Koszty energii wzrastają. Niezależnie od wysokości dochodów, każdy z nas może wprowadzić w życie zasady, które pomogą nam zaoszczędzić. Jak zatem można zmniejszyć rachunki za prąd nawet o połowę? Wystarczy tylko kilka zmian wprowadzić w życie.
Nie rób prania w tych godzinach
Nie każdy wie, że uruchamiając pralkę lub zmywarkę w określonych godzinach można zmniejszyć rachunki za prąd nawet o połowę. Jak się okazuje, wszystko to zależy od polityki dostawców energii, którzy w godzinach pozaszczytowych oferują dużo tańszy prąd niż w trakcie dnia. Dodatkowo, w przypadku gospodarstw domowych, koszty użytkowania sprzętu AGD wynikają z trzech taryf, z pomiędzy których użytkownicy wybierają tę najbardziej dla nich odpowiednią. W taryfie G11 opłata wynosi maksymalnie 85 groszy za kWh i jest stała, więc uruchomienie dwugodzinnego programu prania będzie nas kosztować niecałe dwa złote. W tym przypadku pora dnia nie ma znaczenia.
Inaczej jednak sytuacja wygląda przy dwóch pozostałych taryfach. W taryfie G12 prąd kosztuje, w zależności od operatora, w granicach 34-48 groszy za kWh między godziną 22.00 a 6.00 oraz między 13.00 i 15.00. Natomiast w godzinach szczytu cena rośnie do około 60-80 groszy za kWh. Trzecią taryfę, G13 cechuje podobna zmienność cen. W tym wypadku tańszy prąd jest w godzinach 13.00-16.00, pomiędzy 21.00 a 7.00 i w weekendy.
Co ważne, zestawienie tych cen jest charakterystyczne dla okresu zimowego, między październikiem a marcem. W pozostałych miesiącach bardziej opłaca się używać sprzętu AGD dopiero po godzinie 22:00.
Jak zmniejszyć rachunki za prąd?
Polski Instytut Ekonomiczny w 2022 roku przeliczył, że przeciętne gospodarstwo domowe mogłoby zredukować zużycie prądu aż o 43 procent, gdyby używało energooszczędnego oświetlenia, a także RTV i AGD. Co ciekawe, analitycy przekazali, że w 2019 roku Polacy zużyli w swoich mieszkaniach i domach w sumie 29 terawatogodzin, z czego aż 3,5 TWh generowały czajniki elektryczne, niemal 3 TWh lodówki, a 2,5 TWh telewizory.
Największy udział w zużywaniu energii ma oświetlenie, aż 11 TWh. Dlatego wymiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne pozwoliłaby znacząco obniżyć zużycie energii elektrycznej o dodatkowe 12 proc. Co niepokojące, tradycyjne, energochłonne żarówki wciąż są wykorzystywane w przeszło połowie polskich domów. A zużycie prądu w obecnie stosowanych żarówkach LED jest 6-krotnie niższe niż w żarówkach tradycyjnych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Aby wyprawić wesele, muszą ograniczyć wydatki z budżetu domowego. Z czego powinni zrezygnować?
- Jak uniknąć podwyżek cen gazu?
- Podwyżki cen gazu. O ile wrosną rachunki?
Autor: Anna Gondecka
Źródło: finanse.wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages