Oczekiwana długość życia? Polska ma jeden z najgorszych wyników na świecie

Starsza kobieta siedzi w kuchni przy stole
Badania oczekiwanej długości życia
Źródło: Thanasis Zovoilis/Getty Images
Niemieccy Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące oczekiwanej długości życia w poszczególnych krajach. Pod uwagę wzięli m.in. wpływ pandemii. Polska ma jeden z najgorszych wyników na świecie.

Badania oczekiwanej długości życia

Badacze z Instytutu Badań Demograficznych Maxa Plancka w Rostocku wzięli pod uwagę oczekiwaną długość życia w 2019, 2020 i w 2021 roku. Nie są to przypadkowe lata – stawiając akurat na trzy ostatnie w historii ludzkości, naukowcy chcieli przyjrzeć się wpływowi pandemii koronawirusa. Statystyki, które są częścią większego opracowania, upublicznił Jonas Schöley z Instytutu w Rostocku. Całość badania z pełnymi wynikami ma zostać wkrótce opublikowana.

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

Oczekiwana długość życia statystycznego Polaka

Jednak już dotychczas zebrane dane pokazują, że oczekiwana długość życia statystycznego Polaka na koniec 2021 roku w porównaniu do 2019 roku skróciła się o 24 miesiące. Gorszy wynik w tej kwestii wystąpił tylko w Bułgarii, Słowacji, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych.

Co ciekawe, nie jest to powszechna tendencja. W połowie badanych krajów w 2021 roku odnotowano poprawę – ich mieszkańcy podnieśli oczekiwaną długość życia w porównaniu do roku 2020. Od 2019 roku oczekiwana długość życia wzrosła w 7 z 29 przebadanych państw: w Belgii, Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii. Te dane pokazują nie tylko same oczekiwania, ale też aktualną sytuację zdrowotną w społeczeństwie, czyli - czy życie statystycznego obywatela danego kraju wydłuża się, czy też skraca.

Zdaniem polskich lekarzy, cytowanych między innymi przez Wirtualną Polskę, na tak zły wynik Polski składa się nie tylko wysoka śmiertelność wywołana pandemią COVID-19. Zwracają uwagę również na wiele "ukrytych" ofiar koronawirusa - czyli osoby, które z powodu braku dostępu do służby zdrowia ukierunkowanej na leczenie COVID-19 nie doczekały się odpowiedniej pomocy.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!