maseczki

  maseczki

  Anthony Faucci, amerykański ekspert w zakresie chorób zakaźnych, zdradził w ostatnim wywiadzie, że po ustaniu pandemii ludzie dalej będą nosić maseczki ochronne. Jego zdaniem mogą one przyczynić się do zahamowania rozprzestrzeniania innych chorób przenoszonych drogą kropelkową.

  Od dobrych kilku miesięcy wychodząc z domu musimy mieć maseczkę. Nakaz zasłaniania twarzy i ust obowiązuje zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w sklepie czy komunikacji miejskiej. Kiedy ten obowiązek zostanie zniesiony? Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia, Adam Niedzielski.

  Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zaleca, aby nosić dwie maseczki. W ocenie badaczy takie "podwójne zamaskowanie" ma jeszcze lepiej chronić przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Czy faktycznie w ten sposób zyskujemy lepszą ochronę? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. W Polsce pierwsze zabiegi mają być wykonywane na przełomie stycznia i lutego. Jak zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, potrwają one kilka miesięcy, dlatego zniesienia obostrzeń możemy się spodziewać w okolicach lata.

  Od soboty 28 listopada w życie weszła ważna zmiana dotycząca noszenia maseczek w zakładach pracy. Rozszerzony został nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach, gdzie przebywa więcej niż jedna osoba. Na czym dokładnie polega ta zmiana i jak się ma do spożywania posiłków w służbowej kuchni lub stołówce? Na te pytania odpowiedział nam radca prawny Przemysław Ligęzowski.

  Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa nieodłącznym gadżetem stała się osłona na usta i nos w postaci maseczki, przyłbicy czy chusty. Jedni decydują się na wyroby już gotowe, a ci bardziej kreatywni tworzą je sami. Do tych ostatnich zaliczają się panowie pracujący na złomowisku w Tłuszczu, których maski są naprawdę wyjątkowe. Mógł się o tym przekonać nasz reporter, Robert Stockinger.

  Noszenie maseczek w szkołach powinno być obowiązkowe - uważają eksperci Polskiej Akademii Nauk. Dlatego apelują o wprowadzenie takiego nakazu i zmianę organizacji lekcji. Według nich, może to ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że wydało nowe zalecenia dla szkół w strefie żółtej i czerwonej. Od 10 października zasady ze strefy żółtej zostały wprowadzone na terenie całej Polski.

  Kolejne dni przynoszą nowe rekordy zakażeń koronawirusem. W związku z nasilającą się epidemią minister zdrowia zapowiedział politykę "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania ograniczeń. Z obowiązku zakrywania ust i nosa mają być zwolnione osoby, które posiadają stosowne zaświadczenie lekarskie. Okazuje się jednak, że lekarze nie wystawiają takich dokumentów. Kto może nie nosić maseczki?

  Od soboty powiat tatrzański znajdzie się w czerwonej strefie, która obejmie również górskie szlaki. To oznacza, że podczas wędrówek po Tatrzańskim Parku Narodowym powinno się nosić maseczkę lub w inny sposób zakrywać nos i usta. Czy władze TPN-u planują zamknięcie szlaków?