kredyt

  kredyt

  Wraz z końcem czerwca przestał obowiązywać przepis, który w czasie trwania pandemii obniżał maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych. Dotyczyło to prowizji i innych opłat dla kredytów konsumpcyjnych. Jak wynika z wyliczeń Expandera, tego rodzaju koszty mogą od lipca wzrosnąć aż trzykrotnie.

  Kredyty zawarte we frankach budzą ogromne kontrowersje. Cześć kredytobiorców uważa, że została oszukana. Sprawie rzekomo nieuczciwych kredytów przyglądał się Sąd Najwyższy. We wtorek, 11 maja, instytucja miała ogłosić swoje stanowisko i wskazać sądom powszechnym kierunek, w jakim mają rozpatrywać pozwy frankowiczów. Niestety tak się stało. Co to oznacza dla kredytobiorców? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Beatą Strzyżowską, radcą prawnym.

  Statystyki pokazują, że prawie milion osób w Polsce zaciągnęło kredyt we frankach. Część kredytobiorców uważa, że została oszukana przez banki i domaga się zadośćuczynienia. Sąd Najwyższy ma niebawem przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie. Jakie szanse na wygraną mają frankowicze? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Robertem Moskwą, aktorem i posiadaczem kredytu w tej walucie oraz Kamilem Chwiedosikiem, ekspertem ds. bankowych.

  RRSO w teorii bankowości jest określany jako ustandaryzowany miernik kosztu zobowiązania kredytowego. Dla kredytobiorcy zastosowanie RRSO jest bardzo ważne przy ocenie różnych ofert kredytów w aspekcie kosztowym.

  Kredyty gotówkowego to najpopularniejsze zobowiązania zaciągane w instytucjach bankowych. Nie bez powodu tego typu oferty cieszą się tak dobrymi opiniami, gdyż dzięki szybciej pomocy ze strony banków możemy w łatwy sposób pozyskać dodatkowy zastrzyk gotówki. To bez wątpienia doskonałe rozwiązanie dla osób, którym brakuje środków na pilne wydatki, a goni je czas. Przed złożeniem wniosku warto jednak znaleźć sprawdzony ranking kredytów gotówkowych. Na co zwracać uwagę i jak szukać wiarygodnych stron z tego typu zestawieniami?

  Algorytmy, sztuczna inteligencja, inteligentne finanse – tak wygląda przyszłość kredytów. Prawdopodobnie już niebawem to nie człowiek będzie oceniał, czy nadajemy się na kredytobiorców. Wykorzystywane będą nowe technologie, o których w naszym programie opowiedział ekspert w tym temacie, dr Maciej Kawecki.

  Pandemia koronawirusa mocno namieszała w każdej sferze naszego życia, w tym również ekonomicznej. Oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych zmniejszają się i często też nakładane są większe marże za usługi oferowane przez banki. Czy przez to warto jeszcze trzymać tam pieniądze, czy może lepiej postawić na konkretne inwestycje?

  Na fali korzystnego orzecznictwa w sprawach frankowych, przy franku bijącym nowe rekordy kursowe, coraz więcej osób obciążonych kredytami w tej walucie zastanawia się nad pozwami wobec banków. Zachęcają ich do tego chociażby media i politycy. Większość frankowiczów staje jednak przed nie lada dylematem: jak w czasie kiedy raty kredytu są coraz większe, pokryć niebotyczne, jak się wielu osobom wydaje, koszty skomplikowanych procesów sądowych? Czy jednak, aby na pewno te procesy są tak skomplikowane, a co za tym idzie, muszą być tak drogie, jak można się dowiedzieć z ofert coraz to liczniejszych firm zajmujących się pomocą na tym polu?

  Wiele małżeństw bierze kredyt hipoteczny. Kto będzie go spłacał, kiedy para postanowi się rozwieść? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN Paweł Blajer.

  Dane zgromadzone w BIK na temat wszystkich wziętych przez Ciebie kredytów, tych spłaconych i aktualnie spłacanych, nazywane są historią kredytową. Po co Biuro Informacji kredytowej zbiera takie dane i jak długo je przechowuje? Dlaczego osoby, które nie mają historii kredytowej mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ronaldem Szczepankiewiczem, ekspertem kredytowym.

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że Polscy w wieku od 18 do 25 lat pożyczają coraz częściej i więcej. Średnia zaległość przekracza kwotę 3000 zł. Młodzi ludzie chętnie publikują zdjęcia w mediach społecznościowych z egzotycznych wakacji lub drogich restauracji. Tzw. szybkie kredyty są na porządku dziennym. W mentalności młodych pieniądze są po to, by je wydawać. Z czego to wynika? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy konsultantkę i psychologa biznesu Iwonę Golonko oraz dziennikarza Mateusza Hładkiego.

  Według badań BIG InfoMonitor dwóch na pięciu emerytów pomaga finansowo swoim bliskim. Część z nich sięga w tym celu po kredyt. Jaką średnio kwotą dzielą się co miesiąc z najbliższymi? Dlaczego to robią? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychologiem Andrzejem Tucholskim i dziennikarzem TVN24 Pawłem Blajerem.

  Według danych Biura Informacji Kredytowej 2,5 miliona Polaków zalega ze spłatą kredytów i bieżących rachunków. Wartość zadłużenia wynosi 62 miliardy złotych. Dlaczego Polacy lubią pożyczać? Czy kredyty przedświąteczne kosztują więcej? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Pawła Blajera.

  Rzecznik Finansowy ostrzega, że raty kredytów mogą wzrosnąć nawet o 50 proc. Po co wydano takie ostrzeżenie? Dlaczego akurat teraz? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dziennikarza TVN24 Pawła Blajera.

  Kredyt hipoteczny we franku szwajcarskim wzięło w Polsce kilkaset tysięcy osób. Po gwałtownym wzroście jego kursu, wiele osób znalazło się w pułapce kredytowej. Często koszt kredytu znacznie przewyższa wartość domu lub mieszkania. "Frankowicze" postanowili bronić się w sądach przed, ich zdaniem, nieuczciwymi praktykami, które towarzyszyły przyznawaniu kredytów. W studiu gościliśmy radcę prawną Barbarę Garlacz i adwokata dr. Jacka Czabańskiego, którzy zajmują się takimi sprawami. Ile kosztuje obsługa prawna takiego procesu?