Co zrobić, żeby zaoszczędzić na zużywanej energii cieplnej i elektrycznej? Jaka powinna być optymalna temperatura w pomieszczeniach w domu? Na te i inne pytania odpowiedziała za pośrednictwem chatu ekspertka, Anna Trudzik, dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O czym jeszcze mówiła specjalistka podczas wizyty w studiu Dzień Dobry TVN?
Jak zaoszczędzić na energii?
Chłodniejsza aura za oknem sprawia, że temperatura w domu rośnie. Co zrobić by w ekonomiczny i bardziej ekologiczny sposób ogrzać nasze cztery kąty? Jak się okazuje, najskuteczniejsze są najprostsze rozwiązania. Pamiętaj, by zawsze wyłączać światło, gdy opuszczasz pomieszczenie, odłączaj sprzęt od prądu, jeśli go nie używasz i włączaj tylko pełną pralkę oraz zmywarkę. - Gdy wychodzimy z domu, wyłączmy sprzęt z tzw. czuwania. To już jest oszczędność energii. Jak dłuższy czas nas nie ma, to możemy obniżyć temperaturę w domu, wówczas nie tracimy energii cieplnej. Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że optymalne dla zdrowego człowieka jest 18 stopni - tłumaczyła gościni programu. O czym jeszcze warto pamiętać? Podczas gotowania przygotowuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz i nie przechowuj ciepłych posiłków w lodówce. Pomieszczenia wietrz krótko i intensywnie oraz uszczelnij okna oraz drzwi.
Domowi "pożeracze" energii
Przed sezonem grzewczym powinniśmy zadbać o odpowietrzenie grzejników, udrożnienie instalacji oraz dokonanie odpowiednich napraw. Warto również pamiętać, by zagospodarować w pomieszczeniu przestrzeń tak, by ciepłe powietrze mogło swobodnie przepływać. Ekspertka zapytana o to, czy pranie może być suszone na grzejniku przyznała, że choć to popularna metoda - nie jest właściwa.
- Będzie dosyć dużo energii zużywane, by to pranie nam wyschło. Odsuńmy to pranie od grzejnika, niech ono samo naturalnie wyschnie - stwierdziła gościni.
Jeśli zdecydujemy się na wymienienie sprzętu, musimy pamiętać, że najlepiej wybrać taki, który zużywa jak najmniej energii elektrycznej, a więc - obniży też nasze rachunki. Producenci umieszczają skalę od A do G, która ujawnia efektywność energetyczną.
- To są standaryzowane przeliczenia - podsumowała Anna Trudzik.
Czat z ekspertem
Mam kamienne parapety nad grzejnikami, czy to wpływa negatywnie na ogrzewanie? Czuję, że się nagrzewają, a jak to parapety, obok są okna
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Samo już zastosowanie parapetów wpływa pozytywnie na skierowanie ciepłego powietrza w kierunku pomieszczenia. Parapety kamienne są dobrym rozwiązaniem. Należy tylko upewnić się, że parapet nie jest zbyt krótki. Uchylając okno należy zwrócić uwagę, aby grzejnik był skręcony.
Dzień dobry. Kilka miesięcy temu miałam sytuację, w której otrzymałam rachunek za prąd dwa razy wyższy, niż standardowo. O tyle byłam zdziwiona, że nie korzystałam z żadnych dodatkowych urządzeń, a przez połowę okresu rozliczeniowego nie było mnie w domu. Jak to możliwe? Czy zakład energetyczny mógł błędnie naliczyć zużycie prądu? Pozdrawiam
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Należy zwracać uwagę, czy wychodząc z domu nie pozostawiamy urządzeń włączonych, sprawdzać, czy mamy skręcone ogrzewanie pomieszczeń. Można skontaktować się z dostawcą energii i omówić rachunek.
Czy wietrzenie pomieszczeń ma znaczenie przy oszczędzaniu energii?
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Tak, wietrzenie pomieszczeń ma znaczenie przy oszczędzaniu energii. Należy wietrzyć 2-3 razy dziennie pomieszczenie otwierając szeroko okna, najlepiej w przeciwległych pomieszczeniach. Jeśli na dworze jest wilgotno należy unikać długotrwałego przewietrzania. Wówczas, wystarczy tylko rozszczelnić okna. Należy pamiętać, aby skręcić grzejnik w czasie przewietrzania pomieszczenia, lub gdy otwieramy okno na dłuższy czas.
Mam zabudowane grzejniki, wydaje mi się, że przez to moje rachunki są wyższe
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Zabudowanie grzejników sprawia, że ogrzewanie jest mniej efektywne. Zapewnienie swobodnego dostępu do grzejnika to podstawa. Tak jak już wspomniałam, dobrze jest stosować ekran zagrzejnikowy. Wówczas nawet 90 % ciepła odzyskasz, unikając przenikania ciepła przez ścianę, na zewnątrz budynku. Dobrym pomysłem jest również sterowanie wymianą ciepła, poprzez montaż półek nad grzejnikiem lub poszerzenie parapetów. Zabieg ten skieruje ogrzewane powietrze do środka pomieszczenia.
Czy przyklejanie do ściany koło kaloryfera folii aluminiowej pozwala na większa efektywność grzania?
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Umieszczenie folii aluminiowej przy kaloryferze, a przede wszystkim za kaloryferem pozwala na odbijanie ciepła od ściany w kierunku pomieszczenia.
Witam moje mieszkanie Ma ok. 40 m2 Posiadam ogrzewanie elektryczne'które zużywa Najwięcej energii Kilka lat temu miałam umowę na energię elektryczną dzienna i nocna. Chciałabym kontynuować ten tryb umowy.
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Proponuję zgłosić się do zakładu energetycznego, z którym obecnie podpisana jest umowa w celu skonsultowania, czy jest możliwość zmiany taryfy tak, aby można było rozliczać się za zużytą energię elektryczną w taryfie nocnej i dziennej. Przed podpisaniem nowej taryfy należy dokładnie zapoznać się z warunkami określonymi w danej taryfie.
Dzień dobry Przejęliśmy dom, w którym mieszkał tata, rachunki były tutaj za prąd bardzo wysokie ok. 700 zł /mc. Wymieniamy żarówki na ledowe, wyrzuciliśmy jedna z dwóch lodówek. Rachunek obecnie wychodzi 550 zł /mc. Co może mniej jeszcze innego wpływ na takie wysokie rachunki? Jakie starsze sprzęty domowe powinniśmy w pierwszej kolejności wymienić ? Dodam, że wymieniliśmy piec gazowy, który nie działa stale. Tylko wyłączał się często !
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Najczęściej najstarszym sprzętem w domu jest lodówka lub lodówko-zamrażarka i od niej należałoby zacząć wymianę sprzętu AGD. Następnym sprzętem, który możemy użytkować bardzo długo jest piekarnik i także należałoby zwrócić uwagę na jego stan. Należy również dokonać przeglądu sprzętu takiego jak pralka, telewizor czy czajnik elektryczny.
Co jest tańsze - zagotowanie 2l wody na gazie czy w czajniku elektrycznym?
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Wszystko zależy od mocy czajnika, którego używamy, jednak w większości przypadków gaz będzie tańszy.
Dzień dobry, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu z sieci , skoro do każdego mieszkania w bloku przypisane jest określone zużycie. W zeszłym roku grzewczym miałam zużycie 87 jednostek a powinnam mieć 198. Więc cała moja oszczędność poszła na nic i nie dostałam zwrotu za moją oszczędność. Pozdrawiam. Magda z Jeleniej Góry.
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Sprawa jest skomplikowana. Należy rozpocząć od interwencji w spółdzielni/we wspólnocie. W tym celu mieszkańcy powinni wykonać interwencję. Ważne jest, aby spółdzielnia lub wspólnota dążyła do indywidualnego rozliczania ciepła w każdym mieszkaniu.
Jak nastolatce pokazać ile przelewa wody w kąpieli? Ile wody i ciepłej wody systemowej? Czy są jakieś liczniki z przeliczeniem elektronicznym lub aplikacją, aby podać koszty?
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Najważniejsza jest edukacja dziecka i pokazanie ile kosztuje kąpiel w wannie, a ile 5-minutowy prysznic. Do tego można wykorzystać specjalne kalkulatory dostępne w internecie, wybór jest różnorodny.
Czy ładowarka zostawiona w w gniazdku oraz laptop chłonnlie dużo energii ?
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Wszystkie urządzenia pozostawione w "czuwaniu" zużywają energię elektryczną. W krótkim okresie czasowym zużycie energii jest niewielkie, jednak po dłuższym czasie ilość zużytej energii będzie widoczna.
Czy będzie taniej używając czajnika bezprzewodowego czy jednak płyta indukcyjna będzie oszczędniej sza? Pozdrawiam Iza
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jaką moc ma dane urządzenie. Może być czajnik, który ma bardzo dużą moc, a wówczas będzie zużywał bardzo dużo energii, porównywalnie do kuchni indukcyjnej. Pamiętamy, aby dostosować ilość też ilość wody do spożycia.
Jaka powinna być optymalna temperatura w mieszkaniu z noworodkiem? Czy należy przykręcać kaloryfery?
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugeruje, że dla dzieci optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 20 stopni. Odnosi się to do dziecka normalnie ubranego.
Mam pytanie czy ta folia aluminiowa za grzejnikiem to ma być taka normalna jaka jest w sklepach czy specjalna jeżeli tak to jaka to ma być i gdzie taką kupić ?? Małgorzata z Londynu
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Jeśli posiadamy folię aluminiową w domu to możemy ją wykorzystać jako ekran za grzejnikiem. Ekrany też możemy kupić w każdym markecie budowalnym.
Dzień,dobry mam takie pytanie jak mogę zaoszczędzić na kosztach energii gdy często używam pralki i zmywarki pozdrawiam.
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Uruchamiaj sprzęt, dopiero gdy jest pełny, kupując patrz na etykiety energetyczne, pierz w możliwie najniższej temperaturze, segreguj rzeczy mało i mocno zabrudzone, co pozwala odpowiednio dobierać cykle prań, wybieraj możliwie krótkie cykle prania (o ile stan zabrudzenia na to pozwala).
Chce oszczędzić na świetle. Co mogę zrobić?
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Jeśli chcemy zaoszczędzić na energii elektrycznej dotyczącej oświetlenia domowego, w pierwszej kolejności należy wykonać przegląd zastosowanego już oświetlenia (żarówek). Jeśli nie są one energooszczędne to należy wymienić oświetlenie. Innym sposobem na zaoszczędzenie energii jest gaszenie świata, gdy nie przebywamy w pomieszczeniu.
Jak oszczędnie używać płyty indukcyjnej?
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Płyta indukcyjna jest urządzeniem, które zużywa najwięcej energii, dlatego warto jest podczas gotowania używać pokrywek, dopasowywać wielkość garnka do wielkości miejsca grzania. Trzeba utrzymywać płytę w czystości, w tym również dno garnków od spodu.
Co sprawia najczęściej, że energia jest marnowania?
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Bardzo często, mimo że nie przebywamy w danym pomieszczeniu, mamy tam zapalone światło, włączonych wiele urządzeń np. telewizor. Gotując wodę w czajniku, wstawiamy cały czajnik, mimo że potrzebna nam jest jedynie szklanka wrzątku. Robimy pranie, nie wypełniając całego bębna. Często uchylamy okno, pomimo włączonego ogrzewania, nawet gdy wychodzimy z domu.
Witam. Jak uszczelnić okno najlepiej?
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Ważne jest odpowiednie wyregulowanie okien, zadbanie o ich stan techniczny. Jeśli chodzi o zbieranie się wilgoci na oknach, ważna jest wentylacja w pomieszczeniu. W tym celu należy sprawdzić, czy mamy czyste kratki wentylacyjne, czy wentylacja mechaniczna nie została wyłączona. W takim przypadku należy zadbać o przewietrzenie. Dodatkowo zasłanianie okien na noc, a odsłanianie w dzień, sprawi, że nie będzie nam uciekało ciepło.
Co zabiera najwięcej energii?
- Anna Trudzik, Dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Najwięcej energii zabierają nam urządzenia AGD takie jak kuchnia indukcyjna, pralka, pralko-suszarka czy czajnik elektryczny. Ważne jest zwracanie uwagi na klasę energetyczną AGD. Klasa A - najwyższa efektywność i taką powinny mieć urządzenia w naszym domu.
Źródło zdjęcia głównego: mat. DDTVN