pandemia

  pandemia

  Z raportu Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wynika, że przybywa Polaków, którzy żyją na granicy ubóstwa. Tylko w minionym roku ta liczba zwiększyła się o 380 tysięcy, z czego 100 tysięcy stanowią dzieci. Dlaczego ubogich Polaków jest coraz więcej?

  Jest nowe rozporządzenie w sprawie zmian określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument został opublikowany w w Dzienniku Ustaw. Nowelizacja obejmuje m.in. zasady wjazdu do Polski i noszenia maseczek.

  Od przeszło półtora roku cały świat stara się zatrzymać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. Ile jeszcze może potrwać walka z groźnym wirusem? Prof. Andrzej Horban w rozmowie z serwisem Interia stwierdził, że już wiosną przyszłego roku sytuacja się poprawi i zaczniemy wracać do normalności. Choć - jak dodał - wirus nie zniknie, to "nie będzie już dewastował naszego życia".

  O tym, że podawanie różnych szczepionek przeciwko COVID-19 może dawać lepszą ochronę przed chorobą, naukowcy informują już od pewnego czasu. Udowadniają to wyniki najnowszych badań. Pokazują, że osoby, które otrzymały preparat firmy Johnson & Johnson, mogą najbardziej skorzystać z przyjęcia innej szczepionki typu RNA.

  W Polsce mamy do czynienia z czwartą falą pandemii COVID-19. Niestety, to jeszcze nie koniec. W ocenie ministra zdrowia szczyt zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 dopiero przed nami. - W prognozach są liczby od 10 tysięcy do 80 tysięcy - mówił Adam Niedzielski. Czy wzrost zachorowań będzie oznaczał wprowadzenie nowych obostrzeń?

  Po okresie letnim wiele osób ma nadzieję, że pandemia koronawirusa zmierza ku końcowi. Niestety nadal ciąży nad nami wizja czwartej fali zakażeń. Czy w związku z tym rząd planuje wprowadzić kolejny lockdown? Wszelkie wątpliwości dotyczące planów Rady Ministrów na najbliższe miesiące rozwiał premier Mateusz Morawiecki. 

  Wakacje zbliżają się do końca, uczniowie spędzają ostatnie wolne dni i korzystają z uroków lata, nie myśląc o nauce. Czy wraz z początkiem września wrócą do swoich ławek? Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia, które określają sposób działania szkół w roku szkolnym 2021/2022 w sytuacji nadal trwającego na terenie Polski stanu epidemii. Jak będą wyglądać egzaminy ósmoklasisty i matury?

  Mimo że szczepionki przeciwko COVID-19 są już dostępne i można się zaszczepić niemal "od ręki" to pandemia nie zwalnia. Badacze mówią, że możemy się spodziewać czwartej, a nawet piątej fali zakażeń. Aby uniknąć takiego scenariusza, niektóre kraje chcą podać swoim obywatelom trzecią dawkę szczepionki. Czy to pomoże zatrzymać koronawirusa? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Andrzejem Falem, prezesem Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

  Eksperci alarmują, że już na początku września możemy się spodziewać kolejnej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Jaki będzie jej przebieg? Ilu chorych będzie wymagało specjalistycznej pomocy? O możliwych scenariuszach w "Faktach po Faktach" mówił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.