Gorące tematy

Nowy hymn, paszporty, banknoty i monety. Co zmieni się w Wielkiej Brytanii po śmierci królowej?

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Wizerunek królowej Elżbiety II na bankntotach 50 funtów

Nie ma wątpliwości, że śmierć królowej to potężny cios dla Brytyjczyków. Dla wielu z nich Elżbieta II była jedynym monarchą, jakiego znali. Od 70. lat nie zmieniały się wzory banknotów, monet czy znaczków pocztowych - na wszystkich widniał wizerunek królowej. Kiedy pojawi się na nich postać jej następcy?

"Boże, chroń Króla"

Od 70 lat hymnem państwowym Wielkiej Brytanii oraz hymnem królewskim brytyjskich kolonii był utwór "God Save the Queen". Zmiana nastąpiła po śmierci króla Jerzego VI - wówczas była nim pieśń napisana przez anonimowego autora, a wykonana po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII w. w Londynie jako wyraz poparcia dla króla Jerzego II Hanowerskiego, "God Save the King". 

Brytyjska rodzina królewska

Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Zmiana jest konieczna ze względu na występujące w tekście słowo "królowa" (pojawia się pięć razy) i żeńskie zaimki osobowe (cztery razy). Po wstąpieniu na tron króla Karola III zostaną one zamienione na "król" i męskie zaimki osobowe.

Brytyjskie banknoty, monety i znaczki pocztowe: kiedy pojawi się na nich wizerunek króla?

Zgodnie z tradycją, na brytyjskich pieniądzach znajduje się wizerunek monarchy. Od 70. lat, od kiedy na brytyjskim tronie zasiada Elżbieta II, na wszystkich banknotach i monetach widniały jej podobizny. Niemożliwym jest, oczywiście, wymienienie w jednej chwili wszystkich 29 bilionów monet i podobnej liczby banknotów, które są w obiegu. W piątek 9 września nad ranem Bank Anglii poinformował, że na razie pieniądze z wizerunkiem Elżbiety II pozostają w użytku, a wszelkie decyzje zostaną podjęte po zakończeniu żałoby narodowej.

Przyjmuje się, że znaczki pocztowe z podobnizną królowej Elżbiety II będą, podobnie jak gotówka, stopniowo wycofywane z obiegu i zastępowane tymi z wizerunkiem nowego monarchy. Royal Mail będzie jednak zmuszona do wymiany jeszcze jednego elementu - skrzynek pocztowych - na tych, które obecnie są w użyciu widnieje symbol EIIR, który należy czytać Elizabeth II Regina (ang. Elżbieta II Królowa).

Nowe mundury, znaczki pocztowe i paszporty

Kolejnymi zmianami, które będą musiały zostać wprowadzone w związku z odejściem Elżbiety II, są wojskowe insygnia i mundury policyjne. Obecnie na hełmach widnieją inicjały i numer królewski Elżbiety.

Konieczne będą także zmiany we wzorze brytyjskich paszportów. W tym, który obowiązuje teraz, znajduje się informacja: "Sekretarz Stanu Jej Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jej Królewskiej Mości, aby wszyscy, których to może dotyczyć, pozwolili okazicielowi przekroczyć granicę swobodnie, bez przeszkód oraz udzielili mu pomocy i ochrony, jeśli takowa może być konieczna". Po śmierci monarchini zaimki będzie trzeba zmienić, podobnie jak w przypadku hymnu - na męskie. Nie ma jednak informacji, co z dokumentami, które są już w obiegu - zakłada się, że będą one ważne aż do urzędowego wygaśnięcia.

Zobacz specjalny raport tvn24: Nie żyje królowa Elżbieta II.

Oglądaj na antenie TVN Style dokument "Elżbieta i Filip: Miłość i służba", emisja w niedzielę ,11 września o godz. 23:00.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości