oszczędzanie energii

  Przed właścicielami domów kolejny obowiązek. Nowe regulacje wprowadzają konieczność sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku - zarówno indywidualnego, jak i wielorodzinnego. Ma to kosztować 300 zł. Sprawdź szczegóły.

  10 stycznia to Dzień Obniżania Kosztów Energii. Ile prądu pobierają poszczególne sprzęty w domu i ile pieniędzy znika nam przez to z portfela? Jak efektownie oszczędzać energię i na co zwracać uwagę? Na te i inne pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedziała ekspertka edukacji finansowej Dominika Nawrocka.

  Ceny prądu stale rosną, dlatego warto zastanowić się, co można zrobić, by ograniczyć jego zużycie, a tym samym obniżyć rachunki i oszczędzić nieco pieniędzy w skali roku. Nasze domy przepełnione są urządzeniami elektrycznymi - które z nich pobierają najwięcej energii?

  Według niektórych oszczędzanie energii elektrycznej jest niepotrzebne, być może dlatego, że nie zdają sobie oni sprawy z konsekwencji, jakie niesie długotrwałe nadużywanie prądu dla środowiska. Sprawdź, dlaczego oszczędzanie energii jest ważne i jak robić to skutecznie, bez większych wyrzeczeń i zmian w codziennym życiu.

  Od 1 marca na sprzęcie RTV i AGD widnieją nowe oznaczenia określające energooszczędność danego urządzenia. Zmiany spowodowane są przepisami wprowadzony przez Unię Europejską. Co dokładnie się zmieni i na co trzeba będzie zwrócić uwagę kupując nowy sprzęt? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Tomaszem Chróstnym, prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  Okazuje się, że najwięcej energii w domu pobiera czajnik elektryczny. Dlaczego tak się dzieje? Czy listwa wyłączająca wszystkie sprzęty się opłaca? I co zrobić, by oszczędzić energię i pieniądze? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dr Dariusza Aksamita, fizyka i popularyzatora nauki.

  Rachunki za energię mogą czasami przyprawiać o ból głowy, dlatego warto poznać sposoby na zaoszczędzenie jej. O tym ekspert IKEA Katarzyna Dulko-Gaszyna.