Kredyty mieszkaniowe w Polsce są bardzo drogie. Wiele osób zastanawia się, jak może obniżyć koszt kredytu. Do popularnych sposobów należy nadpłacanie. Kiedy możemy to zrobić i jak zmieni się wówczas nasza sytuacja? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Przemysław Leus, doradca kredytowy.
Polskie kredyty najdroższe w Europie?
Kredyty mieszkaniowe w Polsce są najdroższe w Europie. Okazuje się, że ich oprocentowanie jest wyższe niż w strefie euro, ale także w stosunku do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W studiu Dzień Dobry TVN doradca kredytowy Przemysław Leus wytłumaczył widzom, jak radzić sobie z kredytem hipotecznym w czasach wysokich stóp procentowych.
- Na obniżenie rat jest szansa, pomimo że ten koszt kredytu jest przerażający dla wielu potencjalnych kredytobiorców. Jest możliwość obniżenia przede wszystkim kosztu kredytu, ale też miesięcznej raty - zaznaczył ekspert. Czy nadpłacanie zobowiązania to dobry pomysł?
- Najpierw musimy zweryfikować zapisy umowy, czy kredytodawca nie będzie pobierał dodatkowych opłat za nadpłatę. Jeżeli nie, to bank ma obowiązek udostępnić możliwość nadpłacania kredytu. Nawet 100 czy 200 złotych robi różnicę, [...] pozbywamy się kapitału, od którego bank w przyszłości nie będzie naliczał odsetek - dodał doradca kredytowy.
Mikronadpłaty czy refinansowanie?
Czy refinansowanie kredytu, czyli przeniesienie go do innego banku jest opłacalne? Taki zabieg ma zastosowanie głównie w sytuacji, w której poprzez refinansowanie obniżamy oprocentowanie posiadanego kredytu.
- Zazwyczaj dostaniemy lepsze warunki niż w posiadanym banku. Banki nie za bardzo chcą negocjować posiadane już kredyty hipoteczne, boją się efektu lawiny, że jeżeli obniżymy jednemu, to zaraz pojawią się następne osoby. Banki wolą stracić klienta poprzez ucieczkę do innego banku niż obniżyć oprocentowanie - powiedział Przemysław Leus.
Co zrobić, gdy nie radzimy sobie z kredytem? Poznaj więcej doradcy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Problemy ze wspólnym kredytem i podziałem majątku podczas rozwodu. Jak uniknąć sądowej batalii?
- "Mieszkanie było nasze wspólne, choć nie byliśmy razem". Kilka sposobów na kredyt hipoteczny po rozstaniu
- Czy mieszkania podrożeją od kredytu 0 procent? Zdecydowana odpowiedź ekspertki
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF