Pandemia zmusiła nas do korzystania z maseczek. Co ciekawe, ich noszenie przekłada się nie tylko na lepszą ochronę przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, ale także naszą atrakcyjność. Z ustaleń brytyjskich badaczy wynika, że osoby w maseczkach ochronnych uchodzą za bardziej interesujące.
Jak postrzegamy osoby w maseczkach?
Badania, które dr Michael Lewis ze szkoły psychologii uniwersytetu w Cardiff przeprowadził kilka lata temu wykazały, że maseczki ochronne kojarzymy z chorobą, a osoba, która je nosi wydaje się mało atrakcyjna. Naukowiec postanowił sprawdzić, czy i jak pandemia zmieniła nasze podejście do tej tematyki. - Nasze badanie sugeruje, że twarze są uważane za najbardziej atrakcyjne, gdy są zakryte medycznymi maskami. Może to być spowodowane tym, że jesteśmy przyzwyczajeni do pracowników służby zdrowia noszących niebieskie maski, a teraz kojarzymy je z osobami wykonującymi zawody opiekuńcze lub medyczne - wyjaśniał naukowiec.
Koronawirus - najważniejsze informacje
Koronawirus - najważniejsze informacje
Pierwszy etap badań został przeprowadzony w lutym minionego roku. Zaproszone do udziału w eksperymencie czterdzieści trzy kobiety zostały poproszone o ocenę w skali od jednego do dziesięciu atrakcyjności męskich twarzy. Paniom przedstawiono mężczyzn w kilku wariantach: bez maseczki, noszących maseczkę z gładkiego materiału, noszących niebieską maseczkę medyczną i zakrywających dolny obszar twarzy czarną książką.
Maska dodaje atrakcyjności?
Okazało się, że uczestniczki badania uznały mężczyzn w maseczce za bardziej atrakcyjnych od tych, którzy nie mieli zakrytej twarzy lub była ona częściowo zasłonięta książką. - Pandemia zmieniła naszą psychologię w postrzeganiu osób noszących maski. Kiedy widzimy kogoś noszącego maskę, nie myślimy już "ta osoba jest chora, muszę trzymać się z daleka" - stwierdził Lewis. Analogiczne badania przeprowadzono wśród mężczyzn. Jak poinformował naukowiec, ich wyniki były takie same.
Co sprawia, że osoby w maseczkach są bardziej atrakcyjne? Być może jest to spowodowane tym, że podkreślają oczy i to na nich skupia się cała nasza uwaga.
Zobacz także:
- Ratownik medyczny wątpił w szczepionki przeciwko COVID-19. Dziś żałuje swoich słów
- Weryfikacja szczepień w pracy. Jest decyzja sejmowej Komisji Zdrowia
- Przyjemny skutek uboczny szczepionki przeciwko COVID-19. Wpływa na zmiany skórne
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: polsatnews.pl
Źródło zdjęcia głównego: Arina Krasnikova/Getty Images