maseczki

  maseczki

  W większości krajów obostrzenia związane z koronawirusem zostały już poluzowane lub zdjęte. We Włoszech zmiany dotyczą obowiązku noszenia maseczek. Do kiedy będą obowiązywać nowe zasady?

  Maseczki ochronne towarzyszą nam od wybuchu pandemii COVID-19. Okazuje się, że mimo zniesienia większości obostrzeń, wciąż warto mieć je w zanadrzu.

  Powstał projekt rozporządzenia, które ma przedłużać obowiązek noszenia maseczek w niektórych miejscach publicznych. Akt prawny trafił do premiera Mateusza Morawieckiego. Do kiedy ma obowiązywać?

  Minister zdrowia zarekomendował zniesienie niektórych obostrzeń od kwietnia.

  Zmiany w obostrzeniach

  Od 1 marca poluzowane zostaną dotychczasowe obostrzenia, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zmiany dotyczyć będą m.in. pracy zdalnej w urzędach. Informacje o nich przekazał premier Mateusz Morawiecki. Co z maseczkami?

  Ekspert wskazuje termin.

  Pandemia zmusiła nas do korzystania z maseczek. Co ciekawe, ich noszenie przekłada się nie tylko na lepszą ochronę przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, ale także naszą atrakcyjność. Z ustaleń brytyjskich badaczy wynika, że osoby w maseczkach ochronnych uchodzą za bardziej interesujące.

  Gdzie mogą pojawić się nowe obostrzenia?

  Media obiegła zabawna historia. Uczęszczający do pierwszej klasy Mason nie chciał zsunąć maseczki do szkolnego zdjęcia. Na prośby fotografa odpowiadał, że zawsze słucha swojej mamy, a ta zabroniła mu ją ściągać.

  Lato to wymarzona pora roku dla wszystkich smakoszy owoców. W tym czasie na bazarkach i w sklepach znaleźć możemy pyszne truskawki, wiśnie, maliny czy jagody. Wiedzieliście, że oprócz zastosowania w kuchni, wykorzystuje się je także w kosmetyce? Przedstawiamy przepisy na najlepsze maseczki z owoców.

  Stosowanie płynu do dezynfekcji rąk ma ochronić nas przed ewentualnym zakażeniem, a także zatrzymać dalszą transmisję wirusa. Okazuje się, że środki do odkażania mogą też szkodzić. Polscy badacze dowiedli, że obecne w nich nanosrebro może przenikać do organizmu. Co to oznacza w praktyce?

  W większości krajów Europy nakaz noszenia maseczek dotyczy najczęściej pomieszczeń zamkniętych. Wciąż jednak są państwa, w których trzeba mieć zasłonięte usta i nos także na świeżym powietrzu. Za lekceważenie zasad grożą grzywny sięgające nawet 1900 złotych.

  Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do wątpliwości dotyczących obowiązku zakrywania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach. Czy wiadomo, do kiedy będzie trzeba nosić maseczki?

  Od ponad roku niemal codziennie towarzyszą nam maseczki ochronne. Korzystamy też z jednorazowych rękawiczek. Kiedy już się zużyją - część z nas - zamiast to kosza, rzuca je byle gdzie. Takie pandemiczne śmieci zbiera Piotr Krzymowski i robi z nich dzieła sztuki.

  Zgodnie z rozporządzeniem rządu, 15 maja zostaje zniesiony obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczką. Zmiany dotyczą przede wszystkim przebywania na świeżym powietrzu, ale nie zawsze. W jakich miejscach i sytuacjach nadal musimy je mieć?

  Anthony Faucci, amerykański ekspert w zakresie chorób zakaźnych, zdradził w ostatnim wywiadzie, że po ustaniu pandemii ludzie dalej będą nosić maseczki ochronne. Jego zdaniem mogą one przyczynić się do zahamowania rozprzestrzeniania innych chorób przenoszonych drogą kropelkową.

  Do Dziennika Ustaw trafiło nowe rozporządzenie w sprawie maseczek ochronnych. To oznacza, że wiadomo już, kiedy nakaz zasłaniania ust i nosa nawet na świeżym powietrzu zostanie zniesiony.

  W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykonano 33 801 testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 17 019 testów antygenowych. Wykryto 3451 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 22 chorych zmarło.

  Maseczki na zewnątrz nie są potrzebne, a zdecydowanie bardziej trzeba się skupić na miejscach, w których wirus znajduje się w większym stężeniu i dobrze się rozprzestrzenia - powiedział PAP prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak.

  Od dobrych kilku miesięcy wychodząc z domu musimy mieć maseczkę. Nakaz zasłaniania twarzy i ust obowiązuje zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w sklepie czy komunikacji miejskiej. Kiedy ten obowiązek zostanie zniesiony? Głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia, Adam Niedzielski.

  Maseczki antywirusowe - z założenia - mają chronić nas przed zakażeniem koronawirusem. Mimo że na rynku ich wybór jest ogromny, to skuteczność każdej z nich nie jest jednakowa. Które maseczki zapewnią nam najlepszą ochronę przed SARS-CoV-2?

  Anna Lewandowska poruszyła w mediach społecznościowych istotny problem, który narodził się podczas pandemii. W dobie koronawirusa wzrosło bowiem zanieczyszczenie środowiska jednorazowymi maseczkami. Cierpią nie tylko zwierzęta, ale cały ekosystem.

  W związku z pandemią koronawirusa obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Jeden z naszych widzów zastanawia się, czy to rozporządzenie dotyczy również pracowników sklepów, którzy od klientów są odizolowani szybą z pleksi. Odpowiedzi na to pytanie udzieliła adwokat Eliza Kuna.

  Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego został wprowadzony nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Możemy więc nosić zarówno chirurgiczne, materiałowe, jak i te z zaworkami. O tych ostatnich porozmawialiśmy z ekspertem prof. Tomaszem Ciachem, nanotechnologiem, biologiem i chemikiem.

  Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonymi przez rząd, do zasłaniania nosa i ust musimy używać jedynie maseczek. Ale tych na rynku jest bardzo dużo. Która zapewni nam najlepszą ochronę? Których można używać wielokrotnie i jak prawidłowo je zdezynfekować? Czym się różnią maseczki FFP1, FFP2 i FFP3? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Magdą Dudzin, specjalistką BHP.

  Możliwe, że niedługo nie będzie można zastąpić maseczek przyłbicą czy szalikiem. Rząd wprowadzi stosowne regulacje, bo nie wszystkie sposoby zasłaniania nosa i ust skutecznie chronią przed zakażeniem koronawirusem. O tym, które maseczki robią to najlepiej, mówiła w naszym programie Magdalena Sułek-Domańska z Koalicji BHP.

  Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) zaleca, aby nosić dwie maseczki. W ocenie badaczy takie "podwójne zamaskowanie" ma jeszcze lepiej chronić przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Czy faktycznie w ten sposób zyskujemy lepszą ochronę? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

  Przed pandemią stewardessa Natalia Bogusz pracowała po 80-100 godzin miesięcznie. Obecnie ma 1-2 dwa loty na 30 dni. Nie załamała się. By przeżyć, postanowiła szyć maseczki dla fanów lotnictwa. Zaczęła od czterech, a dziś noszą je ludzie w Australii, Kanadzie i Nowej Zelandii.

  W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. W Polsce pierwsze zabiegi mają być wykonywane na przełomie stycznia i lutego. Jak zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, potrwają one kilka miesięcy, dlatego zniesienia obostrzeń możemy się spodziewać w okolicach lata.