Pożyczki w rodzinie. "Są momenty, kiedy warto się zastanowić, czy to robić"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Najwyższa inflacja od 20 lat
Przed nami podwyżki cen prądu
Przed nami podwyżki cen prądu
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się twoja rata?
Życie pisze różne scenariusze, a czasami pieniądze są nam potrzebne z dnia na dzień. Gdy znajdujemy się w sytuacji podbramkowej, zazwyczaj pierwszym kołem ratunkowym jest rodzina. Jak w tym przypadku wygląda pożyczka? Czym różni się ona od zwykłej darowizny i czy wymaga zgłoszenia lub sporządzenia umów? O tym opowiedziały nam Eliza Kuna, adwokat oraz Maja Pisarek, psycholog

Pieniądze w rodzinie - pożyczki, darowizny, prezenty

Powszechne przekonanie, że pożyczek, darowizn, czy prezentów w rodzinie, pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy nie ograniczają żadne zapisy ustaw ani wymogi organów nadzorujących, nie do końca jest prawdą. Ważna jest kwota, ale również to, jak bliskie jest pokrewieństwo.

Zgodnie z zasadami prawnymi pożyczania pieniędzy w rodzinie tzn. pożyczka, darowizna czy prezent od bliskiej osoby nie będą opodatkowane, gdy będą przekazane przez osoby z tzw. I grupy podatkowej. Należą do niej: małżonkowie, zstępni (dzieci – także adoptowane – wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, pasierb/pasierbica, ojczym/macocha, a także zięć i synowa (art. 14 ust. 3 pkt 1 ust. o podatku od spadków i darowizn).

Co do zasady taka pożyczka nie wymaga szczególnej formy. Zgodnie z ogólnymi regulacjami Kodeksu cywilnego, gdy pożyczka jest większa niż 1 tys. zł, powinniśmy ją udokumentować zwykłą umową pisemną. Dla zabezpieczenia interesów obu stron pożyczki warto w takiej umowie wskazać strony zobowiązania, o jaką kwotę chodzi i kiedy ma nastąpić spłata. W praktyce wystarczające jest potwierdzenie w postaci e-mail lub SMS. (art. 720 § 2 Kodeksu cywilnego).

- Jako adwokat wiem, że jest bardzo dużo pożyczek w rodzinach, które nie są spłacane. Zawsze mamy przekonanie, że jeśli to osoba bliska to po co to udokumentować. Najlepiej jednak spisywać najprostszą umowę, są one dostępne w Internecie. Warto tam wskazać termin spłaty, określić oprocentowanie, albo określić minimalną cenę spłacanej kwoty. Warto też zrobić tę pożyczkę przelewem jeśli jest taka możliwość, to jest dodatkowe narzędzie dokumentacji w razie, gdyby była niespłacona - powiedziała Eliza Kuna

A co z opodatkowaniem? Zgodnie z obowiązującymi przepisami pożyczka w rodzinie jest rodzajem pożyczki prywatnej, która podlega opodatkowaniu od czynności cywilno-prawnych (PCC) w wysokości 0,5 proc. wartości pożyczki. Do zapłacenia podatku PCC zobowiązany jest pożyczkobiorca. Co ważne, pożyczka od rodziny nie będzie opodatkowana, gdy pożycza się pieniądze od osób z tzw. I grupy podatkowej. (art. 9 ust. 10 lit. C ust. o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Podatku nie trzeba płacić też w przypadku dokonywania czynności w granicach grupy podatkowej I ani zgłaszać faktu jej otrzymania fiskusowi, jeśli jej łączna kwota nie przekroczy 10 434 zł od jednej osoby w ciągu pięciu lat. W przypadku kiedy wartość czynności przekroczy tę kwotę, należy ją zgłosić do właściwego US. (art. 9 ust. 1 ust. o podatku od spadków i darowizn). Jeśli nie zgłosi się tej czynności w wymaganym terminie w urzędzie skarbowym, trzeba się liczyć ze sporymi konsekwencjami finansowymi: im większa wartość czynności, tym wyższy należny podatek. Co więcej, urząd skarbowy najpierw ściągnie sam podatek, a potem nałoży jeszcze grzywnę w wysokości nawet 20 proc. Wartości czynności. (art. 10 ust. 1 o podatku od czynności cywilnoprawnych).

