Najnowsze

Polacy oszczędzają na wakacjach kredytowych. Czy to faktycznie się opłaca?

Najnowsze

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Ł. Kowalski, S. Repeła
OszczędzaMY NA WAKACJACH KREDYTOWYCH

Wrzesień w pełni, ale Polacy myślami wciąż na wakacjach. Nie chodzi jednak o urlop pod palmami, a o wakacje od kredytu hipotecznego. Już prawie co drugi uprawniony skorzystał z tej możliwości. Czy takie rozwiązanie jest dla nas opłacalne? O tym w Dzień Dobry TVN mówił Dawid Rapkiewicz z Biura Rzecznika Finansowego.

Wakacje kredytowe - w jakich miesiącach można wziąć?

W tym roku za sierpień i wrzesień przysługują nam dwa miesiące wolnego od kredytu. Spóźnialscy mogą skorzystać jeszcze z wakacji między październikiem a grudniem. Wtedy do wzięcia są dwa miesiące wolnego od kredytu. W przyszłym roku można skorzystać w sumie z czterech miesięcy wakacji kredytowych.

- Wakacje kredytowe to uprawnienie do zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego. Dwóch rat w 3 kwartale 2022 roku, dwóch kolejnych w czwartym kwartale 2022 roku oraz po jednej racie w każdym kwartale roku 2023 - wyjaśniał Dawid Rapkiewicz, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Wakacje kredytowe - komu przysługują?

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać wszyscy kredytobiorcy, którzy mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (kredytobiorca mieszka w mieszkaniu/domu, na który został on zaciągnięty) zaciągnięty w złotówkach. Dotyczą one tylko jednego kredytu mieszkaniowego niezależnie od tego, czy ma on zmienne czy stałe oprocentowanie. Sama ustawa nie narzuca kryteriów dochodowych, nie ma też wymagań odnośnie stopnia obciążenia ratą kredytu.

- Uprawnieni są do tego kredytobiorcy posiadający umowy kredytów w złotówkach. To muszą być umowy zawarte przed 1 lipcem 2022 roku. I to także muszą być umowy zawarte w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Ustawa nie przewiduje ograniczeń, jeśli chodzi o sposób wykorzystania tych pieniędzy - tłumaczył ekspert.

Wakacje kredytowe - czy się opłacają?

Wiele osób obawia się wakacji kredytowych lub uważa je za zbędne. Czy takie rozwiązanie ma sens?

- Jeżeli zdecydujemy się na wakacje kredytowe, to pamiętajmy, że mamy 8 miesięcy razy rata. W przypadku rodziny, która płaci teraz 2,5 tys. raty, to ma 20 tys. kapitału. Jeżeli 20 tys. alokujemy na 6 proc., to przez 25 lat kredytu, które nam zostały, ten kapitał pracuje i ostatecznie przyniesie nam ponad 85 tys. zł, z czego musimy zapłacić zaległe raty kredytu i podatek - wskazywała Dominika Nawrocka, ekspertka edukacji finansowej.

- Czy to się opłaca? W tej sytuacji liczby nie kłamią, bo jesteśmy 60 tys. do przodu - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Ł. Kowalski, S. Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości