Jak ponownie wykorzystać maseczki ochronne?
Nakaz zasłaniania ust i nosa podczas pandemii obowiązywał z drobnymi wyjątkami czasowymi i okolicznościowymi od marca 2020 roku do końca czerwca 2023 roku. Z początku był on bardzo restrykcyjny i dotyczył niemalże każdego przypadku pojawienia się w miejscu publicznym, później stosowano go wyłącznie w placówkach medycznych.
1 lipca 2023 roku ogłoszono zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego, co jednoznaczne jest z tym, że pozostałe po pandemii maseczki ochronne w większości sytuacji stają się nieprzydatne. Istnieją jednak sposoby, by ponownie zyskały na swojej użyteczności. Wystarczy wykorzystać jeden z ich elementów do zupełnie innych, niezwiązanych z kwestiami zdrowotnymi czynności. Mowa o druciku, który do tej pory pozwalał dostosować materiał do kształtu nosa i twarzy.
Sztywny pręcik pomoże:
- uporać się z plątaniną kabli (spleć nim niesforne przewody, by ich rozwiązanie nie stanowiło później kłopotu),
- wyprostować rośliny (wspomniany drucik jest bardzo wytrzymały, dlatego w awaryjnych sytuacjach poradzi sobie z połączeniem różnych materiałów).
Gdzie wyrzucić maseczki ochronne?
Jeżeli jednak zadecydujemy, że pozbycie się maseczek ochronnych z naszej domowej przestrzeni jest najlepszym rozwiązaniem, warto pamiętać, by uczynić to zgodnie z zasadami, które pozwalają choć w minimalnym stopniu zadbać o środowisko. Maseczki wykonane są zazwyczaj z materiału syntetycznego, który rozkłada się przez setki lat. Segregacja tego rodzaju śmieci jest więc kluczowa dla ekologii.
Na stronie rządowej gov.pl można zapoznać się z apelem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Międzyrzeczu, który rekomenduje, by zarówno zużyte maseczki, jak i rękawiczki jednorazowego użytku wyrzucać wyłącznie do kosza na odpady zmieszane. Dla ułatwienia przypomniano, że jest nim pojemnik w kolorze czarnym.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzieci bawią się na nielegalnym składowisku odpadów. "Ja się boję, że mnie to zarazi rakiem"
- To koniec zbiórek plastikowych zakrętek? Unia Europejska podjęła decyzję
- Liczne zalety domowej segregacji odpadów. "Możemy odzyskać pieniądz"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative/Getty Images