- Należy jednak wykonać zgłoszenie i zrobić to w ciągu 14 dni. Wtedy pożyczka jest wolna od opodatkowania. Jest specjalny formularz PCC3, można go złożyć osobiście lub wysłać elektronicznie, lub drogą papierową. Zgłasza osoba, która przyjmuje pożyczkę. Chodzi o to, żeby Urząd Skarbowy wiedział, z jakiego tytułu prawnego na nasze konto wpłynęły pieniądze - powiedziała Eliza Kuna.

Niestety i drogie prezenty będą podlegać opodatkowaniu. Zasady opodatkowania prezentów określają przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. Opodatkowaniu podlega nabycie, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o wartości przekraczającej: 10 434 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, 7878 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej, 5308 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej. (art. 9 ust. 1 ust. o podatku od spadków i darowizn).

Pożyczanie bliskim pieniędzy - czy to dobry pomysł?

Często pożyczamy, aby nie stracić w oczach członka rodziny albo dlatego, żeby sobie o nas źle nie pomyślał. Mamy też ogromną potrzebę bycia pomocnym, sprawczym i dobrodusznym. Jak przyznała psycholog, w sytuacjach kryzysowych wyciągnijmy rękę, jednak jeśli sytuacja jest notoryczna, a my mamy potem problem z odzyskaniem pieniędzy, zastanówmy się dwa razy, zanim powiemy tak.

- Kierujemy się lojalnością w rodzinie, każdy wyciągnie wszystko, co ma, żeby pomóc, są jednak momenty, kiedy warto się zastanowić, czy to robić. I pytanie do siebie, czy my mamy przestrzeń na to, żeby te pieniądze pożyczać. Jeżeli sami jesteśmy w kryzysie, to odejmujemy coś sobie - powiedziała psycholog.

Prośba o pożyczkę w gronie rodzinnym może wywierać na nas presję, bo przecież nie wypada odmówić bliskiej nam osobie. W wielu domach słychać hasła – rodzina sobie pomaga, na rodzinę zawsze można liczyć, kochajcie się dzieci, bo jak rodziców zabraknie, to będziecie się wspierać – to także dotyczy pieniędzy. Trudno jest tłumaczyć ludziom powody, dla których chcemy odmówić pożyczki. Mamy trudność w odmawianiu, bo czujemy potrzebę wytłumaczenia się z tego, czemu nie pożyczymy. To stawia nas w niełatwej sytuacji. Dodatkowo, wiedząc, że w Polsce o pieniądzach mówi się tak samo trudno jak o seksie, nie umiemy w swojej głowie uzasadnić, czy nasze dobro w danym momencie jest wyżej niż czyjeś.

Zazwyczaj pożyczki udzielamy w emocjach, bo ktoś dzwoni, jak akwizytor, który nas dociska – podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Jak uczestnicy "Autentycznych" wspominają spotkanie z Matą? "On jest nasz"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

Joanna Jędrzejczyk w roli stand-uperki. "Robię rzeczy, których nie potrafię i mam prawo tego nie umieć"

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Obecność tej lektury zatruła jakoś mi szczęście". Jak powinien się zmienić kanon?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

"Eksponat kolekcjonerki, porównywalny z dziełami sztuki". Za co kochamy tulipany?

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone  ma na to nietypowy sposób

Zastanawiasz się, jak chronić swoje córki? Sylvester Stallone ma na to nietypowy sposób

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Król Karol otrzymał tysiące listów z całego świata. "To największa otucha i wsparcie"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Depresja czy bunt - jak pomóc własnemu dziecku? "To sygnał, którego nie wolno zostawić"

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Reporterka DDTVN nagrodzona za wyjątkowy materiał. Dzięki niej szansa na pomoc innym wzrosła

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Mieszkanie razem czy osobno - co jest lepsze dla związku? Psycholog radzi

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Ostatnia wizyta Tomasza Komendy w Dzień Dobry TVN. Cieszył się, że zostanie ojcem

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"
Materiał promocyjny

Szybkie i proste mięsne przekąski. Przepisy Mariety Mareckiej na "coś do chrupania"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Jak działają internetowi dawcy nasienia? "Lepiej jest to zrobić metodą naturalną, ze zbliżeniem"

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?
Materiał promocyjny

Puchar Świata w Snowboardzie Alpejskim pierwszy raz odbywa się w Polsce. Co warto wiedzieć o imprezie?

