To bardzo delikatna sprawa, dlatego tym bardziej warto o tym rozmawiać. W końcu upominanie się o zwrot pożyczonych pieniędzy jest krępujące dla obu stron. Już na wstępie warto ustalić parę rzeczy, w tym termin oddania pożyczonych rzeczy.
Problem z odzyskaniem pożyczonych pieniędzy
Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś pożyczyć coś znajomemu i nigdy tego nie odzyskać. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest wiele. Kilku z nich przyjrzał się Miłosz Brzeziński, konsultant rozwoju osobistego.
- Jeżeli nie mamy podkładu moralnego, to trudno nam sobie wyobrazić, że teraz jest dobra poda na oddanie, bo nigdy nie jest dobra pora na oddanie - tłumaczy.
To często kończy się podświadomym racjonalizowaniem decyzji o zatrzymaniu pożyczonych pieniędzy lub innych rzeczy. Wytłumaczeń nie brakuje: "on i tak ma, a ja nie" albo "nie oddam, bo zaraz i tak będę musiał pożyczyć".
Osoby pożyczające innym stają dodatkowo przed wewnętrznym dylematem. Z jednej strony wiedzą, że mają rację i konkretne przedmioty należą do nich, ale z drugiej boją się, że częste prośby o ich oddanie mogą wywołać niesmak w towarzystwie.
Jak odzyskać pożyczoną własność?
Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których pożyczamy coś komuś bez wyraźniej prośby drugiej strony. To mechanizm używany przez sprytniejszych oszustów. Dzieje się tak w momencie, kiedy przykładowo pożyczamy komuś pieniądze, ponieważ często mówi, że ich potrzebuje. Inna sprawa to brak uzgodnienia terminu zwrotu. Jeśli nie określimy, do kiedy chcemy z powrotem odzyskać własność, pożyczający może uznać to za tzw. "pożyczenie na wieczne nieoddanie". Jak zatem asertywnie upomnieć się o to, co nasze?
- Sprytnym sposobem jest pytać coraz częściej. (...) Emocje bardzo często podejmują takie decyzje, żeby mieć spokój, dlatego pożyczający wreszcie dojedzie do wniosku, że najspokojniejszy będzie, jak już odda nam pieniądze - wyjaśnia Miłosz Brzeziński.
Podkreśla też jednak, że pożyczając coś komukolwiek powinniśmy liczyć się z tym, że możemy już nigdy nie odzyskać tego, co nasze.
Zobacz też:
- Tomasz Komenda dostanie zadośćuczynienie. "To jest najwyższe odszkodowanie w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości"
- Wietrzenie to najlepszy sposób na wirusy. "Trzeba to robić co najmniej 5 razy dziennie"
- Polka pomaga nastolatce z Tanzanii. Dziewczynka zmaga się z tajemniczą chorobą. "Sama mam córkę, to mi nie daje spokoju"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Mateusz Łysiak