Newsy

Na czym Polacy będą oszczędzać w 2022 roku?

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RFM FM/PAP
Pieniądze

Nadchodzący rok nie będzie należał do najłatwiejszych. Jak pisze dziennik "Rzeczpospolita" większość z nas będzie musiała zacisnąć pasa. Z jakich przyjemności będziemy rezygnować w 2022 roku?

Co nas czeka w 2022 roku?

"Rzeczpospolita" dotarła do wyników badania "2022: na czym będziemy oszczędzać" przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia przy współpracy z fintechem Mokka. Mimo kolejnego roku pandemii, wysokiej inflacji i drożyzny aż 34 proc. ankietowanych ocenia swoją sytuację finansową bardzo dobrze, a 40 proc. neutralnie. Źle lub bardzo źle ocenia ją 24 proc. badanych, a 2 proc. nie ma zdania w tej kwestii - czytamy w dzienniku.

Mimo gwałtownie rosnących cen, rachunków za prąd i gaz aż 60 proc. z nas oczekuje w przyszłym roku utrzymania statusu finansowego lub wręcz jego poprawy, przy czym tej drugiej odpowiedzi udzieliło 25 proc. badanych. Gorszego dla siebie roku spodziewa się jednak 31 proc. z nas, a dla 9 proc. 2022 r. to niewiadoma - pisze "Rzeczpospolita".

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Na czym Polacy będą oszczędzać w 2022 roku?

Jak podaje gazeta, respondenci biorący udział w badaniu wskazali, że gdy będą zmuszeni do ograniczenia wydatków to cięcia w największym stopniu obejmą kulturę i rozrywkę. Aż 30 proc., ankietowanych zamierza ograniczyć wyjścia do restauracji, 28 proc. do kina czy teatru. Mniej będziemy też wydawać na zakup mebli (29 proc. wskazań), odzieży, elektroniki i artykułów sportowych (po 25 proc.) oraz obuwia (22 proc.). Co czwarty z nas ograniczy wydatki na podróże, a 16 proc. zrezygnuje z części zakupów kosmetyków - podaje dziennik.

Badanie pokazuje, że już i tak bardzo ograniczamy wyjścia do restauracji i placówek kulturalnych. Aż 44 proc. respondentów zadeklarowało, że w ogóle nie chodzi do restauracji. Co drugi (49 proc.) w ogóle nie chodzi do placówek kulturalnych (kina, koncerty, wystawy). Autorzy badania oceniają, że wpływ na to może mieć sytuacja pandemiczna. Co drugi z nas (49 proc.) wydaje na ubrania miesięcznie między 51 a 200 zł, 16 proc. między 201 a 400 zł, a jedynie co dziesiąty 400 zł lub więcej. Co czwarty nie wydaje na ubrania miesięcznie więcej niż 50 zł - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RFM FM/PAP

Źródło zdjęcia głównego: FOTOFORCE/Getty Images

Pozostałe wiadomości