Polska - z rocznym opóźnieniem - wprowadza unijną dyrektywę dotyczącą umów kredytowych. Nowe przepisy ułatwiają spłatę zadłużenia, a także chronią pożyczkobiorcę w sytuacji, gdy nie może on spłacić raty. Co jeszcze się zmieniło?
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Zmiany w umowach kredytowych
Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 19 lutego, kredytobiorca, który zalega z płatnościami, otrzyma wezwanie do zapłaty. Na uregulowanie zadłużenia pożyczający musi mieć co najmniej czternaście dni. Co więcej, w przypadku, gdy dana osoba ma trudności z płatnościami, należy zaproponować jej restrukturyzację zadłużenia. Do tej pory obowiązywało to jedynie przy kredytach hipotecznych.
Instytucja, która udzieliła kredytu, ma 14 dni robaczych na poinformowanie kredytobiorcy o możliwości restrukturyzacji pożyczki. Choć dłużnik nie musi przyjmować tej propozycji, to odmowę ma obowiązek złożyć na piśmie. Odmowa nie może być jednak uznaniowa. Dyrektywa wymaga od kredytodawców "posiadania odpowiednich polityk i procedur dotyczących stosowania adekwatnych środków restrukturyzacyjnych przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego".
Umowy kredytowe - co się zmieni?
Na tym jednak nie koniec zmian. Już 5 kwietnia wejdzie w życie przepis, który nakazuje kredytodawcom informowanie o zmianach w umowach kredytowych nie później niż 30 dni przed ich wprowadzeniem. W tym czasie kredytodawca ma obowiązek przedstawić przejrzysty opis proponowanych zmian oraz harmonogram ich wdrożenia. Co więcej, musi on poinformować swojego klienta, że ma on prawo złożyć reklamację i zawrzeć w niej dopisek, że w przypadku, gdy reklamacja nie zostanie uznana, to pożyczający ma prawo złożenia wniosku do Rzecznika Finansowego, skierowania się na drogę sądową oraz do pozasądowego rozstrzygania sporów.
Wprowadzenie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2021/2167 z dnia 24 listopada 2021 r. w sprawie podmiotów obsługujących kredyty) ma na celu uregulowanie wspólnego wtórnego rynku obrotu kredytami w Unii, poprzez zbudowanie jednolitych zasad w krajach należących do wspólnoty.
Zobacz także:
- Znany TikToker zaniemówił, gdy usłyszał, ile kosztuje kredyt. "Ja nie wiem, czy to jest normalne"
- Jak zmniejszyć koszty kredytu? "100 czy 200 złotych robi ogromną różnicę"
- Problemy ze wspólnym kredytem i podziałem majątku podczas rozwodu. Jak uniknąć sądowej batalii?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: gazeta.pl/bankier.pl
Źródło zdjęcia głównego: Thanasis/Getty Images