Wilgoć w domu - czy jest niebezpieczna?
W powietrzu wydychanym przez jedną osobę - w ciągu godziny - znajduje się ok. 60-70 mililitrów wody. Wraz z pandemią, kiedy rzadziej wychodzimy z domów poziom wilgotności w naszych mieszkaniach jest jeszcze większy. Szacuje się, że trzyosobowa rodzina przez dobę może wyprodukować aż pięć litrów wody. Dlaczego to może być dla nas niebezpieczne?
- Woda osadza się na oknach czy ścianach. W takich warunkach dużo łatwiej namnażają się bakterie, wirusy, pleśnie czy grzyby. Ale to nie wszystko! W źle wentylowanych mieszkaniach zostały wszystkie chemikalia, których użyliśmy i krążą w powietrzy - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Zatem, jak oczyścić powietrze w naszym domu czy mieszkaniu? Okazuje się, że recepta jest bardzo prosta - wystarczy wietrzyć. A w czasie pandemii powinniśmy to robić jeszcze częściej. Jednak, trzeba pamiętać, że samo otwieranie okien to za mało. Ważne jest także to, czy tzw. grawitacyjna wentylacja w naszym mieszkaniu lub domu działa prawidłowo.
Grawitacyjna wentylacja to szyb wentylacyjny przysłonięty kratką, którą mamy na ścianie w kuchni lub w łazience. Przy prawidłowej pracy kratka powinna zasysać powietrze, a nie je wpuszczać do je pomieszczenia.
- Kratka wciąga ciepłe powietrze, jednak, by ruszyło się ono do kratki, do pomieszczenia musi wpaść zimne powietrze. Dlatego konieczne jest otwieranie okien i wietrzenie - tłumaczył Marcin Sawicki.
Jak sprawdzić, czy wentylacja w mieszkaniu jest prawidłowa?
W ocenie specjalistów, aby zapewnić prawidłowy przepływ powietrza w mieszkaniu i oczyścić je z patogenów czy groźnych dla nas substancji należy je wietrzyć co najmniej pięć razy dziennie. Musimy pamiętać, że okna, które obecnie montowane są w domach mają delikatne wywietrzniki, ale to zdecydowanie za mało, dlatego okna muszą być regularnie otwierane.
Jak sprawdzić, czy nasza wentylacja działa? Pomoże nam w tym prosty test z zapalniczką.
- Jeśli po przystawieniu zapalonej zapalniczki do kratki płomień jest przez nią zasysany mamy pewność, że działa ona właściwie. Jeśli płomień ucieka do środka mieszkania - coś jest nie tak, być może problemem jest tylko zanieczyszczona kratka - dodał Marcin Sawicki.
A co z wilgotnością w pomieszczeniu? W rozpoznaniu czy jest prawidłowa, pomoże nam szklanka z zimnym napojem. Jeśli na jej brzegach zacznie skraplać się woda to sygnał, że w pomieszczeniu znajduje się za dużo wilgoci.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Jak sprawdzić, czy po szczepionce przeciw COVID-19 uzyskaliśmy odporność? Eksperci wyjaśniają
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Marcin Sawicki