oszczędzanie

  oszczędzanie

  10 stycznia to Dzień Obniżania Kosztów Energii. Ile prądu pobierają poszczególne sprzęty w domu i ile pieniędzy znika nam przez to z portfela? Jak efektownie oszczędzać energię i na co zwracać uwagę? Na te i inne pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała ekspertka edukacji finansowej Dominika Nawrocka.

  Nadchodzący rok nie będzie należał do najłatwiejszych. Jak pisze dziennik "Rzeczpospolita" większość z nas będzie musiała zacisnąć pasa. Z z jakich przyjemności będziemy rezygnować w 2022 roku.

  Ceny towarów, usług i mediów rosną najszybciej od 20 lat, więc coraz więcej osób poszukuje sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. W Japonii od dawna praktykowana jest metoda oszczędzania zwana kakebo. Na czym polega?

  Badania Eurostatu pokazują, że ceny w Polsce rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej. W związku z tym wiadomo, że w okresie wysokiej inflacji, gotówka bądź depozyty bankowe nie są najlepszym rozwiązaniem na lokowanie oszczędności. Gdzie zatem szukać rozsądnej alternatywy, by nie stracić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Iwuć, ekonomista i autor książki "Finansowa Forteca".

  Domowy budżet to rachunek wszystkich przychodów i wydatków gospodarstwa domowego. Zarządzać finansami możemy w oparciu o własne tabele z wydatkami, jak i przy pomocy specjalnych programów do finansów domowych. O czym należy pamiętać, dbając o domowe finanse?

  Według niektórych oszczędzanie energii elektrycznej jest niepotrzebne, być może dlatego, że nie zdają sobie oni sprawy z konsekwencji, jakie niesie długotrwałe nadużywanie prądu dla środowiska. Sprawdź, dlaczego oszczędzanie energii jest ważne i jak robić to skutecznie, bez większych wyrzeczeń i zmian w codziennym życiu.

  Inflacja nie odpuszcza. Według najnowszych badań, Polacy odczuwają wzrost cen. Mamy też większe problemy z codziennymi wydatkami i ze spłatą zobowiązań finansowych niż przed pandemią. Inflacja, skutki lockdownu oraz koronawirus powodują, że musimy oszczędzać, co przekłada się na krajową gospodarkę.

  Kupujemy bardzo wiele rzeczy. Są wśród nich i takie, które okazują się być nieprzydatne. Dlaczego wpadliśmy w pułapkę niekontrolowanego konsumpcjonizmu? Jak się z niej uwolnić? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z blogerką finansową Katarzyną Iwanoską i psychologiem biznesu Andrzejem Tucholskim.

  Wydawałoby się, że były reprezentant Anglii w piłce nożnej David Beckham wiedzie wystawne życie. Tymczasem w jednym z ostatnich wywiadów przyznał, że razem z żoną Victorią oszczędzają każdy grosz. Czy te słowa potwierdzają się, kiedy patrzy się na profile pary w mediach społecznościowych?

  Według badań przeprowadzonych przez jeden z banków, Polacy uważają, że odłożone na koncie trzy wypłaty nie są wystarczającym zabezpieczeniem na tzw. czarną godzinę. Jakie zatem oszczędności sprawią, że będziemy spać spokojnie? Czy Polacy potrafią oszczędzać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 BiS Mateusza Walczaka.

  Wielu z nas robi zakupy świąteczne w ostatniej chwili. Sprzedawcy to wykorzystują i podnoszą ceny. Jak nie wydać fortuny na zakupy last minute? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN ekonomistkę Katarzynę Iwanoską.

  Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Z tej okazji do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy rzeczniczkę Nationale-Nederlanden Martę Pokutycką-Mądralę, aby zapytać, jak oszczędzają Polacy. Czy pojawienie się dziecka jest momentem, kiedy zaczynamy zbierać pieniądze?

