcąc pozbyć się lokatorów - doprowadzają nieruchomości do ruiny, podwyższają czynsz, a nawet nękają. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Olgę Rembowską, aby spytać, czy mieszkańcy tych budynków mogą skutecznie bronić się przed tego typu procederem. Kiedy właściciel może wypowiedzieć umowę najmu?

  Według jednego z sędziów, nowelizacja kodeksu karnego, która miała uderzyć w dłużników alimentacyjnych, części z nich pomoże. W jaki sposób? Jakie zmiany wprowadza nowela? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN adwokat Elizę Kunę.

  W maju 2016 roku Igor Stachowiak został zatrzymany przez policję. Po przewiezieniu do komisariatu był wielokrotnie rażony paralizatorem. Tam zmarł. Do nagrań przedstawiających zdarzenie dotarł dziennikarz Superwizjera Wojciech Bojanowski. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokata Mikołaja Pietrzaka oraz byłego policjanta Macieja Karczyńskiego, aby zapytać, jak oni oceniają postępowanie policjantów wobec Igora. Kiedy policja może użyć paralizatora?

  Niestety nie każdy ma szczęście do mało kłopotliwych sąsiadów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Elizę Kunę i mediatora Michała Czapskiego z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów, aby porozmawiać o konfliktach sąsiedzkich. Czego najczęściej dotyczą? Jak podchodzą do nich organy ścigania? Czy często zdarza się, aby skłóceni sąsiedzi zgłaszali się do mediatora? Co zrobić, kiedy sąsiad uporczywie nas nęka?

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy Mateusza Łątkowskiego, nazywanego "mecenasem od zwierzątek", który pro publico bono staje w sądzie w obronie zwierząt skrzywdzonych przez ludzi. Jak wygląda system penitencjarny dotyczący ochrony praw zwierząt w Polsce? Jakie wyroki są najczęściej wydawane? I skąd w nim tak wielka miłość do czworonogów?

  Wiele osób marzących o skorygowaniu jakiegoś mankamentu w urodzie ma w czym wybierać, ponieważ kliniki zajmujące się medycyną estetyczną kuszą promocjami. Niestety atrakcyjne ceny nie zawsze idą w parze z jakością usług. Co powinni zrobić pacjenci skrzywdzeni przez lekarza? O błędach chirurgów plastycznych rozmawialiśmy z dr. Waldemarem Jankowiakiem i adwokat Elizą Kuną.

  Magda Gessler podczas nagrania programu "Kuchenne rewolucje" odkryła, że w jednej z kieleckich restauracji dochodzi do rażącego naruszania praw pracowniczych. Nie jest to jednak wyjątek. Według ekspertów - w Polsce prawa pracownicze są łamane bardzo często. Dlaczego? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Magdą Gessler oraz adwokatem i ekspertem prawa pracy Waldemarem Gujskim. Dowiedzieliśmy się również, na co powinni zwracać uwagę młodzi ludzie decydujący się na pracę sezonową.

  Na początku kwietnia ruszył program Rodzina 500 Plus. Od gościa Dzień Dobry TVN - adwokat dr Magdaleny Matusiak-Frącczak dowiedzieliśmy się, jakie są konsekwencje jego wprowadzenia - czy świadczenie wychowawcze z programu może być zajęte przez komornika i mieć wpływ na wysokość alimentów?

  Według badań aż 84 proc. z nas, wiążąc się z partnerem, nie interesowało się tym, czy ma on jakiekolwiek zobowiązania. Zdarza się również tak, że parter ukrywa przed nami długi, które zaciągnął w trakcie naszego małżeństwa. Naiwne bywają zwłaszcza kobiety i to właśnie one najczęściej spłacają zobowiązania finansowe po swoich byłych mężach. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokat Magdalenę Wilk, aby zapytać, za jakie zobowiązania partnera jesteśmy odpowiedzialni i jak zabezpieczyć się przed jego długami.

  Kilka dni temu Paweł Surgiel zwrócił strażnikom miejskim uwagę, ponieważ swoim radiowozem blokowali miejsca parkingowe. W wyniku wymiany zdań, Pan Paweł został dotkliwie pobity przez mundurowych. O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: „Łowcę radarów” Emila Rau i adwokata Zbigniewa Romana. Zapytaliśmy ich o uprawnienia straży miejskiej i częstotliwość agresywnych zachowań przedstawicieli tej formacji.