Przyjemny skutek uboczny szczepionki przeciwko COVID-19. Wpływa na zmiany skórne

Kurzajki
Szczepionka przeciwko COVID-19 zwalcza kurzajki
Źródło: zoranm/Getty Images

Szczepionka przeciwko COVID-19 zwalcza uciążliwe zmiany skórne. Kurzajki, znamiona i pieprzyki powinny zniknąć po przyjęciu preparatu. To przyjemny efekt uboczny wakcynacji.

Szczepionka przeciwko COVID-19 usuwa kurzajki

W sieciach społecznościowych w Australii osoby, które otrzymały szczepienia przeciw COVID-19 preparatami mRNA, zaczęły informować o zanikających na skórze kurzajkach lub innych pozytywnych zmianach skórnych - podaje australijski serwis news.com.au.

Koronawirus - najważniejsze informacje

Koronawirus - najważniejsze informacje

Źródło: Dzień Dobry TVN
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?

Po szczepieniu mają zanikać m.in. pieprzyki, znamiona, wykwity łuszczycowe czy plamy związane z egzemą. Choć związek między szczepionkami na koronawirusa a brodawkami wirusowymi nie został jeszcze dokładanie przeanalizowany, to na podstawie badania opublikowanego w październiku 2021 roku w czasopiśmie naukowym Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) wywnioskowano, że stosowanie preparatów przeciw COVID-19 może mieć związek ze zmianami na skórze.

Szczepionka przeciwko COVID podobna do szczepionki przeciwko HPV?

Jako potencjalne wytłumaczenie tego zjawiska (pozytywnego wpływu szczepionki przeciwko COVID-19 na wyeliminowanie problemów skórnych - przyp. red.) wymienia się m.in. wzmocnioną po szczepieniach odpowiedź układu immunologicznego, co przekłada się na zwalczanie kurzajek. Podobnie organizm może reagować po szczepieniu przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV).

Jak wskazano w badaniu opublikowanym przez EADV, pomimo zgłaszanych przypadków nagłego zanikania brodawek wirusowych na skórze po szczepieniu preparatami mRNA, naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań i obserwacji, by jednoznacznie potwierdzić tę zależność.

Zobacz także:

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie