Świadectwo charakterystyki energetycznej - czym jest i kogo dotyczy? Nowe przepisy już obowiązują

Nowy obowiązek dla właścicieli domów - świadectwo charakterystyki energetycznej. Kogo dotyczy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Oddaj moje 500+
Oddaj moje 500+
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Wyginam śmiało ciało w pracy
Wyginam śmiało ciało w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Workation - praca i wakacje
Workation - praca i wakacje
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Wkrótce wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej. W efekcie właściciele budynków będą mieli obowiązek posiadania tego dokumentu. Kto i kiedy powinien mieć takie świadectwo? Ile trzeba będzie zapłacić za taki dokument? Nowe przepisy weszły w życie 28 kwietnia. Sprawdź szczegóły.

Od 28 kwietnia 2023 r. sporządzanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe dla każdego budynku indywidualnego i wielorodzinnego.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - co to jest?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem sporządzanym w oparciu o ocenę energetyczną budynku. W tym celu oblicza się zapotrzebowanie domu lub mieszkania na energię niezbędną do ogrzewania oraz wentylacji, przygotowania ciepłej wody, oświetlenia i klimatyzacji. 

Od kwietnia 2023 r. funkcjonuje prawo, które nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek posiadania tego dokumentu w przypadku obrotu nieruchomościami oraz budowy nowych domów. Rok później nowy wymóg będzie rozszerzony. Podlegać mu będą już wszyscy właściciele mieszkań i domów w Polsce.  Osoby wynajmujące nieruchomość od innych również będą musiały posiadać kopię świadectwa energetycznego lub też dokument w wersji elektronicznej.

- Zmiana przepisów ma za zadanie wyeliminowanie gigantycznych patologii, czyli sytuacji, gdy w zasadzie bez kontroli budujemy budynki i gdy występuje obrót nieruchomości bez parametrów energetycznych - wyjaśnia Maciej Surówka prezes zarządu Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych dla TVN24.

Ile będzie kosztowało wystawienie świadectwa energetycznego?

Jak podaje portal tvn24.pl "trzeba się spodziewać, że świadectwo dla mieszkania to wydatek od 400 do 600 złotych, a dla domów ceny zaczynają się od 700 złotych i mogą sięgać nawet 1500 złotych".

- Przy normalnych zamówieniach bieżących standardowy termin na powstanie świadectwa to są dwa tygodnie. Natomiast jeśli ktoś ma wolne moce przerobowe przy dobrym dostępie do dokumentacji, to świadectwo mieszkania można zrobić w 2-3 dni. Według mnie dobrze zrobione świadectwo wymaga obecności certyfikatora, który przyjrzy się standardowi ocieplenia, stolarce okiennej, systemowi grzewczemu, systemowi ciepłej wody i tym podobne - tłumaczy ekspert Maciej Surówka.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - dla kogo jest obowiązkowe?

Nowelizacja ma na celu uszczelnienie systemu, w którym po postawieniu nowego budynku staramy się o pozwolenie na użytkowanie. W takiej sytuacji trzeba dostarczyć świadectwo charakterystyki energetycznej. Dotyczy to także osób wynajmujących i sprzedających.

- Wtedy [przy sprzedaży i wynajmie - przyp. red.] również należy przekazać kopię świadectwa energetycznego. Notariusz zapisuje numer świadectwa, a w przypadku jego braku poinformuje o grożącej nam karze grzywny i dokona stosowanego zapisu w akcie notarialnym - objaśnia prezes SCiAE.

Ostatecznie obowiązek dotyczyć będzie wszystkich właścicieli oraz zarządców budynków, a także właścicieli mieszkań spółdzielczych w Polsce. Mowa zwłaszcza o budynkach powstałych przed 2009 rokiem.

Co zawiera świadectwo energetyczne?

  • dane budynku lub jego części,
  • charakterystykę energetyczną budynku,
  • zalecenia określające zakres i rodzaj robót budowlano-instalacyjnych, które poprawią charakterystykę energetyczną budynku lub jego części,
  • oświadczenie osoby sporządzającej świadectwo, że dokument ten został wpisany do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków.

Jak zdobyć świadectwo charakterystyki energetycznej

W celu uzyskania świadectwa należy zwrócić się do zarządcy budynku. Ten w terminie do 14 dni musi udostępnić właściwą dokumentację, która umożliwie zrobienie świadectwa energetycznego.

- Świadectwo energetyczne mogą przygotować osoby uprawnione, które znajdują się w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynku - wyjaśnia ekspert Maciej Surówka dla TVN24.

W rejestrze znajdziemy między innymi wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw, osób uprawnionych do kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji oraz wykaz świadectw charakterystyki energetycznej. Jest ich w Polsce około 21 tysięcy.

- To są osoby, które mają różnego rodzaju uprawnienia budowlane: ukończyły studia podyplomowe albo odpowiedni zakres materiału przerobiły w trakcie studiów dziennych. Na początku było to dopuszczalne na podstawie egzaminu państwowego. Takich egzaminów się trochę odbyło i to jest trzecia grupa osób - tłumaczy prezes zarządu Stowarzyszenia Certyfikatorów i Audytorów Energetycznych, Maciej Surówka dla TVN24.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości