pandemia

  Kiedy musimy je zakładać?

  Adam Duritz to lider Counting Crows, zepsołu, który w pierwszej połowie lat 90. był jednym z najbardziej cenionych na świecie. W 2004 r. grupa została nominowana do Oscara za piosenkę do "Shreka 2".

  Wielu przedsiębiorców pandemia zastała w czasie rozkwitu ich biznesu. Niestety, obostrzenia i dynamiczna sytuacja dla jednych oznaczało w najlepszym przypadku zatrzymanie rozwoju i wielomiesięczną stagnację, dla innych – konieczność zamknięcia działalności i znalezienie nowej ścieżki zawodowej.

  Od zdiagnozowania pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce mija właśnie dwa i pół roku. Nie da się ukryć, że dla większości z nas był to wymagający czas. Zmiany w pracy, w stylu życia – to wszystko często bardzo negatywnie odbijało się na naszej psychice. W szczególnie trudnej sytuacji zawodowej znaleźli się przedsiębiorcy, którzy często z dnia na dzień musieli zrewidować swoje podejście do biznesu i plany rozwoju firmy. Ci, którym się to udało dziś ze spokojem mogą patrzeć w przyszłość.

  Według raportu ONZ, w związku z wybuchem pandemii COVID-19 aż 90% krajów odnotowało obniżenie oczekiwanej długości życia. Spadek zanotowano także w osiągnięciach z dziedziny edukacji i dobrobytu. Także w Polsce spadła oczekiwana długość życia. Ile obecnie wynosi? 

  W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które przedłuża obowiązujące aktualnie obostrzenia epidemiczne związane z COVID-19. Przypominamy, jak brzmią i do kiedy potrwają.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zbliża się termin składania wniosku o świadczenie postojowe. Komu przysługuje taki rodzaj wsparcia i na jakich zasadach? Co powinien zawierać wniosek?

  Dr Paweł Grzesiowski ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 wyjaśnia niedawne rewelacje.

  Małpia ospa rozprzestrzenia się ostatnio niezwykle szybko. WHO bije na alarm, ostrzegając, że ryzyko zakażenia się w Europie jest niezwykle wysokie. Nadal jednak brak konkretnych rozwiązań na powstrzymanie wirusa.

  Sprawdź, na czym polega.

  Mimo że rząd zdecydował się znieść praktycznie wszystkie obostrzenia wprowadzone wraz z wybuchem pandemii COVID-19, to zagrożenie nie minęło. Z danych prezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia wyraźnie widać, że nowych zakażeń przybywa. Co gorsza, badacze informują, że wykryto kolejny podwariant Omicrona. Czy jest się czego obawiać? Czy jesienią czeka nas "powtórka z rozrywki"? Na ten temat rozmawialiśmy z prof. Joanną Zajkowską, z Kliniki Chorób Zakaźnych UMB.

  Programy społeczne mające na celu zachęcenie Polaków do powiększania rodzin nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Okazuje się, że lepiej niż finansowa zachęta, może podziałać czas wspólnie spędzony w domu. Tak przynajmniej wynika z niemieckich analiz.

  Wirus nadal stanowi ogromne zagrożenie.

  W niektórych regionach liczba zakażeń znowu rośnie.

  Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, we wtorek 12 lipca potwierdzonych zostało 2035 przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. To największa liczba od początku kwietnia. Tydzień temu, 5 lipca, poinformowano o 1075 zakażeniach COVID-19.

  Pandemia to dla większości z nas bardzo trudny okres. Skutki wprowadzonych na całym świecie obostrzeń odczuliśmy wszyscy, jednak w szczególny sposób dotknęły one przedsiębiorców. Musieli oni nie tylko mierzyć się ze strachem o zdrowie swoje i swoich bliskich, ale także znaleźć sposób, który pozwoli ich firmom przetrwać nierzadko poważny kryzys.

  Wirus SARS COV-2 odcisnął swoje piętno nie tylko na tak oczywistych aspektach naszego życia, jak zdrowie, czy kontakty międzyludzkie, ale także na każdym elemencie naszej codzienności. Od wybuchu pandemii zmieniło się tak wiele. Często z trudem przypominamy sobie, jak funkcjonowaliśmy jeszcze dwa lata temu. 

  Pandemia COVID-19 zupełnie zmieniła świat, w którym żyjemy. Dwuletnia obecność wirusa i licznych, zmiennych obostrzeń, które mają przed nim chronić, znacznie wpłynęły na wielu ludzi, ich zachowania, sposób i możliwości wykonywania pracy. Kryzys dotkliwie odczuły również liczne przedsiębiorstwa, zwłaszcza te mniejsze, wymagające bezpośredniego kontaktu z klientami. Właściciele firm zaczęli szukać rozwiązań, które pomogą przetrwać trudniejszy czas. Jak zmieniły się małe przedsiębiorstwa?

  Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 zaczęły mnożyć się różnego rodzaju "teorie" wyjaśniające pojawienie się groźnego wirusa. Niektóre z nich sugerowały, że choroby nie ma i padliśmy ofiarami globalnego spisku. Czy wiara w takie teorie może być niebezpieczna? Okazuje się, że tak. Dowiedli tego badacze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Maseczki ochronne towarzyszą nam od wybuchu pandemii COVID-19. Okazuje się, że mimo zniesienia większości obostrzeń, wciąż warto mieć je w zanadrzu.

  Co zmienia zniesienie "zasady 3G"?

  Sprawdź, na czym polega ten nowy trend.

  Sprawdź, co w praktyce oznacza przejście w stan zagrożenia epidemicznego.

  W Szanghaju trwa twardy lockdown. Chińskie miasto cały czas mierzy się z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. O sytuacji epidemicznej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze studentką Weroniką Truszczyńską, która mieszka w Szanghaju oraz z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. Czy Polskę czeka podobny scenariusz?

  Pracy zdalnej w okresie pandemii doświadczyły miliony Polaków. Obecnie koronawirus wydaje się być opanowany, zatem szefowie podejmują decyzję o tym, by pracę wykonywać stacjonarnie.

  Mimo że rząd zapowiada całkowite zniesienie restrykcji wprowadzonych wraz z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2, to w ocenie specjalistów pandemia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

  Powstał projekt rozporządzenia, które ma przedłużać obowiązek noszenia maseczek w niektórych miejscach publicznych. Akt prawny trafił do premiera Mateusza Morawieckiego. Do kiedy ma obowiązywać?

  Rząd podjął decyzję w sprawie zniesienia stanu epidemii w Polsce. Informacje na ten temat przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Udział krajowych leków w polskim rynku od lat spada. Wypiera je tańsza azjatycka konkurencja. Co nas czeka? Jak zadbać o to, aby nie zabrakło substancji czynnych? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Barbarą Misiewicz-Jagielak, wiceprezes zarządu w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

  Ostatnie dwa lata były w Polsce rekordowe pod względem zgonów. Teraz ten niechlubny trend zaczyna się zmieniać. Statystyki pokazują, że w kwietniu ten wskaźnik wrócił do poziomu sprzed pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2. W ocenie specjalistów ta poprawa wynika nie tylko z faktu, że udało się wyciszyć pandemię.