Newsy

Zbuntowała się, by wyjść za mąż za ukochanego. Niezwykłe love story Elżbiety II i księcia Filipa

Newsy

Autor:
Justyna
Piąsta
Elżbieta II i książę Filip

Królowa Elżbieta II nie żyje. Brytyjska Monarchini zmarła w wieku 96 lat. W tym roku obchodziła Platynowy Jubileusz panowania. Jak wyglądała jej młodość i kiedy poznała swojego męża, księcia Filipa?

Elżbieta II - ile miała lat, jak długo panowała?

Królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Zmarła w wieku 96 lat. Swoje królewskie obowiązki sprawowała przez 70 lat. W czerwcu 2022 roku obchodziła Platynowy Jubileusz. Od 9 września 2015 roku była najdłużej panującą królową Wielkiej Brytanii. Wcześniej ten tytuł należał do królowej Wiktorii, która pełniła tę funkcję przez 63 lata. Elżbieta II była jej prawnuczką.

Brytyjska rodzina królewska

Świat żegna Królową Elżbietę II
Świat żegna Królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Brytyjska monarchini była córką króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. W dniu śmierci swojego ojca, 6 lutego 1952 roku, została królową Zjednoczonego Królestwa. Jednak na uroczystą koronację w Opactwie Westminsterskim musiała poczekać 16 miesięcy. Nastąpiło to dopiero 2 czerwca 1953 roku.

Małżeństwo Elżbiety II i księcia Filipa

Elżbieta II poznała księcia Filipa, kiedy była małą dziewczynką. Miała zaledwie 8 lat, jej przyszły mąż 13. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce w 1934 roku na ślubie księżniczki Mariny i księcia Kentu Grzegorza. Uczucie połączyło ich dopiero kilka lat później, w 1939 roku. 13-letniej Elżbiecie spodobał się 18-letni oficer. Filip odwzajemnił to uczucie. W czasie trwania II wojny światowej młodzi korespondowali ze sobą. W tamtym czasie nie mieli zbyt wielu okazji do spotkań, ponieważ Filip pełnił służbę wojskową.

Aż wreszcie w 1946 roku Filip oświadczył się swojej ukochanej. Początkowo Jerzy VI miał nie być zadowolony z sercowego wyboru swojej córki. Jednak upór Elżbiety sprawił, że ostatecznie król zgodził się na jej małżeństwo, a oficjalne ogłoszenie zaręczyn nastąpiło dopiero 9 lipca 1947 roku.

Ślub Elżbiety II i Filipa miał miejsce 20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminsterskim. Królowa miała wtedy 21 lat. Ceremonia była emitowana na żywo w radiu. Brytyjska monarchini i jej ukochany byli małżeństwem przez 73 lata. Rozdzieliła ich śmierć księcia Filipa, który odszedł 9 kwietnia 2021 roku. Miał 99 lat.

Ile dzieci miała Elżbieta II?

Elżbieta II i książę Filip doczekali się czwórki dzieci. Książę Karol, najstarszy z rodzeństwa, urodził się 14 listopada 1948 roku. Obecnie jest bezpośrednim następcą królewskiego tronu. Dwa lata później, 15 sierpnia 1950 roku, przyszła na świat księżniczka Anna. Książę Andrzej urodził się 19 lutego 1960 roku, a Edward 10 marca 1964 roku.

Zobacz specjalny raport tvn24: Nie żyje królowa Elżbieta II.

Oglądaj na antenie TVN Style dokument "Elżbieta i Filip: Miłość i służba", emisja w niedzielę ,11 września o godz. 23:00.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Central Press / Stringer /Getty Images

Pozostałe wiadomości