  Inflacja w Polsce wzrosła do 2%. W wyniku tego lokaty bankowe przestały być opłacalne. Tylko w kwietniu 2017 r. Polacy wypłacili z nich ok. 4 mld zł. O alternatywnych sposobach oszczędzania opowiedział nam, w Dzień Dobry TVN, ekonomista i ekspert od finansów Marcin Iwuć.

  Pewien fiński milioner stwierdził ostatnio, że odmawiając sobie awokado i kawy na mieście można zaoszczędzić na dom. No to ilu kaw należy nie wypić, a awokado nie zjeść, aby zbudować wypasioną chatę? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer po raz kolejny wkracza do akcji, przepytuje ekonomistów, milionerów i zwykłych (ale tylko tych z kawą w ręku) Polaków. A ty potrafisz żyć bez kromki chleba z rozmazanym awokado?

  W styczniu ceny wzrosły o prawie 2 proc. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarkę TVN24 BIS Katarzynę Karpiel-Świderek, aby wytłumaczyła, czym jest inflacja i jaki ma wpływ na nasze oszczędności. Dowiedzieliśmy się również, w co lokować pieniądze, kiedy panuje inflacja.

  Czy rodzice powinni dawać dzieciom kieszonkowe, by uczyły się one oszczędzania i zarządzania własnymi finansami już od najmłodszych lat? Ponad 60% naszych widzów uważa, że tak. A jakie jest zdanie naszych gości? Zobaczcie na ten temat sądzą: Paweł Nastula, Krystyna Czubówna i Jacek Kopczyński.

  Większość z nas zużywa aż 150 litrów wody dziennie. Jak podczas domowych obowiązków oszczędzać wodę? Jest na to kilka prostych rozwiązań. Swoimi sposobami podzieliła się z nami Katarzyna Dulko-Gaszyna, ekspert IKEA.

  Jonathan Davey to bardzo pomysłowy student londyńskiego uniwersytetu Goldsmiths! Obliczył sobie, że bardziej opłacalne będzie dla niego mieszkanie w Gdańsku i latanie na zajęcia, niż mieszkanie na stałe w Londynie. Z młodym geniuszem ekonomii spotkali się nasi reporterzy: Anna Senkara w Londynie i Filip Chajzer w Gdańsku. Ile Jonathan potrafi zaoszczędzić na swoim "gdańskim patencie" i... gdzie jest lepsze piwo? W studiu, gośćmi Magdy i Marcina byli David Huerta Beltran, student z Meksyku, Sonam Wangchuk, student z Bhutanu, i Michael Klepacz, student z USA. Dlaczego zdecydowali się studiować w Polsce?

  Wykształcenie odpowiedniej postawy u dzieci związanej z zarządzaniem finansami jest niezwykle trudnym zadaniem. Kiedy należy rozpocząć edukację finansową naszych pociech? Jak nauczyć je czym jest zarabianie pieniędzy? Kiedy dawanie kieszonkowego ma sens? Co powinno być wyznacznikiem jego wysokości? Gośćmi Dzień Dobry TVN były Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy oraz Daria Widawska, aktorka i mama 7-letniego syna. Czy dajecie swoim dzieciom kieszonkowe?

  Około 50 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności, a co piąty z nas martwi się tym, ile ma pieniędzy - mówi ekonomista i autora bloga Marcin Iwuć. Ile pieniędzy powinniśmy miesięcznie odkładać? Jak szukać oszczędności, gdy niewiele się zarabia? Gdzie "wyciekają" nasze pieniądze? O tym w Dzień Dobry TVN nasz ekspert ekonomista Marcin Iwuć.

  Wiosenne porządki należy robić nie tylko w garderobie. Warto też uporządkować swoje finanse. Jak to zrobić? Od czego zacząć oszczędzanie? Czy musi ono być bolesne? Czy oszczędzanie równa się obcinaniu wydatków? I dlaczego bardziej opłaca się płacić kartą? Z Dorotą Wellman i Marcinem Mellerem w studiu Dzień Dobry TVN porozmawiał Mr Złotówa, który prowadzi bloga o finansach osobistych.