Jak wykorzystać pozostałe po pandemii maseczki ochronne? Nie musisz wyrzucać ich do kosza

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
gazeta.pl
W poniedziałek żegnamy maseczki
W poniedziałek żegnamy maseczki Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Symbolem pandemii COVID-19 były niewątpliwie maseczki ochronne, które miały zapobiec przenoszeniu się drogą kropelkową szkodliwych dla organizmu człowieka drobnoustrojów. Dziś, gdy wirus stracił na sile, większość maseczek trafiła do pojemnika na odpady lub zalega w domowych szafkach. Ci z nas, którzy jeszcze je posiadają, mogą nadać im drugie życie. W jaki sposób?

Jak ponownie wykorzystać maseczki ochronne?

Nakaz zasłaniania ust i nosa podczas pandemii obowiązywał z drobnymi wyjątkami czasowymi i okolicznościowymi od marca 2020 roku do końca czerwca 2023 roku. Z początku był on bardzo restrykcyjny i dotyczył niemalże każdego przypadku pojawienia się w miejscu publicznym, później stosowano go wyłącznie w placówkach medycznych.

1 lipca 2023 roku ogłoszono zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego, co jednoznaczne jest z tym, że pozostałe po pandemii maseczki ochronne w większości sytuacji stają się nieprzydatne. Istnieją jednak sposoby, by ponownie zyskały na swojej użyteczności. Wystarczy wykorzystać jeden z ich elementów do zupełnie innych, niezwiązanych z kwestiami zdrowotnymi czynności. Mowa o druciku, który do tej pory pozwalał dostosować materiał do kształtu nosa i twarzy.

Sztywny pręcik pomoże:

  • uporać się z plątaniną kabli (spleć nim niesforne przewody, by ich rozwiązanie nie stanowiło później kłopotu),
  • wyprostować rośliny (wspomniany drucik jest bardzo wytrzymały, dlatego w awaryjnych sytuacjach poradzi sobie z połączeniem różnych materiałów).

Gdzie wyrzucić maseczki ochronne?

Jeżeli jednak zadecydujemy, że pozbycie się maseczek ochronnych z naszej domowej przestrzeni jest najlepszym rozwiązaniem, warto pamiętać, by uczynić to zgodnie z zasadami, które pozwalają choć w minimalnym stopniu zadbać o środowisko. Maseczki wykonane są zazwyczaj z materiału syntetycznego, który rozkłada się przez setki lat. Segregacja tego rodzaju śmieci jest więc kluczowa dla ekologii.

Na stronie rządowej gov.pl można zapoznać się z apelem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Międzyrzeczu, który rekomenduje, by zarówno zużyte maseczki, jak i rękawiczki jednorazowego użytku wyrzucać wyłącznie do kosza na odpady zmieszane. Dla ułatwienia przypomniano, że jest nim pojemnik w kolorze czarnym.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative/Getty Images

Pozostałe wiadomości