Życie pisze różne scenariusze, a czasami pieniądze są nam potrzebne z dnia na dzień. Gdy znajdujemy się w sytuacji podbramkowej, zazwyczaj pierwszym kołem ratunkowym jest rodzina. Jak w tym przypadku wygląda pożyczka? Czym różni się ona od zwykłej darowizny i czy wymaga zgłoszenia lub sporządzenia umów? O tym opowiedziały nam Eliza Kuna, adwokat oraz Maja Pisarek, psycholog
Gdzie i ile pożyczają Polacy?
Stare powiedzenie mówi: "dobry zwyczaj - nie pożyczaj". Niestety te słowa nie zawsze udaje się wcielić w życie. Zdarza się, że w jakiejś nagłej sytuacji pomagamy bliskiej nam osobie i pożyczamy jej pieniądze. Jednak z ich zwrotem bywa różnie. Jak się zabezpieczyć i odzyskać środki? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała mec. Eliza Kuna, adwokat.
To bardzo delikatna sprawa, dlatego tym bardziej warto o tym rozmawiać. W końcu upominanie się o zwrot pożyczonych pieniędzy jest krępujące dla obu stron. Już na wstępie warto ustalić parę rzeczy, w tym termin oddania pożyczonych rzeczy.
Jak pożyczyć pieniądze od rodziny lub przyjaciół, by nie zniszczyć relacji? Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli pożyczamy więcej niż 500 zł, pożyczka powinna mieć formę pisemną. Czy spisanie umowy nie zostanie odebrane jako podważanie zaufania? Jak taką umowę sporządzić? Gościem Dzień Dobry TVN był ekonomista Marcin Iwuć.
We wtorek w Dzień Dobry TVN: jak pożyczać pieniądze rodzinie i przyjaciołom, by nie skończyło się to zerwaniem więzi, a pieniądze zostały oddane. A także: ferie z Dawidem Kwiatkowskim i najlepszy szef na świecie. Jesteśmy jutro dla Was od 8.00. Zapraszamy!