Wielkimi krokami zbliża się początek roku akademickiego. Niektórzy studenci zaczynają gorączkowo szukać lokum. Jak wygląda sytuacja na rynku? Z jakimi cenami muszą się liczyć wynajmujący? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Maciej Górka, ekspert rynku nieruchomości.
Rynek nieruchomości w Polsce
W wielu polskich miastach zaczyna brakować mieszkań na wynajem. Ekspert rynku nieruchomości wyjaśnił, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.
- Sytuacja jest fatalna. Mamy bardzo ograniczoną podaż mieszkań na wynajem, stancji, akademików. Tego jest bardzo mało, ponieważ mamy bardzo dużą grupę napływową w postaci osób z Ukrainy, a z drugiej strony - trudną sytuację ekonomiczną. Zdolność kredytowa praktycznie zniknęła. Ludzie jej nie mają, a gdzieś trzeba mieszkać. Poza tym mamy też mobilność zawodową, gdzie trzeba się przenosić z jednego miasta do drugiego, a za chwilę wchodzimy w stan, kiedy pojawią się studenci - mówił Maciej Górka, ekspert rynku nieruchomości w Dzień Dobry TVN.
Akademik, stancja, mieszkanie "na spółkę" - wady i zalety
Studentów czeka zatem nie lada wyzwanie. Opcji do rozważenia mają kilka:
Akademik publiczny
- Miejsc nie jest bardzo dużo, [...] ponieważ udostępniają je starsze roczniki. Trzeba dostać przydział. Komisja sprawdza nasze dokumenty, ile mamy pieniędzy, czy jesteśmy z biedniejszej rodziny, czy z bogatszej. Tej podaży jest bardzo mało. Nowe akademiki nie powstają. Jeśli chodzi o przyjazność akademicką dla studenta, tu przodują duże miasta: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław. Tam jest najwięcej uczelni, najwięcej akademików. Średnio akademik uczelni publicznej to ok. 500 złotych miesięcznie. Tylko że mieszkamy w pokoju z innymi studentami - tłumaczył Maciej Górka.
Stancja
- To po prostu jest pokój do wynajęcia u kogoś. Na rynku się pojawia, tylko często jest bardzo niski standard. [...] To powoduje, że cena jest niższa, ale tego jest bardzo mało. Studenci są teraz bardzo wymagający - zaznaczył rozmówca Dzień Dobry TVN.
Mieszkanie "na spółkę"
- Teraz najlepszym rozwiązaniem jest szukanie mieszkania jak największego, by wynająć go w kilka osób. Średni koszt dużego mieszkania cztero-, pięciopokojowego to jest ok. 6000 tysięcy złotych. Jeśli podzielimy to na kilka osób, to wychodzi nam ok. 1000-1200 złotych za wynajęcie pokoju już w miarę dobrym standardzie, i w miarę dobrej lokalizacji - podpowiedział ekspert.
Ceny lokum dla studentów 2022/2023:
- stancja: 500 zł/miesiąc,
- akademik publiczny: 450-500/miesiąc,
- pokój: 600-1600 zł/miesiąc,
- akademik prywatny: 1100-1200 zł/miesiąc,
- kawalerka - standard przeciętny: 1300-2000 zł/miesiąc,
- kawalerka - standard wysoki: 2000-4000 zł/miesiąc.
- Niestety te ceny są bardzo wysokie. Jeśli spojrzymy na perspektywę ok. ostatnich kilku lat, to ceny wzrosły o 50 proc. Nic nie wskazuje na to, by były niższe - podsumował Maciej Górka.
Jak znaleźć współlokatorów? Jakie ceny obowiązują w centrum? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rośnie liczba osób zmuszanych do pracy. W zeszłym roku problem niewolnictwa dotyczył 50 milionów ludzi
- Polacy oszczędzają na wakacjach kredytowych. Czy to faktycznie się opłaca?
- Nowa płaca minimalna. W 2023 roku czekają nas dwie podwyżki. Kiedy rząd je ogłosi?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News