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu
Materiał promocyjny

W tym miejscu wypoczniesz i zapomnisz o problemach. Ekspertka zdradza sześć trików na stworzenie domowego kącika relaksu

Kiełek czeka na adopcję

Kiełek czeka na adopcję

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!
Materiał promocyjny

Ferie zimowe warto spędzić w Wiśle!

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Czy Kate Middleton jest w ciąży? "Król Karol chciałby znów zostać dziadkiem"

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Ubrania z drugiej ręki: hit czy kit?

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Szymon Wydra w nowej roli. Młodzież nazywa go wujkiem. "To mnie inspiruje"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Poduszki kontra zmarszczki. "To naprawdę wygodne"

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"
Materiał promocyjny

Rafał Maślak ma swoje poranne rytuały. Jak dobrze zacząć dzień? "Zawsze to robię"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Agnieszka Chylińska o początkach kariery. "To było strasznie bolesne"

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Tak Agnieszka i Wojtek ze "ŚOPW" świętowali 5. rocznicę

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"
Materiał promocyjny

Kuchnia na zimowe szaleństwa. "Proteiny są dla nas niesamowicie ważne"

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Lekarze alarmują: to tykają bomba. Codziennie mamy z tym do czynienia

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"
Materiał promocyjny

Atuty województwa śląskiego. Tu warto przyjechać w każdą porę roku. "Jesteśmy gościnnym regionem"

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Cellulit nie musi być problemem. Sprawdź, jak skutecznie się go pozbyć

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?
Materiał promocyjny

Jak przygotować rzeczy do sprzedaży na Vinted?

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Marcin Prokop wyznał, jaki jest jego najcenniejszy talent. "Dość dobrze go wykorzystuję"

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Taneczna rozgrzewka na stoku. Akcja #DDdance i Projekt Zima

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Julia Wieniawa zdecydowała się na szczere wyznanie. "Usiadłam i rozpłakałam się"

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu
Materiał promocyjny

Nowy rok, nowe… wnętrze. Rusza nowy program w Dzień Dobry TVN - Sposób na wnętrze! Weź udział w castingu

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Małgorzata Heretyk-Musiał i Ernest Musiał o swoim przepisie na miłość. "Dzięki temu jest spokojniej i bardziej rodzinnie"

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Czego mężczyźni oczekują od kobiet?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

"Detektywi" i pies, który im pomaga. "To jest gwiazda tego serialu"

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Książę Harry o nowotworze u króla Karola III. Zaskakujące wyznanie

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Szczere wyznanie Luny dotyczące Eurowizji. Co sądzi o konkursie?

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

Kultowi bohaterowie "Samych swoich" powracają na ekrany. "To zupełnie inna historia"

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

"Kochamy i chcemy być kochani". Osoby w spektrum autyzmu mówią o miłości

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

Oszpecała córkę żrącą substancją? Dziecko straciło część ucha

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

To one nauczą uczestników "Czas na Show. Drag Me Out" sztuki performensu

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Mata w programie "Autentyczni". Czym jest dla niego spektrum autyzmu?

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Wzięli ślub w teatrze. "Po przysięgach wykonaliśmy krótki stand-up o naszych gościach"

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Te znaki zodiaku to prawdziwe królowe lodu. Ich serce ciężko jest zdobyć

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Coraz więcej singli praktykuje sober dating. "Czujemy to, co autentycznie przeżywamy"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

Prosty i przyjemny trening na zimową chandrę. Jak ćwiczyć na hula hop?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

"The Traitors. Zdrajcy". Jakie są reguły nowego programu TVN?

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Tatiana Okupnik usłyszała od innych: "Zepsułaś wszystko"

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

Substancje psychoaktywne, kradzieże, seks

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

"The Traitors. Zdrajcy". Poznaj interesujących uczestników nowego programu

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas